• Υποτροπιάζουσες Ουρολοιμώξεις - Αναπτύσσει Ανθεκτικότητα - Βοήθεια

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134017  από Φίλιππος
 Παρ Ιουν 18, 2021 6:47 pm
κρίμα να την χάσω τη φουκαριάρα τη μανούλα μου που την παλεύω 10 χρόνια, για αυτό ζητάω βοήθεια
(εννοείτε έχω μιλήσει με νευρολόγο - ουρολόγο - παθολόγο που την παρακολουθούν αλλά καμιά φορά κάτι μας ξεφεύγει....)
προφίλ
1. 74 ετών
2. δευτεροπαθώς προιούσα μορφή
3. αγωγή υπό copaxone (έχει σταματήσει 6 περίπου μήνες μήπως και πάρει τα πάνω του το ανοσοποιητικό - μετά από συμβουλή ιατρού)
4. πρόπτωση ορθού - μικρή- λόγω δυσκοιλιότητας -υπό έλεγχο με ψύλλιο nujol -αλλά εστία μολύνσεων λόγω εγγύτητας - παρά την καθαριότητα
5. e. coli - πρωτέας - klebsiela p. - κυρίως όμως το e. coli ταλαιπωρεί και πλέον μόνο με briklin ενέσιμο
6. υπέρηχοι κλπ αν αδειάζει έχουν γίνει και όλα οκ

ερώτηση:
1. είναι επιμόλυνση κάθε φορά ή νέα
2. θα τα καταφέρει ή νοσοκομείο για ενδοφλέβια και bb -κρίμα από e. coli (+ ότι άλλο κολλήσει εκεί μέσα)
3. στρατηγικές αντιμετώπισης ?????

ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία
 #134028  από thodoris
 Δευ Ιουν 21, 2021 11:19 am
Καλημέρα,

δεν μπορώ να κρίνω αν θα βοηθήσει στην περίπτωση σας αλλά ένα σκεύασμα που βοηθά στην ουρολοίμωξη (στην περίπτωση του e-coli) (δοκιμασμένο) είναι το D-Mannose.
Το κακό του είναι οτι είναι πολύ ακριβό και οτι για να δουλέψει θέλει αρκετά μεγάλες ποσότητες κάθε μέρα τουλάχιστον στην αρχή.
Εγώ το έπαιρνα πιο φθηνά απο UK απο amazon για να μην έχει και τελωνείο.
Έχει και σε σκόνη το οποίο νομίζω δούλεψε καλύτερα.

Δοσολογία σε εμάς ήταν περίπου από 3 γραμμάρια πρωί, μεσημέρι βράδυ αλλά νομίζω θέλει δοκιμή.
Σύμφωνα με κάποιες μελέτες που είχα δεί και παλιότερα σε επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις δρά τουλάχιστον το ίδιο καλά με την αντιβίωση.
https://www.healthline.com/health/d-man ... i#research
 #134030  από waterfall
 Δευ Ιουν 21, 2021 11:41 am
Το πρώτο που πρέπει να δεις άμεσα, φυσικά, είναι η ουρολοίμωξη. Και, απ' ότι καταλαβαίνω, μάλλον θα πρέπει να κάνει ενδοφλέβια αντιβίωση στο νοσοκομείο. (Εικάζω ότι έχει εμβολιαστεί για κορονοϊό).

Το πρόβλημα φαίνεται ότι δημιουργείται από την πρόπτωση του ορθού. 'Οταν με το καλό θεραπευτεί από την ουρολοίμωξη θα πρέπει να δείτε σοβαρά την περίπτωση να κάνετε χειρουργείο για αυτό το πρόβλημα ούτως ώστε να σταματήσουν οι ουρολοιμώξεις.

Δες εδώ: https://www.mitera.gr/arthra-ygeias/pro ... topizetai/
 #134033  από Φίλιππος
 Δευ Ιουν 21, 2021 2:04 pm
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
waterfall:
παίρνει ήδη αγωγή με briklin ενέσιμο (3 αστέρια ευαισθησία), είναι στο 3ο από τα 6 μπουκαλάκια, έχουν σχετικά καθαρίσει τα ούρα, ΑΛΛΑ παρουσιάζει δυσκολία στην ούρηση μεγάλη (και σκεφτόμαστε για καθετήρα δυστυχώς)
για την πρόπτωση την παρακολουθούσε ο Τσάμης (χειρούργος) και μας είχε πει ότι για την ηλικία της είναι δύσκολο το χειρουργείο + αυτό που είναι πιο εύκολο (δακτύλιος) δεν έχει μεγάλη αποτελεσματικότητα
το ελέγχουμε με διατροφή (βγαίνει σπάνια) και προφύλαξη της περιοχής όταν γίνεται η κένωση (που γίνεται με υπόθετα λόγω δυσκολίας να σφιχτεί)

thodoris:
αν το ξεπεράσει (αρνητική καλλιέργεια) θα το δοκιμάσω όσο και αν έχει, απλά μου φαίνεται δύσκολο γιατί έχουμε ήδη δοκιμάσει 1) κράνμπερυ (ελάχιστα αποτελέσματα) και 2) furolin (το οποίο την κράταγε 1-2 μήνες καθαρή αλλά φοβάμαι ότι ευθύνεται για την ανθεκτικότητα - αντιβίωση είναι ούτως ή άλλως)

Στεναχωρημένος είμαι γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα (+ ότι έχει και ένα νεφρό - υπερτροφικό εκ γενετής), τι να πω μακάρι να επιστρέψω με καλά νέα, αν και ρεαλιστής όπως είμαι δύσκολο το βλέπω...
 #134124  από emarydi
 Σάβ Ιούλ 03, 2021 11:09 am
Δοκιμάστε και τη σόδα φαγητού μέρα παρά μέρα μισό κουταλάκι σε ένα ποτηράκι νερό Απλώς η σόδα να μην έχει αλουμίνιο Δεν ξέρω το εμπόριο αν έχει Σίγουρα έχει στα βιολογικά και δεν είναι και ακριβό να έχει 0 αλουμίνιο τo γράφει
 #134814  από Φίλιππος
 Τρί Ιαν 11, 2022 11:15 am
thodoris έγραψε: Δευ Ιουν 21, 2021 11:19 am Καλημέρα,

δεν μπορώ να κρίνω αν θα βοηθήσει στην περίπτωση σας αλλά ένα σκεύασμα που βοηθά στην ουρολοίμωξη (στην περίπτωση του e-coli) (δοκιμασμένο) είναι το D-Mannose.
Το κακό του είναι οτι είναι πολύ ακριβό και οτι για να δουλέψει θέλει αρκετά μεγάλες ποσότητες κάθε μέρα τουλάχιστον στην αρχή.
Εγώ το έπαιρνα πιο φθηνά απο UK απο amazon για να μην έχει και τελωνείο.
Έχει και σε σκόνη το οποίο νομίζω δούλεψε καλύτερα.

Δοσολογία σε εμάς ήταν περίπου από 3 γραμμάρια πρωί, μεσημέρι βράδυ αλλά νομίζω θέλει δοκιμή.
Σύμφωνα με κάποιες μελέτες που είχα δεί και παλιότερα σε επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις δρά τουλάχιστον το ίδιο καλά με την αντιβίωση.
https://www.healthline.com/health/d-man ... i#research
Βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.... πραγματικά ευχαριστώ
στην αρχή ήθελε όντως υψηλές δόσεις.... αλλά πλέον 1 φακελάκι ανα 3-4 μέρες, πλέον έχει περισσότερο από 6 μήνες καθαρή και ανέβηκαν και τα λευκά της....
Ευχαριστώ πολύ!!!