• ΙΝΤΕΡΦΦΕΡΟΝΕΣ-ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #134311  από M.K
 Κυρ Αύγ 22, 2021 6:33 am
Καλησπερα παιδιά. Θελω να μου πείτε τις εμπειρίες σας. Σας επηρεάζουν οι ιντερφερονες ψυχολογικά; Εχει αναγκαστεί κάποιος να τις σταματήσει λόγω κατάθλιψης; Όντως επιδεινώνουν την κατάθλιψη;;
 #134314  από waterfall
 Κυρ Αύγ 22, 2021 7:46 pm
Ναι, όντως επιδεινώνουν την κατάθλιψη. Τις άντεξα με χίλια ζόρια για 1,5 χρόνο και ένας γιατρός που πήγα μου είπε ότι δεν είναι δυνατόν από τη μία να σου δίνουν ιντερφερόνες που επιδεινώνουν την κατάθλιψη και από την άλλη να σε στέλνουν στον ψυχίατρο για εξτρά φάρμακα. Και μου έδωσε χάπια Tecfidera. Οι αυπνίες μου έφυγαν άμεσα μόλις τις σταμάτησα και επανήλθα στα φυσιολογικά μου μέσα σε ένα μήνα το πολύ. Τεράστια διαφορά ψυχολογικά. Ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά δεν επιτρέπεται να δίνουν ιντερφερόνες σε άτομα που ήδη είναι επιβαρυμένα ψυχολογικά.
 #134317  από M.K
 Δευ Αύγ 23, 2021 8:18 am
1,5 χρόνο κανω ιντερφερονη και νιωθω χαλια ψυχολογικά..ειχα περάσει επεισόδιο κατάθλιψης οταν πρωτοδιαγνωστηκα.Πρεπει να δω τι θα κανω. Σε ευχαριστω για την απάντηση σου πολυ ενθαρρυντικό αυτο που λες
 #134318  από Dhm
 Δευ Αύγ 23, 2021 4:45 pm
Ναι κι εγώ με Avonex ήμουν χάλια, μέχρι που η γιατρός μού είπε να σταματήσω, γιατί δεν γίνεται είπε να βάζω τα κλάματα κάθε φορά που πήγαινα να μου τις γράψει...(τώρα είμαι σε Copaxone)
 #134322  από M.K
 Τρί Αύγ 24, 2021 7:36 am
Θα παω στον γιατρό την άλλη εβδομαδα. Νιωθω συνεχεια κατάθλιψη απο τοτε που ειμαι σε αγωγή με ιντερφερονη.Χαίρομαι που είδατε διαφορά με το που τις σταματήσατε.
 #134324  από Dhm
 Τρί Αύγ 24, 2021 12:09 pm
Ελπίζω να βρεις άκρη και να νιώσεις καλύτερα!! :smile-inlove: