• Ένα μεγάλο ερωτηματικό?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134750  από Xristina@
 Τετ Δεκ 29, 2021 1:11 pm
Καλημέρα σε όλους λύστε μου λίγο την απορία μου παρακαλώ. Θα πάω βέβαια να μου τα πει ο γιατρός μου απλά μέχρι να πάω επειδή με τρώει η αγωνία έχω 4 ενεργές εστίες επεισόδιο να χρειαστώ κορτιζόνη δεν έχω κάνει θα χρειαστεί να αλλάξω φάρμακο (αχ Παναγιά)μου ήμουν στο τζιλενια θα τον πω να πάω στη κλαδριβινη. Ξέρετε αν χρειάζεται κάποια διαδικασία για την αλλαγή φαρμάκου? Καλή Χρονιά με υγεία πάνω απ όλα !
 #134761  από Φαίδρα
 Παρ Δεκ 31, 2021 3:58 pm
Καλησπέρα και καλή Χρονιά να έχουμε!

Προσοχή! Ο FDA προειδοποιεί για σοβαρή χειροτέρευση των συμπτωμάτων της Πολλαπλής Σκλήρυνσης μετά την διακοπή του Gilenya. Το γνωστό rebound effect. Λέει ο FDA επίσημα πως υπάρχει κίνδυνος να είναι ο ασθενής χειρότερα από όσο πριν το ξεκινήσει ή κατά την διάρκεια της θεραπείας. Υπάρχουν πρωτόκολλα για την παύση της θεραπείας και την αλλαγή της. Δεν θα σε αφήσουν απροστάτευτη, αλλά καλό να το γνωρίζεις θεωρώ, μήπως χρειαστεί να πάρεις δεύτερη γνώμη. Εγώ ασθενής είμαι, δεν γνωρίζω τι ακολουθούν σε τέτοια περίπτωση ακριβώς να σου πω.
FDA warns about severe worsening of multiple sclerosis after stopping the medicine Gilenya