• Ζαλάδα παρακέντησης

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133647  από Kalispera
 Σάβ Μαρ 27, 2021 3:26 pm
καλησπέρα,χθες έκανα παρακέντηση και σήμερα μετά από μια μέρα ζαλίζομαι αρκετά συν έναν αφόρητο πόνο στη μέση .Είναι αναμενόμενο αυτό και φυσιολογικό η να τρομάζω για τίποτα άλλο;Επίσης τι συμβουλεύετε να κάνω να περάσει πιο γρήγορα .Επίσης στην ξάπλα πειράζει αν είμαι πλάγια με μαξιλάρι εκτός από ανάσκελα ;
 #133648  από Hlias
 Σάβ Μαρ 27, 2021 7:40 pm
Είναι απόλυτα λογικό να ζαλίζεσαι μετά την παρακέντηση !! Να πίνεις αρκετά υγρά και να ξαπλωνεις όπως σε βολεύει ! Μην σηκώνεσαι απότομα και αύριο μεθαύριο θα είσαι μια χαρά !! Καλα αποτελέσματα σου εύχομαι ! 😃
 #133649  από Στάθης
 Σάβ Μαρ 27, 2021 9:41 pm
Kalispera έγραψε: Σάβ Μαρ 27, 2021 3:26 pm καλησπέρα,χθες έκανα παρακέντηση και σήμερα μετά από μια μέρα ζαλίζομαι αρκετά συν έναν αφόρητο πόνο στη μέση .Είναι αναμενόμενο αυτό και φυσιολογικό η να τρομάζω για τίποτα άλλο;Επίσης τι συμβουλεύετε να κάνω να περάσει πιο γρήγορα .Επίσης στην ξάπλα πειράζει αν είμαι πλάγια με μαξιλάρι εκτός από ανάσκελα ;

Δεν είναι πολύ ευχάριστη εμπειρία η παρακέντηση και εγώ υπέφερα. Κράτησαν 1 εβδομάδα τα συμπτώματα που αναφέρεις σε μένα. Όποτε πολύ ξεκούραση και ηρεμία. Επίσης μόνο την πρώτη μέρα παίζει ρόλο η στάση (ανάσκελα), μετά όπως σε βολεύει. Θα συνέρθεις Kalispera, κάνε κουράγιο.