• Συνήθεια στην Πίστη

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #134732  από Στάθης
 Παρ Δεκ 24, 2021 11:32 pm
Υπάρχει μια Δύναμη που προέρχεται από μέσα μας. Αυτές της γιορτινές μέρες, ίσως μας δίνεται λίγο περισσότερο η δυνατότητα να εμβαθύνουμε μέσα στην Καρδιά μας προς αναζήτηση αυτής της Δύναμης. Η Πίστη μας στην Ζωή ας γλυκαίνουν τους "περίεργους" τρόπους της, όσο και εμείς σεβόμαστε το Παρόν και ότι αυτό περικλείει τώρα, αυτήν την στιγμή. Ας πούμε ένα "Σε ευχαριστώ Ζωή, παράπονο δεν έχω" και ας το εννοούμε για μία φορά με ευγνομωσύνη. Ίσως μας ακούσει η ψυχή και μας φέρει μια, δύο ανάσες, που θα μας βοηθήσουν να πατήσουμε γερά στην Καρδιά και Αγαλλίαση μας. Να εμπιστευτούμε την Ζωή προς την εκμάθησή μας προς αυτή την Χάρη.

Ας αφουγκραστούμε λίγο τον εαυτό μας - τις συνήθειές μας, το περιβάλλον μας, τις σκέψεις μας - και τι μας δείχνουν. Ας διαλέξουμε έναν νέο Δρόμο, έναν Δρόμο που θα επιτρέπει να αγάπαμε περισσότερο, να πονάμε λιγότερο τον εαυτό μας. Αυτός ο νέος εαυτός μας, ας είναι η νέα δυναμική που θα μας φέρει μπροστά σε έναν καινούργιο κόσμο μέσα μας, αυτόν που θα μας γεμίσει με κίνητρο, ενέργεια, χαρά και δύναμη. Ίσως σιγά σιγά, σμιλευτεί και ο έξω μας κόσμος αντανακλώντας το μέσα μας, την Καρδιά μας.

Εμμένω στην Πίστη ότι μπορώ κάθε δευτερόλεπτο να ανακτώ αυτό που ο ίδιος στερώ από τον εαυτό μου. Συγχώρεσε με καλή μου Δύναμη, Ζωή, Θεέ μου, όπως μπορώ να σε νιώσω και χαρακτηρίσω. Εγώ θα προσπαθώ να συγχωρώ τους συνανθρώπους μου με όλη μου την καρδιά. Είμαι λίγος ξέρω, ξεπεσμένος αλλά ποτέ προδομένος. Έχω αποκτήσει συνήθεια στην Πίστη ότι μπορώ να τα καταφέρω. Ότι τα έχω καταφέρει ήδη, να κερδίσω από αυτήν την πάθηση, όχι να χάσω. Ότι τα καταφέρνουμε Όλοι. Γιατί πιστεύουμε στον Σκοπό της, να μας αφυπνίσει από το σκοτάδι ανοίγοντάς μας το Φως.

Ας μας πλημμυρίσει το Φως των Χριστουγέννων, ας γεννηθούν μέσα μας οι ακτίνες της εν Χριστό συνειδητότητας και ας οδηγήσουν προς την ίαση και ενδυνάμωση μας, Πνευματικά, Νοητικά και Σωματικά.

Ζητώ συγνώμη σε όλους (όσους πέρασαν από το φόρουμ, περνούν και θα περάσουν, παλιά μέλη, διεγραμμένους, φίλους συμπάσχοντες) για εκεί που ο κάκιστος χαρακτήρας μου έχει σφάλει. Γνωρίζω ότι ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω ότι οι ραγισμένες Καρδιές δύσκολα θρέφουν. Ξέρω μόνο ότι το χέρι μου δεν είναι το ίδιο και ότι έχω Συνήθεια στην καλή μου Πίστη να κερδίσουμε από αυτό που μας έφερε εδώ. Ζητάω ταπεινά Συγνώμη.

Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και Καλές Γιορτές με Αγάπη και Υγεία σε όλους μας.