• ΕΜΒΟΛΙΟ covid 19

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133763  από queen_of_my_life
 Παρ Απρ 16, 2021 11:01 am
Καλημέρα!!!

Εύχομαι όλοι να είστε καλά!

Λοιπόν σήμερα με ειδοποίησαν για να κάνω το εμβόλιο κατά covid 19.
Το εχει κάνει κανείς;;;;;;

Θέλω πάρα πολύ να το κάνω, μα παράλληλα φοβάμαι με αυτά που ακούω...
Δεν είμαστε για περιπέτειες...
 #133766  από blackpixie
 Παρ Απρ 16, 2021 1:35 pm
Τί έχεις ακούσει δηλαδή, προσωπικά δεν έχω διαβασει για νευρολογικές παρενέργειες που να διαρκούν για περισσότερο από μερικές μέρες.
 #133778  από queen_of_my_life
 Τρί Απρ 20, 2021 3:15 am
blackpixie έγραψε: Παρ Απρ 16, 2021 1:35 pm Τί έχεις ακούσει δηλαδή, προσωπικά δεν έχω διαβασει για νευρολογικές παρενέργειες που να διαρκούν για περισσότερο από μερικές μέρες.
Νομίζω το εμβόλιο που θα μου κάνουν είναι το Astra Zeneca.
Αυτό που έχω ακούσει είναι για θρομβώσεις, το οποίο δεν είναι και λίγο.
Θεωρώ ότι δεν είναι μόνο οι νευρολογικές παρενέργειες που θα έπρεπε να φοβόμαστε. Κάθε παρενέργεια τη βιώνουμε πολύ πιο βαριά, επομένως..
 #133782  από blackpixie
 Τρί Απρ 20, 2021 9:57 am
Άλλαξε σε εμβολιαστικο κέντρο που να μην είναι μακρυά και να μη σου βγάζει ημερομηνίες για astrazeneca, εφόσον έχεις ακόμα τη χρονική δυνατότητα.
 #133787  από blackpixie
 Τετ Απρ 21, 2021 3:24 pm
Έκανα την πρώτη δόση της moderna πριν από ένα τρίωρο. Εύχομαι σε όλους να πάνε όλα καλά.
 #133788  από queen_of_my_life
 Τετ Απρ 21, 2021 4:08 pm
blackpixie έγραψε: Τετ Απρ 21, 2021 3:24 pm Έκανα την πρώτη δόση της moderna πριν από ένα τρίωρο. Εύχομαι σε όλους να πάνε όλα καλά.
Υπέροχα! Όλα καλά θα πάνε!
Είναι αυτό που ευχόμαστε και έτσι θα γίνει, μην ανησυχείς!

Αντε, σε λιγότερο από 2 εβδομάδες έχω και εγώ σειρά
 #133798  από blackpixie
 Παρ Απρ 23, 2021 5:47 pm
Σ´ευχαριστώ, καλή ευκολία και σε σένα και σε όλους. Δύο μέρες μετά, καμία παρενέργεια.
Μακάρι και η νευρολογία να βοηθηθεί από το σπουδαίο αυτό ιατρικό επίτευγμα να βγουν τόσο καλά εμβόλια για μια καινούργια ασθένεια τόσο σύντομα.
 #133804  από adp_pappas
 Κυρ Απρ 25, 2021 9:15 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΣΘΕΝΕΙΣ.
ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ 26 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΩΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΕΞ’ ΑΡΧΗΣ.
ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ 1η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ 2ο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ 80 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ, ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΜΟΥΝ ΜΕ ASTRA ZENECA. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΟΝ ΑΤΟΜΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ «ΚΟΚΤΑΙΗΛ» ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.
ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΛΟΓΟΣ:
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ.
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ;»
ΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ MRNA.
«ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ».
ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΟΣΟΥ. ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΔΟΣΗ ΣΤΙΣ 22/5/2021 ΚΑΙ ΤΗ 2η ΔΟΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 21 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 12/6/2021.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ PFIZER.
 #133807  από waterfall
 Κυρ Απρ 25, 2021 7:39 pm
Και εμένα της Astra μου είχαν βάλει να κάνω αλλά το άλλαξα και σε μια εβδομάδα περίπου θα κάνω της Moderna. 'Εχω περάσει και ένα επεισόδιο θρόμβωσης οπότε δεν ήθελα να το ρισκάρω.
 #133870  από Fotini
 Κυρ Μάιος 16, 2021 2:38 pm
Καλησπέρα!!

Και γω έχω τον ίδιο προβληματισμό...είμαι διαγνωσμένη με ΣΚΠ από το 2009..με έχει ξεχάσει και την έχω ξεχάσει από τότε...δεν έχω συμπτώματα....το AVONEX το σταμάτησα εδώ κ 6 χρόνια...γενικά είμαι μια χαρά κ τώρα με το εμβόλιο φοβάμαι μην τυχόν ' ξυπνήσει ' και δεν έχω καμία όρεξη να μπω σε περιπέτειες ξαφνικά - και μόνο η σκέψη με αγχώνει. Οι γιατροί απ' οτι έχω καταλάβει το συστήνουν για άτομα με ΣΚΠ ( αν και κάπου διάβασα στο ιντερνετ ότι δεν υπάρχουν αρκετές / ή καθόλου έρευνες των εμβολίων σε άτομα με ΣΚΠ ...δεν ξέρω πλέον τι ισχύει ).
Δε μένω Ελλάδα και μόλις μου ήρθε ειδοποίηση για εμβολιασμό και το ψάχνω...
Είναι μεγάλο δέλεαρ το ότι θα μπορώ να ταξιδέψω για Ελλάδα μόλις το κάνω..αλλά δεν θέλω να πέσω σε αυτή την παγίδα σκέψης κ με βάση αυτό να αποφασίσω... :smile-thinking:
Θα συνεχίσω να διαβάζω εδώ σχετικά μηνύματα κ θα δω...
Να είστε όλοι καλά!