• Απορία

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134153  από Lena-maria
 Τρί Ιούλ 13, 2021 1:51 pm
Τελικά νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας που με συμπτώματα χωρίς διάγνωση στην αρχή να (γλίτωσε) ετσι;Άργα η γρήγορα το αποτέλεσμα ήταν σκπ.Άληθεια υπάρχει κανένας χωρίς να έχει πάρει ποτέ φάρμακά και αν ναι σε τη κατάσταση είναι σημερα;Περίπλοκη ασθένεια.
 #134156  από Kalispera
 Τρί Ιούλ 13, 2021 4:05 pm
Αν και νέος τελείως στην όλη φάση κσι μικρός από αυτά που έχω κτλβει και εαν κάνω λάθος οι παλιοί θα εξηγήσουν καλύτερα.Υπαρχουν διάφορες καταστάσεις πριν καταλήξουν σε πολλαπλή σκλήρυνση η σκλήρυνση κατά πλάκας. CiS clinical isolated syndrome είναι απομυελίνωσης φλεγμονή είναι το πρώτο στάδιο τ ης σκλήρυνσης αλλά δεν πληρεί τα κριτήρια διότι δεν έχεις ακόμα τότε διασπορά σε χρόνο από εστίες .Το cis δεν γίνεται πάντα σκλήρυνση . Αντίστοιχα η οπτική νευρίτιδα από μόνη της δεν είναι σκπ αλλά ένα μεγάλο ποσοστό μεταπείπτει σε σκπ . Υπάρχουν και άλλες καταστάσεις που μιμούνται την σκλήρυνση και άλλοι παράγοντες που μπορείς να νομίζεις ότι έχεις τέτοια προβλήματα και να μην έχει σχέση .Η καλύτερη λύση στο 2021 μέχρις στιγμής είναι η αλήθεια πως είναι η Μαγνητική αυχένα/θώρακα/εγκεφάλου και οι εργαστηριακές.Η κακη για πολλούς παρακέντηση η είναι δεύτερη εξέταση εφόσων έχεις κάποια εικόνα από της μαγνητικές σου έτσι με αυτές τις εξετασεις έχεις μια πλήρη εικόνα χωρίς να σκέφτεσαι από τώρα το κακό .Τώρα πως είναι οι άνθρωπο είτε με φάρμακα είτε με όχι σε καταλαβαίνω επειδή και γω ρωτάω τέτοια,θα σου πω μόνο να είσαι καλά και αν δεν έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις να πας να τις κάνεις μπορεί όλα είναι τελείως διαφορετικα από τι φαντάζεσαι!!!
 #134160  από Lena-maria
 Τρί Ιούλ 13, 2021 7:09 pm
Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση "kalispera"έυχομε και εσυ να είσαι πάντα καλά.Δεν ξέρω αν Εσύ είσαι με διάγνωση αλλά με λίγα λόγια μου λες ότι υπάρχει περίπτωση να μην αποδειχθεί ποτέ η σκπ;Δηλαδή Όλα αυτά που νιώθω να είναι μεμονωμένο περιστατικό που λένε;Και κάτι ακόμα που δεν ξέρω είναι αν η μαγνητική στη μέση είναι αυτή που λένε θωράκικη μοίρα.Έγω έκανα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα και μέσης που είναι η θωράκικη ακριβώς ισχύει δηλαδή στη μέση που έκανα η πήγε χαμένη και θα πρέπει να ξανακάνω κάπου πιο ψηλά. Αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα πολύ μια απάντηση .Έυχαριστω και πάλι.
 #134208  από Manoliossss
 Δευ Ιούλ 19, 2021 2:24 pm
Καλησπερα κι από μενα!Αν κι εγώ πολύ νέος στο θέμα ,νομίζω πως εφόσον έχεις κάποια εστία καλό είναι να γίνει παρακέντηση γιατί η εστία μπορεί να προέρχεται και από μια λοίμωξη.Εγώ προσωπικά είχα μια εστία μικρή στον αυχένα,καθαρό εγκέφαλο και θωρακική μοίρα,αλλά στον μήνα που χρειάστηκε να ξανακάνω μαγνητική εγκεφάλου εμφανίστηκαν δυο νέες εστίες και σε συνδυασμό με την παρακέντηση και κάτι αιματολογικά ,αφού αποκλείσαμε αρκετά αλλά πράγματα, βγήκε το πόρισμα ότι πάσχω από σκλήρυνση.Ολα αυτά βέβαια στα λέω με επιφύλαξη και απλά σου μεταφέρω τα λόγια του γιατρού μου όσον αφορά καθαρά την δίκη μου περίπτωση.