• Σύνταξη

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #134838  από lpanagiotis
 Τετ Ιαν 19, 2022 2:27 pm
Περασα ΚΕΠΑ τον Αυγουστο 2021 κ μου εστειλαν απαντηση την αποφαση με π.α. 70% και να περασω ξανα επιτροπη σε δυο χρονια ακριβως. Γυρω στα χριστουγεννα ελαβα αναδρομικα το εξωιδρυματικο επιδομα απο τον ιουλιο που ειχα κανει την αιτηση να περασω επιτροπη.
Αρχες Νοεμβριου το υπουργειο εργασιας προσθεσε εναν κανονισμο που πολλες ασθενειες δεν θα χρειαζονται επανεξεταση. Αλλα απο οτι βλεπω η σκπ γινεται επ αοριστον αφου εξεταστει καποιος δυο συνεχομενες φορες και βγει με π.α >67% (ΑΔΙΚΟ!)..

Εχω μεχρι τελος του 2021 περιπου 4100 ενσημα. Εχω διαβασει πως παραπληγικοι με π.α. >67% βγαινουν σε συνταξη ανα εχουν 4050 ενσημα συνεχιζοντας να λαμβανουν το εξωιδρυματικο επιδομα. Βεβαια αυτο μπορει να ισχυε παλιοτερα και οχι πλεον, δεν ειμαι σιγουρος.
Επισης με 4500 ενσημα βγαινω σε συνταξη αν σε δυο χρονια αν μου ξαναδωσουν 70%; (ειμαι 43 ετων)