• Παρακέντηση?? αλλιώς τι άλλο;

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133625  από Kalispera
 Σάβ Μαρ 20, 2021 2:42 am
Έχω αναρτήσει τελευταία να μάθω κάποια πράγματα.
Είχα κάποια πολύ ενοχοποιητικά συμπτώματα Σκπ τα οποία και κράτησαν κάποιους μήνες ώσπου έφυγαν μόνα τους ξαφνικά κάποια στιγμή και δεν ξέρω το αύριο πως θα με βρει ...Έκανα τις μαγνητικές που μου είπαν χωρίς όμως να μου έχει ζητηθεί εγκέφαλος με σκιαγραφικό οι άλλες όλες με σκιαγραφικό κ φάνηκε μια εστία στον αυχένα(αλλά όχι εντός νωτιεου μυελού) και μια εστίακη διεύρυνση στο θώρακα αυτά καταλάβαινω εγώ που διαβάζω .Η εικόνα το μαγνητικών μου είναι περίεργη δεν μου χουν δωθεί απαντήσεις στο τι αντιμετώπιζω Βρήκα έναν Διεύθυντη σε δημόσιο νοσοκομείου ο οποίος χωρίς να με ενημερώσει για το πώς φαίνονται η μαγνητικες μου πε ότι χρειάζεται διερεύνηση και να μπω την ερχόμενη Πέμπτη για παρακέντηση, μου γράψε βιταμίνες δωρεάν λόγο σκλήρυνσης και μου είπε να αποφύγω υψηλές θερμοκρασίες και τσιγάρα και το μόνο που μου είπε γυρεύοντας απαντήσεις είναι ότι χωρίς περεταιρω εξετάσεις απαντήσεις δεν δίνω το οποίο σέβομαι αλλά γύρισε και μου είπε ότι μην ανησυχείς με λίγο πρόβληματακια θα έχεις φυσιολογικη ζωή ...Έχω μείνει μ@@@@κας .
Δηλαδή η παρακέντηση είναι ο μονόδρομος μου στο να καταλάβω τι μου συμβαίνει είναι καίριας σημασίας εξετάση που θα λύσει το κουβάρι το μαγνητικών. Τόσο εύκολα κανουν παρακέντηση (ξέρω τι εστί παρακέντηση) για αυτό έχω απορία .Μμαλιστα ο διευθυντής με διαβεβαίωσε ότι από δω και παρακάτω δεν υπάρχει να βρεις καλυτερη αντιμετώπιση οτι είμαι και καλά στο σωστό σημείο γιατί μέχρι στιγμή πορευόμουν με Νευρολόγους του ΙΚΑ .Έχετε βρεθεί στη θέση μου φαντάζομαι και θέλω να μάθω τι πρέπει να κάνω να μπω για παρακέντηση?Να πάρω άλλη γνώμη ? Τι θα με συμβουλεύατε Έχω διαβάσει στο φόρουμ για καλύτερο τρόπο ζωής υγειονο και το προσπαθώ αυτούς τους μήνες όσο μπορω .Και τελευταία ερώτηση που έχω, κλινικά πρόβληματα τις αρρώστιας έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω ψάξει ...αλλά αν έχω αυτό το πράγμα που μάλλον δεν έχω και πολλές πιθανότητες να μην το έχω με αυτά που ακούω ...εγώ πως ζω από δω και πέρα τι κάνω ,πράγματα που ήθελα να κάνω μια ζωή και δεν μπορούσα τώρα είναι σίγουρο ότι δεν θα τα κάνω ,τι λέω στους γύρω μου πως ;; Συγνώμη αν φέρνω κάποιον σε δύσκολη θέση αλλά είστε οι πιο κατάλληλοι να απευθύνθω νιώθω ότι κανείς δεν με καταλαβαίνει έχω πέσει σε κατάθλιψη. Επίσης ζαναξ και τέτοιουυ είδους φάρμακα φέρνουν τα νευρα σε χειρότερη θέση σκέφτομαι να πάρω αυτές τις μέρες γιατί είμαι διαρκώς σε σύγχυση... Ελπίζω να είστε όλοι καλά πάνω όλα και με χαρές στο ζωές σας
 #133629  από Aguilar
 Κυρ Μαρ 21, 2021 8:04 am
Διάβασα και τα παλιότερα μηνύματά σου και ζαλίστηκα ρε φίλε..

Καταρχάς, μην τη φοβάσαι τη συγκεκριμένη παρακέντηση. Υπάρχουν παρακεντήσεις και παρακεντήσεις. Αυτή γίνεται χαμηλά στη μέση και δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού του νωτιαίου μυελού, μόνο πονοκέφαλος. Πάω και στοίχημα ότι θα σου βγει αρνητική. Εσύ μία εστία έχεις όλη και όλη (και αν). Τα άλλα ευρήματα στη θωρακική μοίρα, ό,τι και να είναι, είναι μάλλον συγγενούς αιτιολογίας. Έτσι δεν σου έγραψαν; «Συγγενής» σημαίνει «εκ γενετής», επομένως είναι άνευ σημασίας. Αυτό που ενδιαφέρει είναι τα συμπτώματα, που σε ρώτησε και ο Στάθης. Αλλά εσύ δεν έχεις πλέον νευρολογικά συμπτώματα, έτσι δεν είναι (η παλινδρόμηση δεν πιάνεται); Καλά έκανες που πήγες σε νοσοκομείο αντί για το ΙΚΑ. Πήγαινε κάνε την παρακέντα να δεις ότι δεν έχεις τίποτα και να σου φύγει το άγχος.
 #133630  από Μ.M
 Κυρ Μαρ 21, 2021 1:12 pm
Δεν θα σου απαντήσω για την παρακέντηση γιατί δεν γνωρίζω. Θα σου πω όμως πως ό,τι μα ό,τι κ αν έχεις τελικά, δεν σταματάει η ζωή. Δεν σταματάνε τα όνειρα κ οι στόχοι. Γιατί αυτά δίνουν νόημα στη ζωή μας. Είσαι σε μια αγχωτική κατάσταση κ είναι λογικότατο! Αλλά πραγματικά αυτό που σου είπε ο γιατρός σου είναι ορθότατο. Είσαι στο σωστό δρόμο καθώς βρήκες την αρχή του νήματος. Και η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Γιατί υπάρχουμε κ εμείς που ψάχνουμε, το πρόβλημα είναι υπαρκτό, οφθαλμοφανές κ δεν βρίσκουμε καν την αρχή του νήματος για να φτάσουμε στη λύση, που είναι μια πιο υγιής καθημερινότητα! Πάρε τα πάνω σου. Όλα αντιμετωπίζονται! Και μακριά από ζάναξ κ τέτοια...είναι απλά μια δύσκολη φάση κ θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!!!
 #133631  από Kalispera
 Κυρ Μαρ 21, 2021 2:33 pm
Ευχαριστώ πράγματικα για τα σχόλια σας
Aguilar φαντασου τι πανικό μου έχουν προκαλέσει και στα λέω όπως μου χουν συμβεί χωρίς σάλτσες.Οποτε προτείνεις παρακέντηση να τελειώνω.Οχι δεν έχω κάποιο συμπτώματα που να αντιλαμβανομαι εκτός ότι κάποιες φορές κάπιοι μυς μου κάνουν για λίγο σαν σπασμούς όχι έντονους που έρχονται και φεύγουν και την τελευταία βδομάδα εχώ αδυναμία στο δεξί γόνατο χωρίς να ΜΕ ενοχλεί αλλά το καταλαβαίνω.
Γι αυτό κιόλας Aguilar μπήκα εδώ και δυστυχώς ίσως ρώταω πολλά άλλα τουλάχιστον κατανοώ τι μου γίνεται γιατί από τους νευρολόγους πραγματικά η ειδικότητα αυτή με χει διχάσει και τρελάνει προς στιγμής.
 #133632  από Kalispera
 Κυρ Μαρ 21, 2021 2:35 pm
Μ.M έγραψε: Κυρ Μαρ 21, 2021 1:12 pm Δεν θα σου απαντήσω για την παρακέντηση γιατί δεν γνωρίζω. Θα σου πω όμως πως ό,τι μα ό,τι κ αν έχεις τελικά, δεν σταματάει η ζωή. Δεν σταματάνε τα όνειρα κ οι στόχοι. Γιατί αυτά δίνουν νόημα στη ζωή μας. Είσαι σε μια αγχωτική κατάσταση κ είναι λογικότατο! Αλλά πραγματικά αυτό που σου είπε ο γιατρός σου είναι ορθότατο. Είσαι στο σωστό δρόμο καθώς βρήκες την αρχή του νήματος. Και η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Γιατί υπάρχουμε κ εμείς που ψάχνουμε, το πρόβλημα είναι υπαρκτό, οφθαλμοφανές κ δεν βρίσκουμε καν την αρχή του νήματος για να φτάσουμε στη λύση, που είναι μια πιο υγιής καθημερινότητα! Πάρε τα πάνω σου. Όλα αντιμετωπίζονται! Και μακριά από ζάναξ κ τέτοια...είναι απλά μια δύσκολη φάση κ θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!!!
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου και για την συμπαράσταση αυτή ναι ψυχολογίκα έχω πραγματικά πεσει κάτω αλλά θα το παλέψω όσο μπορώ απλά απελπίζονται από τωρα ..
 #133633  από Μ.M
 Δευ Μαρ 22, 2021 1:32 am
Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αυτό, αλλά είναι όντως απελπισία η κατάσταση όταν μπλέκουμε με γιατρούς! Δεν είσαι ούτε ευαίσθητη, ούτε αδύναμη....όλοι νιώθουμε λίγο πολύ να πιάνουμε πάτο, να έχουμε άγχος για το μετά (από το τι εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνουμε, μέχρι πως θα ανακουφιστούμε έστω λίγο απ ό,τι μας ταλαιπωρεί) κλπ. Το θέμα είναι να μην επιτρέψουμε να μας πάει πιο κάτω...Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια και να θυμάσαι η καλή ψυχολογία κ οι αισιόδοξες σκέψεις μόνο καλό μπορούν να μας κάνουν!!!!
 #133634  από waterfall
 Δευ Μαρ 22, 2021 1:03 pm
Θα έπρεπε πάντως να σε δει και νευροχειρουργός γιατί αν κατάλαβα καλά από όσα έχεις γράψει από παλιά οι εστίες δεν φαίνονται να είναι μέσα στο νωτιαίο μυελό και ότι είναι πιθανόν να είναι συγγενούς αιτίας (δηλαδή εκ γενετής - και κληρονομικό). Και αυτή η διεύρυνση στο νωτιαίο σωλήνα που βλέπουν ίσως είναι θέμα νευροχειρουργού. Η παρακέντηση θα αποκλείσει άλλα νοσήματα που ίσως υποψιάζονται και αν τυχόν βγει θετική για ολιγοκλωνικές ζώνες τότε σημαίνει ότι σίγουρα είναι σκλήρυνση κατά πλάκας. Αν βγει αρνητική όμως δεν σημαίνει ότι σίγουρα δεν έχεις σκλήρυνση κατά πλάκας. Είμαστε πολλοί που έχουμε σκλήρυνση αλλά με αρνητική την παρακέντηση.

'Οταν την κάνεις, να ξέρεις ότι όσο περισσότερο νερό πιεις (πολλά λίτρα) και όσο περισσότερο μείνεις ξαπλωμένος (καλύτερα και μπρούμυτα αν μπορείς) τόσο λιγότερο πονοκέφαλο θα έχεις μετά και ίσως και καθόλου. Σε περίπτωση που τελικά σε πιάσει πονοκέφαλος θα δεις ότι θα περνάει αμέσως μόλις ξαπλώσεις. Μόνο όρθιος δεν θα μπορείς να είσαι για κάποιες μέρες για να μην πονάει το κεφάλι σου. Πάντως, η εξέταση δεν πονάει (αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία). Απλά είναι άβολη η στάση που πρέπει να έχεις για λίγη ώρα μέχρι να σου πάρουν υγρό από το νωτιαίο μυελό.