• Οι μυικές συσπάσεις προκαλούν πόνο?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134652  από Μ.M
 Παρ Δεκ 10, 2021 12:52 am
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μυικές συσπάσεις όταν είναι πολύ έντονες μπορούν να προκαλέσουν δυνατό πόνο που να σου κόβεται η ανάσα?
Το βίωνω ανα διαστήματα στα πλευρά κάτω απ το στήθος ακριβώς, σε φάσεις που έχω πολύ έντονες μυικές συσπασεις αλλά όταν πήγα στα επείγοντα δεν κατάφεραν να μου κάνουν υπέρηχο λόγω των συσπάσεων κ οι ακτινογραφίες δεν εδειξαν κάτι.
 #134659  από Kalispera
 Σάβ Δεκ 11, 2021 2:10 pm
Ο πόνος στα πλευρά και θώρακα είναι επειδή έχεις συσπάσεις εκεί ;
Γιατί υπάρχουν και άλλες αιτίες εκτός της σκλήρυνσης που μπορεί να προκαλούν πόνο . Όπως αντίστοιχα και από την σκλήρυνση το Ms hug είναι γνωστό για πόνο κάποιον λεπτών που μπορεί να προκαλέσει σε πλευρά και στήθος και μετά φεύγει από μόνο του !
 #134662  από Μ.M
 Κυρ Δεκ 12, 2021 12:03 am
Kalispera πρωτα απ όλα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το ότι μπορεί να οφείλεται ο πόνος στις μυικές συσπάσεις ήταν εικασία του γιατρού που έτυχε να με εξετάσει στα επείγοντα, καθώς οι ακτινογραφίες μου ήταν καθαρές και το μόνο που εντόπισε ο ίδιος ήταν πολύ έντονες μυικές συσπάσεις όταν επιχείρησε να μου κάνει υπέρηχο, γεγονός το οποίο τον εμπόδισε να πραγματοποιήσει τον υπέρηχο. Έπειτα, όταν ανα διαστήματα με πιάνει αυτός ο πόνος μπορεί να διαρκέσει από λεπτά έως κ ημέρες (με μέγιστο διάστημα τις 15 ημέρες), ενώ και η έντασή του δεν είναι πάντα στον ίδιο βαθμό. Άλλες φορές είναι πολύ έντονος ο πόνος, άλλωτε πιο ανεκτός. Ωστόσο, παρατηρησα ότι παντα όταν με πιάνει, έχω μυικές συσπάσεις στην περιοχη. Έτσι συνέδεσα τα λόγια του γιατρού με τα γεγονότα κ απόρησα αν όντως είναι δυνατόν οι μυικές συσπάσεις να προκαλούν τέτοιο πόνο. Όταν λες κι άλλες αιτίες, γνωρίζεις ποιες? Θα σου ήμουν ευγνώμων αν με κατατόπιζες...σε ευχαριστώ κ πάλι!