• ΒΟΉΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΆ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΓΊΝΕΤΑΙ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134339  από sakisd
 Σάβ Αύγ 28, 2021 1:16 pm
Καλημέρα σας λέγομαι Σάκης και έχω κάποια συμπτώματα που με ανησυχούν για σκπ, και θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος..
Λοιπόν να σας πω κάποια πράγματα για εμένα, είμαι 24 χρόνων και δουλεύω σε δουλειά που είναι βαριά δλδ σηκωνω σακιά.
Λοιπόν όλα αρχησαν μόλις έκανα το εμβόλιο, θα σας τα πω αναλυτικά γιατί αλλιώς δεν θα καταλάβει κανείς το τι μου γίνεται...
Πριν πάω να κάνω το εμβόλιο πήρα ένα σακί από κάτω και το τίναξα να το βάλω στους ώμους κ ένιωσα αριστερά πλάγια στο κεφάλι κάτι σαν νεύρα μ ένα κάψιμο, σταμάτησα για λίγο κ ξανά έκανα την δουλειά μ, γενικά 2 μέρες στη δουλειά ήμουν καλά μετά από εκείνο και ύστερα έκανα το εμβόλιο..
Την πρώτη μέρα του εμβολίου ένιωσα το βράδυ να θελω να πιω νερό δε έδωσα σημασία ήπια το νεράκι μ κ κοιμήθηκα, την επόμενη στη δουλειά ήμουν καλά την μεθεπόμενη ένιωσα στη δουλειά μια ημικρανία πήρα ένα ντεπον κ μ έφυγε τιν Τρίτη μέρα ένιωσα σαν να βαρύνε το ένα πόδι δν θυμάμαι πιο, κ μετά από λίγο να μουδιαζει το αριστερό, μ είπαν να μη δώσω σημασία γτ φοβήθηκα έτσι κ έκανα, κ μετά από λίγο ένιωθα σαν να μην μπορώ ούτε ένα σακί να σηκώσω έτσι λοιπόν σταμάτησα κ πήγα στο σπίτι, όταν ξάπλωσα το βράδυ το ένιωσα να μουδιαζει πάλι και σαν να άρχιζε κ το χέρι, έτσι βραδιάτικα πήγα στα επείγοντα κ δεν μ βρήκαν κάτι, αυτό συνέχισε να γίνετε 4 5 μέρες, την πρώτη μέρα με έκανε μούδιασμα μέχρι τη. λεκάνη, την δεύτερη μέρα από κάτω όχι από το πέλμα λίγο πιο πάνω μέχρι την γάμπα κ μετά μ έκανε ένα κάψιμο κ μετά από λίγο έφευγε, εγώ αρχησα να ψάχνομαι τι γίνεται με το σώμα μ,στα επείγοντα πήγα 2-3 φορές κ με κορόιδευαν και μ είπαν ότι είναι ψυχολογικό, εγώ όμως δεν είμαι άνθρωπος που παίρνει φάρμακα η τρέχει στο γιατρό με το παραμικρό, φανταστείτε έπαθα κάτι σαν διαστρεμμα κ έκατσα στη δουλειά χωρίς να πάω στο γιατρό για μέρες ώσπου έγινα καλά, λοιπόν την πρώτη φορά που πήγα στα επείγοντα είχα κ συσπασεις, εγώ έκατσα μετά από αυτά περίπου 15 μέρες στο σπίτι μέσα σε αυτές τις μέρες με έπιασε μια συγχηση δεν μπορούσα να μη σκευτομαι τι γίνετε στο σώμα μ, με έπιαναν εφιδρωσεις στο λαιμό κ στο πρόσωπο ένιωσα λες κ θέλω να τραβηξω τα νευρα του λαιμού σαν να πιεζοντε, μετά κάποιες άλλες μέρες ένιωσα για μια φορά λες και κουνιουντε νεύρα με ένα τόνο σαν τις συσπασεις από το πρόσωπο εκει π αρχίζει το τριχωτο μέχρι πίσω τον αυχενα, για μερικές μέρες ένιωθα ένα αίσθημα καυσου στο κέντρο του κεφαλιού, η ένα αίσθημα λες και έχω σύννεφο που με πιέζει στο κεφάλι ένα βαρύ κεφάλι λες και με εσφιγγε γύρω γύρω το κεφάλι, άλλες φορές ένιωθα ένα τσίμπημα αριστερά πλάγια στο κεφάλι λες κ με τσιμπουσε με ότι δύναμη είχε μέλισσα, μια φορά προσπάθησα να βρω όταν μ το έκανε το τσίμπημα με το δάχτυλο κ είχε την αίσθηση σαν να έπιανα νεύρο, τέλος πάντων άρχισα να βλέπω ότι τιναζοντε τα πόδια μ η κάποιο άκρο που κ που, κοιμόμουν και νόμιζα ότι δεν κοιμαμε 3 μέρες, πηγενα κάθε μέρα έξω βόλτα να περπαταω για να μη σκευτομαι, στη 1 βδομάδα πήγα να κάνω μπάνιο μετά από 7 μέρες καθώς μ ειπαν για το εμβόλιο να μη βραχεί και όταν βγήκα από το μπάνιο κ ξάπλωσα ένιωσα ένα ρίγος στη πλάτη κ άρχισα να σπαρταραω, η μάνα μ έλεγε Ν πάμε στο γιατρό εγώ κατάλαβα ότι είναι κρίση πανικού κ έτσι δεν πηγα άλλωστε πάλι θα με βγάζανε τρελο, μερικές μέρες μετά τα ξημερώματα ένιωσα εκείνο με τα νευρα στον αυχενα, έκανα την βλακεια να ψάχνω τι είναι στο Google έτσι όταν έψαχνα για τις συσπάσεις είδα κάποιον π είχε στο μάτι μετά από μέρες αρχολησε στο μάτι να κάνει συσπασεις, όταν λέω συσπασεις δεν πονάνε ένα ακαριαιο τρέμουλο νιωθω τέλος πάντων,.
Είπα αν είναι ψυχοσωματικα θα πάω στη δουλειά δν θα τα αφήσω έτσι πράγμα που δοκίμασα καθώς έχουμε 2 μαγαζιά πήγα σε αυτό που έχουμε λιγότερο ένταση και πήγα δίπλα σε ένα σακί πριν μπω αρχησα να ζαλίζομαι και μόλις πήγα στο σακί μαγκωσα, άρχισαν οι πονοκέφαλο οι, σε μια φάση πήγα να κάνω κάτι ασυναίσθητα κ ένιωσα σαν να παγωνα στην εικόνα ένα αίσθημα δλδ λυποθημιας, κάνα 2 φορές το ένιωσα αυτό, για να μη τα πολυλογώ αυτά που νιώθω τώρα είναι ότι έχω μια παράξενη αίσθηση σαν να μη καταλαβαίνω π κάθομαι η στο περπατημα μια αίσθηση σαν βάρκα, σαν μεθυσμένος η ότι θα πέσω κ γερνω προς το περιβάλλονη ότι κουνιεμε , μια αίσθηση όταν κοιτάω σαν να χάνομε με για λίγο η επίκεντρονομε στη αίσθηση του περιβάλλοντος, δλδ ναι μεν βλέπω κάποιον να περνει από μπροστά μ αλλά είναι λες κ κάποιες φορές εστιάζεται μετά από λίγο η εστιάζεται στο buground , επίσης νιωθω τα πόδια μια βαριά μια ελαφριά ή τα χέρια και κάτι σαν ρεύμα που κ που να τα διαπερνάει σιν τις συσπασεις που στην αρχή μ κάναν τιναγματα άκρων κ τώρα είναι σε πιο ήπιο βαθμό αλλά σε όλο το σώμα, επίσης όταν περπατάω νιωθω στο μάγουλο κ γύρω το ματι κ λίγο πρως τη μύτη ένα σφυξιμο, ωπος κ το κεφάλι βαρύ, παρατήρησα ότι δεν εω συγκέντρωση και ένα αίσθημα αντίληψης, έχω πάει σε όλους σχεδόν τους γιατρούς δεν βρήκαν κάτι, έχω κάνει 1 αξονική εγκεφάλου, 1 μαγνητικη εγκεφαλου τπτ, έκανα μαγνητικη αυχενα κ βρήκαν α5-α6 ότι μεσοσπονδυλιο δίσκο βρισκη κεντρικά παρακεντρα ότι πιέζει τον νοτιαιο σάκο, να πω πως δεξιά το χέρι μ νιωθω οτι δεν μπορω να το σηκώσω εύκολα όπως και τα πόδια τα νιωθω βαριά μια ελαφριά μια βαριά κ μια δύναμη λες κ με περνει φορα και κάτι σαν ημικρανίες, τώρα λέω εγώ όλα ψυχοσωματικα η σκπ δεν ξέρω τι να κάνω θα τρελαθώ γιατί από όλα αυτά κάποια είναι συμπτώματα σκπ οποίος μπορεί να με βοηθήσει ασ γράψει κάτι θα τρελαθώ η έχω τρελαθεί ήδη!!
 #134342  από Nikos35
 Σάβ Αύγ 28, 2021 11:40 pm
Σάκη καλησπέρα,

Δεν είμαστε γιατροί δυστυχώς και μόνο αυτοί μπορούν να κάνουν διάγνωση που έχουν όλα τα αντίστοιχα μέσα. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όλα αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι τα πάντα η τίποτα και μερικές φορές η ασθένεια δείχνει το πρόσωπο της από την αρχή και μερικές όχι αλλά μπορεί τα συμπτώματα που έχεις να είναι όντως από στρες η αυθυποβολή (δεν ξέρω αν είχες φοβία για το εμβόλιο πριν το κάνεις) η μπορεί να είναι όντως (ευελπιστώ παροδική) παρενέργεια.

Ο χρόνος θα δείξει τι είναι και με διεξοδικο ψάξιμο μπορείς να αποκλείσεις διαφορετικές παθήσεις. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, θα πρότεινα να πάρεις μια δεύτερη άποψη από άλλο ιδιώτη νευρολόγο (να του δείξεις την αξονική και μαγνητική) και ίσως να μιλήσεις και με ρευματολόγο.

Σε κάθε περίπτωση ο οργανισμός σου ζητά την προσοχή σου με όλα αυτά τα συμπτώματα. Ο,τι και να είναι, ψυχοσωματικό η όχι, ξεκούραση, ψυχική και σωματική, όχι άγχος σε δουλειά και λίγο προσοχή σε διατροφή, γυμναστική αν δεν κάνεις ήδη, όλα αυτά θα σε βοηθήσουν όσο κι αν ισως φαίνονται γενικολογιες τώρα.
 #134343  από dimos
 Κυρ Αύγ 29, 2021 12:42 am
Λες πήγες σε σχεδόν όλους τους γιατρούς αλλά δεν βρήκαν κάτι. Και αυτό τι είναι 'έκανα μαγνητικη αυχενα κ βρήκαν α5-α6 ότι μεσοσπονδυλιο δίσκο βρισκη κεντρικά παρακεντρα ότι πιέζει τον νοτιαιο σάκο'
Από εκεί και πέρα προσπάθησε να ηρεμήσεις, να πας και σε έναν δεύτερο καλό νευρολόγο, να ρωτήσεις τον ιατρό τι σου προτείνει να κάνεις αν δεν καλυφθείς πήγαινε και σε 1-2 ακόμα ειδικότητες ιατρών όπως ο ρευματολόγος που σου είπε ένα παιδί ή ακόμα και σε κάποιον ειδικό, νευροχειρούργο ; που έχει να κάνει με την σπονδυλική σου στήλη. Επειδή τα συμπτώματα όπως τα περιέγραψες είναι πολλά, μετά μάλιστα από εμβολιασμό για covid19, σίγουρα πρέπει να πάρεις κάποιες απαντήσεις από ιατρούς.
 #134344  από sakisd
 Κυρ Αύγ 29, 2021 10:26 am
ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον καταρχάς, η αλήθεια είναι ότι πριν κλείσω το εμβόλιο 10 μέρες πριν φοβόμουν ελάχιστα μήπως μείνω παράλυτος η καμία θρομβωση κ τέτοια επειδή πολλά ακούγονται, να σας πω ότι η δουλειά μ είναι δύσκολη γιατί σηκωνω βάρος αλλά έχω παρατηρήσει πως οι μύες σε όλο το σώμα πριν είχαν πετρωσει δλδ ήταν σφιγμενοι ποτέ δεν ξεσφιγγαν εκτός ύπνου π δεν έδινα κ σημασία δλδ γενικώς δεν έδινα κ τεράστια σημασία στο σώμα μ παραμονο στο περπάτημα
το μόνο π παρατήρησα κ πριν γίνει όλο αυτό ότι δεν μπορούσα να σταθώ όρθιος για πολύ με κουράζει, αλλά δεν είχα την αίσθηση μπαλατζαρισματος κ τέτοια κ για παρενέργειες το εμβόλιο το έκανα τον Ιουνίο τι να πω, δεν ξέρω πάντως κάτι βιοχημικες έκανα ωπος για θυρεοειδή και αυτοανοσα και καθίζησης και τέτοια αλλά αυτά τα έκανα όταν τα ένιωθα στην αρχή δλδ αυτό το μπαλατζαρισμα κ αυτά τα ένιωθα μετά, απλά δεν μ λέει κανείς στα σίγουρα αν είναι ψυχολογικό η κάτι π πρέπει να το ψάξω περισσότερο, εγώ πάντως δεν νιώθω ο εαυτός μου, είναι λες κ έπαθα εγκεφαλικό κ αμνησία κ κοιτάω το σώμα μ για πρώτη φορά, κ η πικρή αλήθεια είναι ότι έπαιζα στο pc ασταμάτητες ώρες δλδ πήγαινα δουλειά έτρωγα ξαπλωνα κ μετά pc μέχρι να πάω να ξανακοιμηθω αλλά έβγαινα κ έξω όχι πολλές φορές αλλά συχνά, τώρα τι να πω μπορεί να είχα τπτ φάση σκπ να μη το κατάλαβα κ να το ξεπέρασα κ αυτό με το εμβόλιο να είναι κάποια υποτροπή? γιατί αυτό το περπάτημα μ θυμίζει κάτι αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό π να έχω τόσο χάσιμο κ μπαλατζαρισμα
 #134386  από hope
 Δευ Σεπ 20, 2021 12:10 am
Καλησπέρα.
Εύχομαι μέχρι τώρα να νιώθεις ήδη καλύτερα.
Γιατρός δεν είμαι και διάγνωση δεν μπορώ να κάνω. Μπορεί να είναι ψυχολογικό. Μπορεί και όχι. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα καλό νευρολόγο. Εμένα με διέγνωσε νευροχειρουργός. Θεωρώ όμως οτι οποιοσδήποτε νευρολόγος θα μπορούσε να το είχε κάνει. Έλα όμως που εγώ πήγαινα σε ορθοπεδικό η χαζή.
Anyway καλό θα ήταν να δεις κι άλλον ένα καλό νευρολόγο. Κι εφόσον έκανες μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα θα μπορούσες ίσως να κάνεις και μια θώρακα.
Και πρόσεξε τον μαγνητικό που θα την κάνεις. Ίσως θα ήταν καλό να μην προτιμήσεις ανοιχτό. Στο ιατρόπολις έχουν πολύ καλούς. Το ίδιο μοντέλο το έχουν και σε άλλα διαγνωστικά βέβαια.
Όπως και να έχει σου εύχομαι ολόψυχα να είναι ψυχολογικό.