• Δευτεροπαθής πρωιουσα σκπ

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #134608  από Georgiadrou
 Δευ Νοέμ 22, 2021 9:53 am
Καλημέρα σας,

Έχω τη σκλήρυνση 10 χρόνια έπαιρνα gylennia και τον τελευταίο σχεδόν ένα χρόνο τα έχω αλλάξει σε ιντερφερόνη για να μείνω έγκυος.δεν έχω μπορέσει ακόμη να μείνω έγκυος γιατί ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά λόγω έντονου άγχους.εχω πολλά μουδιάσματα και νιώθω περίεργα τα πόδια μου.η ερώτηση μου είναι πως καταλαβαίνουμε άμα έχουμε μπει στο δεύτερο στάδιο της νόσου;δεν μοιαζει ακριβώς με υποτροπή αυτό που έχω.εχω μπερδευτεί πάρα πολύ σήμερα θα πάρω το γιατρό μου και φοβάμαι παρά πολύ.

Γνωρίζει κανείς;έχω χαωθει με αυτή την ασθένεια.
Ευχαριστώ
 #135228  από Στάθης
 Σάβ Μάιος 28, 2022 1:26 pm
Georgiadrou έγραψε: Δευ Νοέμ 22, 2021 9:53 am Καλημέρα σας,

Έχω τη σκλήρυνση 10 χρόνια έπαιρνα gylennia και τον τελευταίο σχεδόν ένα χρόνο τα έχω αλλάξει σε ιντερφερόνη για να μείνω έγκυος.δεν έχω μπορέσει ακόμη να μείνω έγκυος γιατί ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά λόγω έντονου άγχους.εχω πολλά μουδιάσματα και νιώθω περίεργα τα πόδια μου.η ερώτηση μου είναι πως καταλαβαίνουμε άμα έχουμε μπει στο δεύτερο στάδιο της νόσου;δεν μοιαζει ακριβώς με υποτροπή αυτό που έχω.εχω μπερδευτεί πάρα πολύ σήμερα θα πάρω το γιατρό μου και φοβάμαι παρά πολύ.

Γνωρίζει κανείς;έχω χαωθει με αυτή την ασθένεια.
Ευχαριστώ

Γεια σου Γεωργία. Βασικά χανόμαστε με τον ασθένεια, αλλά περισσότερο ακόμα με τα φάρμακα της ασθένειας. Ένα βασικός λόγος υποτροπών αλλά και χειροτέρεψης της πάθησης είναι η αστάθεια και οι επιπλοκές των φαρμάκων τα οποία συνηθίζουν επίσης να επιβαρύνουν και την ψυχολογία μας.

Το gilenya θεωρείται ιδιαίτερα επικίνδυνο κατά την διακοπή του με σταθερή χειροτέρευση της πάθησης σε αρκετούς ασθενείς. Γιαυτό και γιατί ανακοινώθηκε μεγάλη προσοχή από τον Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων της Αμερικής κατά την διακοπή του.

Το σωστό πιστεύω θα ήταν να αφήσει τον οργανισμό σου να καθαρίσει από το gilenya, για να μείνεις έγκυος. Ίσως με μερικές ισχυρές δόσεις συμπληρωμάτων κουρκουμά ή άλλων αντιφλεγμονώδες σκευασμάτων για να σε καλύψει για την περίοδο αυτή. Σίγουρα δεν θα έδινα Rebif το οποία είναι ιδιαίτερα παλαιολιθικό σαν δράση και ιδιαίτερα επιβαρυντικό για την ψυχολογία διεγείροντας την κατάθλιψη.

Οπότε όχι δεν χάθηκες πιστεύω μόνο στην πάθηση, αλλά περισσότερα στις κακές επιλογές φαρμάκων των νευρολόγων σου. Επίσης είναι καλό να γνωρίζουμε ότι η μεταπήδηση από το ένα φάρμακο στο άλλο απαιτεί περίοδος κάθαρσης (τουλάχιστον 2-3 μηνών) από το ένα φάρμακο για να πορευτεί κάποιος στο επόμενο.

Επίσης όταν μια γυναίκα μείνει έγκυος, προστατεύεται από τα οιστρογόνα της και υπάρχει σοβαρή
'κατάπαυση' της πάθησης μέχρι την γέννα.