• Νέα φλεγμονή!!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134533  από marykif
 Πέμ Νοέμ 04, 2021 6:57 pm
Από το 14 σκπ χωρίς υποτροπές και χθες η μαγνητική έδειξε Νέα φλεγμονή!!...δεν έχω συμπτώματα και στη εξέταση στο ιατρείο με βρήκε μια χαρά.. ημαγνητικη όμως έδειξε άλλα...τι σημαίνει τώρα αυτό???? Θα πρέπει να περιμένω υποτροπή??? Ο Γιατρός δεν απαντά στο τηλ να του πω τα αποτελέσματα της μαγνητικής....θα μπω για κορτιζόνη??
 #134534  από Dhm
 Πέμ Νοέμ 04, 2021 9:26 pm
Εξαρτάται σε ποιο σημείο είναι για το εάν θα έχεις υποτροπή (μάλλον). Νομίζω πως αν δεν έχεις συμπτώματα, δεν θα πάρεις κορτιζόνη απλώς και μόνο λόγω μαγνητικής..Αλλά! Γιατρός δεν είμαι... :emojis-13:
 #134535  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 05, 2021 7:17 pm
marykif έγραψε: Πέμ Νοέμ 04, 2021 6:57 pm Από το 14 σκπ χωρίς υποτροπές και χθες η μαγνητική έδειξε Νέα φλεγμονή!!...δεν έχω συμπτώματα και στη εξέταση στο ιατρείο με βρήκε μια χαρά.. ημαγνητικη όμως έδειξε άλλα...τι σημαίνει τώρα αυτό???? Θα πρέπει να περιμένω υποτροπή??? Ο Γιατρός δεν απαντά στο τηλ να του πω τα αποτελέσματα της μαγνητικής....θα μπω για κορτιζόνη??

Η μαγνητική δείχνει αυτό που μας έχει συμβεί στο παρελθόν. Δηλαδή, δεν έχεις να περιμένεις υποτροπή επειδή έδειξε κάτι η μαγνητική. Δεν λειτουργεί ποτέ έτσι. Πολλές φορές ο νευρολόγος μας αγχώνει με όπλο του μια 'άσχημη' μαγνητική, συνήθως σπρώχνοντας μας σε κάποιο φάρμακο για την προστασία μας με πρόσχημα μια επερχόμενη υποτροπή. Δεν είναι όμως αληθής μια τέτοια πρόγνωση. Κανένας δεν προβλέπει το μέλλον. Η ζωή και οι συνήθειες μας το κάνουν. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, παρά μόνο ότι η κλινική εικόνα μας στο παρόν πιστεύω ότι είναι πολύ πιο σημαντική. Εννοείται ότι η κορτιζόνη δίνεται μόνο για την βελτίωση των συμπτωμάτων και όχι για την βελτίωση της μαγνητικής. Η κορτιζόνη είναι φάρμακο με παρενέργειες και η διαχείρισή του θέλει εγκράτεια και προσοχή.

Μην αγχώνεσαι αφού στην πραγματικότητα είσαι καλά, φρόντισε τον εαυτό σου με περίσσια αγάπη ώστε την επόμενη φορά που θα κάνεις μαγνητική να δεις την αγάπη σου να αποτυπώνεται και στα φιλμ.
 #134539  από marykif
 Σάβ Νοέμ 06, 2021 1:42 pm
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Είναι Νέα φλεγμονή πολύ μικρή στην περιοχή του αυχένα αλλά το σημαντικότερο δεν είναι ενεργή!!!!!
Δεν χρειάζεται κορτιζόνη!
Θα δει ίσως το θέμα αλλαγής φαρμάκου...
 #134559  από Kalispera
 Τρί Νοέμ 09, 2021 9:39 pm
Αν υπάρχει υποτροπή ππ φαίνεται κλινικά συνήθως μπαινεις για κορτιζόνη για να βοηθήσει στο να γίνει ο κύκλος της υποτροπής γρηγορότερος.
Τωρα ή εστία που φανηκε λάμβανε σκιαγραφίκο ήταν ενεργή ; Ή απλά φανηκε νέα εστία .Α υπάρχει εστία που απλά φανηκε χωρίς να έχεις συμπτώματα απλά ήταν ένα εύρημα τότε νομίζω συνεχίζεις κανονικά αν είναι νέα εστία ενεργή συνήθως εντός 10-15 ημερών σσ βάζουν για κορτιζόνη.Γιατι μετά από αυτή την περίοδο ημερών ο οργανισμός δεν χρειάζεται κορτιζόνη διότι έχει αρχίσει και ήδη κάνει τον κύκλο της ύφεσης από μονος του .
Πάντα με τη συμβουλή και το το θ πει ο γιατρός σου ,ευχομαι όλα καλά και δύναμη!