• Οπτική νευρίτιδα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134707  από Andriana
 Κυρ Δεκ 19, 2021 11:23 pm
Καλησπέρα, είναι 22 ετών και διαγνώστηκα με οπτική νευρίτιδα πριν από 1,5 μήνα περίπου. Όλες οι μαγνητμαγνητικές μου έχουν βγει καθαρές (εγκεφάλου, αυχένα). Οι γιατροί μου έχουν πει ότι προς το παρόν αποτελεί ένα μεμονωμένο περιστατικό. Ακολούθησα τριήμερη ενδοφλέβια κορτιζόνη και αρχικά μου πέρασε ο πόνος και μετά το τέλος της αγωγής άρχισε να ανεβαίνει η όραση μου από 1/10 μέσα σε 20 μέρες έφτασε 10/10. Πηρα κορτιζόνη και σε χάπι για άλλες 27 ημέρες αμέσως μετά την ενδοφλέβια, η όραση όπως προείπα επανήλθε αφήνοντας μου ένα ελάχιστο και αμυδρό θόλωμα. Μετά την δεύτερη μέρα που ήμουν χωρίς κορτιζόνη ξεκίνησε ένας πόνος στο μάτι που μια με πιάνει και μια με αφήνει, πολλές φορές μέσα στην μέρα. Επίσης να σημειωθεί ότι μια βδομάδα συνεχόμενα υποφέρω από συνεχείς πονοκεφάλους. Αρχίζω να ανησυχώ πάλι, παρ' όλο που είχα καθησυχαστει ότι δεν πρόκειται για ΣΚΠ. Τι έχετε να μου πείτε γι αυτο; Υπάρχει κάποιος που πριν διαγνωστεί με ΣΚΠ είχε τα ίδια συμπτώματα με εμενα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 #134741  από nivass
 Τρί Δεκ 28, 2021 2:39 am
Κλινικά μεμονωμένο σύνδρομο (Clinically Isolated Syndrome)

Ό όρος “κλινικά μεμονωμένο σύνδρομο” χρησιμοποιείται για να περιγράψει την εμφάνιση συμπτωμάτων πανομοιότυπων με εκείνων της Σκλήρυνσης κατά Πλάκας, για πρώτη όμως φορά. Για παράδειγμα, μία ώση οπτικής νευρίτιδας ή μυελίτιδας σε ένα άτομο χωρίς προηγούμενο ιστορικό νευρολογικών συμπτωμάτων, ενδέχεται να συνιστά κλινικά μεμονωμένο σύνδρομο.
Η διαγνωστική αυτή κατηγορία μερικές φορές προκαλεί σύγχυση. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι, συμπτώματα παρόμοια με της Σκλήρυνσης κατά Πλάκας δύνανται να εμφανιστούν μεμονωμένα σε κάποιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, μια οπτική νευρίτιδα μπορεί να μην οφείλεται σε ΣΚΠ και επομένως να μην ακολουθηθεί από μελλοντικές υποτροπές. Επειδή η διάκριση τέτοιων επεισοδίων από την πρώτη ώση της Πολλαπλής Σκλήρυνσης δεν είναι πάντα εφικτή, κατατάσσονται ενιαία ως κλινικά μεμονωμένο σύνδρομο.

Γενικα προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι. Σε εμενα δεν ξεκινησε η σκληρυνση με οπτικη νευριτιδα, 7 χρονια μετα την εναρξη βαρεσε δυο οπτικες νευριτιδες. ειχα πονο στις ακραιες θεσεις του ματιου, και οπτικη οξυτητα κατω απο 1/10 αλλα ο πονος περασε εντελως μετα απο μερικους μηνες
 #134759  από Andriana
 Τετ Δεκ 29, 2021 8:58 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά η αλήθεια είναι ότι μου προκαλεί ιδιαίτερο άγχος. Προ ημερών στη σκέψη και μόνο μαζί με άλλα βέβαια άγχη της καθημερινότητας επαθα 2η φορά κρίση πανικού, προσπαθώ να το διαχειριστώ. Έχω επαναληπτική μαγνητική εγκεφάλου σ ένα μήνα περίπου οποτε μετά απ αυτή πιστεύω θα μου φύγει η σύγχυση που επικρατεί αυτή τη στιγμή. Επίσης να σημειώσω διότι δεν το ανέφερα είχα κι εγώ πόνο στην κίνηση του ματιού στις αρχές της οπτικής νευριτιδας.
 #134806  από Dhm
 Σάβ Ιαν 08, 2022 4:55 pm
Καλησπέρα! Κι εγώ στα 18 μου ξεκίνησαν όλα με τα μάτια. Είχα νομίζω όσα αναφέρεις κι εσύ, ευτυχώς η κορτιζόνη βοηθάει στην προκειμένη. Θα έλεγα να το παρακολουθείς με μαγνητική όπως είπες γιατί μπορεί όντως να είναι κάτι μεμονωμένο, αλλά επίσης σκέψου τι μπορεί να σε οδήγησε εκεί. Δηλαδή το σώμα σου κάτι προσπαθεί να σου πει μάλλον, άγχος, στεναχώρια, κούραση.
Είμαστε πολύ κοντά στην ηλικία, είμαι 26 τώρα, οπότε αν θέλεις να το συζητήσεις παραπάνω, θα χαρώ να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. :smile-inlove: