• Μου λείπει..

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134249  από Kalispera
 Παρ Αύγ 06, 2021 5:47 pm
Έχει αρχίζει και ξεθωριάζει το πώς ήταν να ήμουν στο κόσμο μου μια ζωή .Ότι μπορούσα να κάνω τα πάντα και ας μην έκανα τίποτα ,αυτή η ελεύθερια και η βαρεμάρα στο τώρα κάνω αυτό και αύριο ότι μου έρθει χωρίς άγχος και επιπτώσεις.
Τώρα ξεκινάει ο φόβος στο αν τύχη αυτό αν πάθω αυτό προσέχω δεν κάνω δεν μπορώ να κάνω ...ελπίδα ότι αν θα βγουν καλύτερα φαρμακα .Γενικοτερα μια κατάσταση ζωής που στην ηλικία μου απλά με τρελαίνει μου γεμίζει αμφιβολίες άγχος στενοχώρια ,αποθημενα και με βάζει στο περιθώριο.
Και ξανά από την αρχή την επόμενη μέρα που θα ξυπνήσω είναι συνεχής αγώνας ψυχολογικος και σωματικός ,στον οποίο τη μια μέρα θα είσαι μέτρια και θα προσπαθείς την άλλη θα είσαι χάλια .η καλή μας μέρα είναι η μέτρια προς χάλια μέρα ένος απλού καθημερινού ανθρώπου...
Όταν προσπαθώ να κάνω κάτι φυσιολογικό νιώθω περίεργα ότι κάπου στη γωνία κάτι με περιμένει και με σταματάει και αλλοτε μου το θυμίζει ότι πλέον έχω όρια ... γέλοια όρια ...
Ζω μια ζωή που δεν θέλω ...Ζω αλλαγές που δεν θέλω αναγκάζομαι να αλλάξω πράγματα που δεν θέλω και συνέχεια ακούω το εντάξει δεν πεθαίνεις κιόλας .
Το να πεθάνω δεν μου λέει κάτι όσο εγωιστικό και αν ακούγεται γιατί πολύ απλά αργοπεθαίνω μέσα μου από τη στιγμή που ξεκίνησε αυτό ο εφιάλτης.
Και το μόνο μου αποκουμπι είναι η πίστη και η ελπίδα πως θα είμαι καλά και πως τα πράγματα εξελίσσονται .Δηλαδή ψεύτικες ελπίδες τις οποίες προσπαθώ να κρατάω αληθινές για να συνεχίσω.Διατροφες /Διαλογισμός/φάρμακα/παρά ιατρικά φάρμακα/ γυμναστική/χημειοθεραπείες / χενφα / ψυχοθεραπείες χίλιες δυο διαφορετικές ελπίδες που δεν είναι λύσεις είναι στάσεις για τη ζωή ενώ κάποτε ήμουν καλά είχα όνειρα ανεκπλήρωτα ,και τώρα το βουλωνω και είμαι στον αέρα .
Λεφτά /δουλειές /σχέσεις/ ταξίδια/ οικογένεια/ βόλτες / αγάπη/ έρωτας / αλκοόλ/ ξενύχτια / τρελές / να ζω μόνος / ....ζωή αυτά είναι που με βάζει στο περιθώριο η φίλη μας και πονάω μέσα μου γιατί κανείς δεν το αξίζει αυτό πόσο μάλλον εγώ δεν το αξίζω αυτό .Η σκλήρυνση δεν σ μαθαίνει να ζεις ..Σε αναγκάζει να κάνεις αλλαγές καλές γιατί οι κακές θα σε διαλύσουν στο πι και φι .Δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο σε κάνει ευάλωτο ανθρώπο με ψυχολογικά.Σε κάνει να φοβάσαι .Σε κάνει να νευριάζεις.Σε απογοήτευει .Σε σταματά .Σε αλλάζει και όχι προς το καλύτερο .
Ναι είμαστε μαχητές αλλά επειδή προσπαθούμε κάθε μέρα να επιβιώσουμε από μ@λ@κίες ... και άλλοι πολλοί παραπάνω από εμένα τον νέο συνπαθων .
Θα ήθελα να μάθω πως αντιμετωπίζεται εσείς τι ζωή ! Τις δουλειές τις σκοτουρες ,την αγάπη ,τις βόλτες .Ίσως μάθω πραγματα που να με βοηθήσουν. ευχαριστώ
 #134250  από Στάθης
 Παρ Αύγ 06, 2021 11:01 pm
Kalispera έγραψε: Παρ Αύγ 06, 2021 5:47 pm ..........
..........
Θα ήθελα να μάθω πως αντιμετωπίζεται εσείς τι ζωή ! Τις δουλειές τις σκοτουρες ,την αγάπη ,τις βόλτες .Ίσως μάθω πραγματα που να με βοηθήσουν. ευχαριστώ

Θα ήθελα πολλά να σου γράψω για το πόσο πολύ μπορείς να γυρίσεις την οπτική σου για την πάθηση, από κατάρα που την ζεις, σε ευλογία. Έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια, 17 από τότε που ήρθε στην ζωή μου, μπορώ να πω η υπέρβαση της πάθησης είναι η καθημερινή συνήθεια της ζωής μου.

Η υπέρβαση της πάθησης, ουσιαστικά εννοεί την υπέρβαση του φόβου, ένα στοιχείο αρνητισμού που μας βγάζει εκτός εαυτού, μας απομακρύνει από την δύναμή μας. Το να ξεπεράσουμε τον φόβο δεν είναι εύκολο, αλλά δεν είναι ούτε δύσκολο. Χρειάζεται ανάληψη ευθύνης και αυτογνωσία, να μιλάμε με το σώμα μας, να το ακούμε και να το κυριαρχούμε. Το πιο σημαντικό από όλα όμως πιστεύω είναι η ευγνωμοσύνη και η συγχώρεση.

Ευγνωμοσύνη για αυτά που έχουμε, συγχώρεση για αυτά που μας στεναχωρούν και μας θυμώνουν. Η ανάληψη ευθύνης, είναι απλά αυτά στην προσευχή μας. Αυτά βλέπω ότι με έχουν θεραπεύσει περισσότερο από οτιδήποτε.

Έχω πλέον όνειρα και όραμα για την ζωή. Ήμουν εκεί που είσαι τώρα και σε καταλαβαίνω. Σου εύχομαι να έρθεις εδώ που είμαι τώρα. Στην αγάπη για την ζωή, στην προσμονή για την ευλογία και θεραπεία της. Δεν είναι τα φάρμακα που θα μας τα φέρουν, αλλά η Αγάπη. Βρες ένα μέρος στο δωμάτιό σου, φτιάξε ένα ιερό σημείο. Ένα σημείο που θα μπορείς να πηγαίνεις το πρωί μετά το ξύπνημα ή το βράδυ πριν τον ύπνο σου και μίλησε μαζί σου, μίλησε με την Ζωή, μίλησε με τον Θεό. Το να δακρύσουμε ή να κλάψουμε κατά την πράξη αυτή, είναι ο εξαγνισμός μας, η κάθαρση μας. Νιώσε την ευγνωμοσύνη και την συγχώρεση για αυτά που μας βαραίνουν, που απλά είναι εκεί για να μας αφυπνίσουν, να μας ξυπνήσουν από την νέκρωση, να ενεργοποιήσουμε στην φωτεινότητα της ψυχής μας.

Αυτά που σου μεταφέρω με έχουν σώσει Kalispera. Συνεχίζω να περπατώ με βήματα μπροστά (όχι πίσω). Αν και έχουν περάσει πολλά τα νεύρα και οι φλέβες μου, συνεχίζει ο χτύπος της Καρδιάς μου να υπερβαίνει και να θεραπεύει την νόσο. Τελικά η Καρδιά μας είναι πιο Δυνατή. Είναι Θαυματουργή. Νιώσε την να χτυπάει και πάρε την απόφαση να ξεπεράσεις τους φόβους σου, μέσα από την Καρδιά σου.
 #134286  από nivass
 Τρί Αύγ 17, 2021 9:26 pm
Καλησπέρα Kalispera!
Φιλε σε καταλαβαίνω. Είμαι κι εγώ σχετικά νέος (είμαι 29 και κουβαλάω την ΣΚΠ από τα 12)
Στην ηλικία των 24 είχα περάσει κατάθλιψη εξαιτίας της σκλήρυνσης. Οι σκέψεις μου ήταν ότι κάθε μέρα στο μέλλον θα είναι χάλια, δεν θα μπορώ να κάνω ό,τι γουστάρω, καλύτερα να είχα μια πιο σοβαρή ασθένεια να μην ταλαιπωριόμουν κλπ
Μέχρι που έφτασα στον πάτο ψυχολογικά. Και σκέφτηκα "τώρα φίλε ή μένεις εδώ ή πηδάς να σηκωθεις"
Ε τελικά σηκώθηκα! Ειπα οτι σε αυτήν τη ζωή ψήνομαι να την ζήσω ευτυχισμένος! ό,τι και να συμβει!
Έχω αλλάξει κάποια πράγματα, πχ την δουλειά μου την μετέτρεψα σε 100% δουλειά από το σπίτι (μπορώ να περπατήσω αλλά για να μην κουράζομαι άδικα) και επίσης κάθε πρωί κάνω είτε φυσιοθεραπεία είτε ποδήλατο γυμναστικής.
Ευτυχώς όμως άλλαξα και νοοτροπία
Πιο παλιά είχα ακούσει την φράση "όποιος είναι ρεαλιστής, πρέπει να έχει κατάθλιψη" και με έβρισκε πολύ σύμφωνο. Τελικά άλλαξα το mindset μου και σταμάτησα να είμαι ρεαλιστής.
Συζητάω καμιά φορά με υγιείς φίλους μου οι οποίοι είναι αγχωμένοι λόγω δουλειάς ή πληγωμένοι από σχέσεις κλπ. Πραγματικά με ζηλεύουν που τα παίρνω όλα χαλαρά και δεν αφήνω τίποτα να μου χαλάσει την διαθεση.
Stay cool ;)