• Διαμόρφωση ομάδων εμβολιασμού

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133765  από blackpixie
 Παρ Απρ 16, 2021 12:28 pm
Προσωπικά, δεν το περιμενα, έχω να νοσηλευτω, να κάνω εξετάσεις και να πάρω φάρμακα απ' το '15, όταν δηλαδή ακόμα δεν υπήρχε άυλη συνταγογράφηση. Ίσως να καραχωρούνται στην άυλη και προγενεστερα της ισχύος της δεδομένα.
 #133767  από Aguilar
 Κυρ Απρ 18, 2021 1:24 am
Εφόσον πάρει κανείς αγωγή έστω και για λίγο σίγουρα δηλώθηκε στο σύστημα με πολλαπλή σκλήρυνση. Ακόμη και αν νοσηλευτείς για να κάνεις ενδοφλέβια κορτιζόνη, χωρίς να έχεις επίσημα σκλήρυνση, πάλι σε "βρίσκει" το σύστημα, αρκεί να πέρασαν ως αιτιολογία τον κωδικό G35 της σκλήρυνσης. Δεν σε βρίσκει εάν το G35 το έγραψαν ως αιτιολογία για μαγνητική ή άλλες εξετάσεις.

Το "σύστημα" του ΕΟΠΥΥ είναι πιο παλιό, αν θυμάμαι καλά γύρω στο 2011-2012 ξεκίνησε η ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Από τότε μας έχουν φακελωμένους.

Εάν έχετε γραφτεί στον ατομικό φάκελο υγείας ασφαλισμένου, φαίνονται οι όποιες διαγνώσεις. Σε εμένα για πενθήμερη κορτιζόνη έβαλαν κωδικό G98, όπως φαίνεται στην εικόνα.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aguilar την Κυρ Απρ 18, 2021 7:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #133768  από Aguilar
 Κυρ Απρ 18, 2021 2:10 am
Rafael μου, δεν είναι απαραίτητο πάντως να κάνεις το AZ. Μπορεί να αλλάξει το εμβολιαστικό κέντρο στο emvolio.gov.gr σε ένα που να κάνει της Pfizer ή της Moderna (π.χ. το νοσοκομείο το δικό σας κάνει Pfizer, απ' ό,τι είδα). Το μόνο πρόβλημα είναι εάν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, οπότε ίσως χρειαστεί να αλλάξεις Τ.Κ. στην εφαρμογή για να βρεις άλλο κέντρο.

Όσοι διαβάσουν το μνμ και θέλουν να βοηθήσουν τους υπόλοιπους, ας γράψουν ποια κέντρα έχουν διαθεσιμότητα και για ποιο εμβόλιο, ώστε να αλλάξουν οι ενδιαφερόμενοι ταχυδρομικό κώδικα. Το ποιο είναι το εμβόλιο το καταλαβαίνουμε, όπως είπαμε πιο πάνω, από την Β' δόση (3 βδομάδες --> Pfizer, 4 βδομάδες --> Moderna, μια ζωή --> AstraZeneca). Το Mega Αμαρουσίου είναι το μόνο που ξέρω να έχει της Moderna, ενώ Σισμανόγλειο, Κ.Υ. Αλεξάνδρας, Αμαρουσίου, Παγκρατίου, Πατησίων έχουν της Pfizer.
 #133769  από fewtile
 Κυρ Απρ 18, 2021 2:54 am
Πριν μια εβδομάδα γνωστός μου έκανε Moderna στο Γήπεδο Ξιφασκίας στο Ελληνικό.
Pfizer υπάρχει κ στην Καλλιθέα.
 #133771  από Nix
 Κυρ Απρ 18, 2021 7:21 pm
Kαλησπέρα σε όλους.

Προσωπικά δεν με βρήκε το σύστημα και δεν μου δόθηκε ραντεβού για το εμβόλιο. Βέβαια, δεν κάνω θεραπεία εδώ και κάποια χρόνια και αυτή την στιγμή είμαι ανασφάλιστος.

Αν κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση για να με βρει το σύστημα και να μου δοθεί ραντεβού και απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
 #133772  από Evita
 Κυρ Απρ 18, 2021 11:50 pm
Εμένα μου έστειλαν μήνυμα παρόλο που δεν έχω πάρει ούτε κορτιζόνη ούτε φάρμακα πότε. Ούτε είχα επίσημη γνωμάτευση. Μόνο παρακεντηση μου έκαναν.και επαναληπτική σε 3 μήνες μαγνητικές. Παρόλα αυτά μου ήρθε μήνυμα.
 #133792  από Aguilar
 Τετ Απρ 21, 2021 7:22 pm
Nix έγραψε: Κυρ Απρ 18, 2021 7:21 pm Αν κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση για να με βρει το σύστημα και να μου δοθεί ραντεβού και απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
Στην πρώτη σελίδα στο emvolio.gov.gr έχει το παρακάτω link όπου κάνεις τη σχετική αίτηση:
https://www.e-prescription.gr/covidcert ... lect-hunit

...................

@Evita "Επίσημη" διάγνωση δεν απαιτείται απ' ό,τι φαίνεται. Εφόσον έκανες την παρακέντηση σε δημόσιο νοσοκομείο, προφανώς την δικαιολόγησαν με G35 και για αυτό σου ήρθε και εσένα μήνυμα.
 #133793  από Nix
 Τετ Απρ 21, 2021 11:39 pm
Aguilar έγραψε: Τετ Απρ 21, 2021 7:22 pm
Nix έγραψε: Κυρ Απρ 18, 2021 7:21 pm Αν κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση για να με βρει το σύστημα και να μου δοθεί ραντεβού και απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
Στην πρώτη σελίδα στο emvolio.gov.gr έχει το παρακάτω link όπου κάνεις τη σχετική αίτηση:
https://www.e-prescription.gr/covidcert ... lect-hunit
Σε ευχαριστώ πολύ Aguilar, καλή συνέχεια!