• Εμβόλιο κορονοϊού

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133614  από Basilikh
 Τετ Μαρ 17, 2021 7:29 pm
Γνωρίζει κανείς αν θα κάνουμε το εμβόλιο νωρίτερα από το γενικό πληθυσμό ; Ανοίγει και για εμάς η πλατφόρμα αυτή τη Παρασκευή η δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία ; Ξέρετε ποτέ περίπου αναμένεται να το κάνουμε ;
 #133615  από marios
 Πέμ Μαρ 18, 2021 11:39 am
καλημέρα και εγώ την ίδια απορία έχω. Αυτό που μου είπε ο ιατρός μου είναι να κάνω το εμβόλιο .(αυτός προτείνει της φαιζερ αλλά οποιο και να κάνω οκ)αυτον τον μήνα λέει
 #133616  από Basilikh
 Πέμ Μαρ 18, 2021 5:42 pm
marios έγραψε: Πέμ Μαρ 18, 2021 11:39 am καλημέρα και εγώ την ίδια απορία έχω. Αυτό που μου είπε ο ιατρός μου είναι να κάνω το εμβόλιο .(αυτός προτείνει της φαιζερ αλλά οποιο και να κάνω οκ)αυτον τον μήνα λέει
Μακάρι να μπορούμε να το κάνουμε μέσα στο επόμενο δίμηνο να ξεμπερδεύουμε . Θα δοκιμάσω να μπω και εγώ στη πλατφόρμα τη Παρασκευή που ανοίγει για τις ευπάθεις ομάδες . Αν μάθεις κάτι παραπάνω ενημέρωσε με. Ευχαριστώ πολύ
 #133617  από Aguilar
 Πέμ Μαρ 18, 2021 6:32 pm
Οι ευπαθείς είναι δύο κατηγοριών (υψηλού/ χαμηλού κινδύνου). Τώρα θα εμβολιαστούν μόνο οι πρώτοι. Πλέον μόλις πας να μπεις στο emvolio.gov.gr σου βγάζει το σχετικό popup. Απ' ότι διαβάζω εκεί, από ΣΚΠ περιλαμβάνει μόνο όσους είναι σε βαριά ανοσοκαταστολή λόγω αγωγής, δηλ. όσους πήραν/παίρνουν πολλή κορτιζόνη* και όσους παίρνουν Mabthera (Rituximab). Άλλα ανοσοτροποποιητικά φάρμακα δεν αναγνώρισα στη λίστα.

* Μάλλον ΔΕΝ καλύπτει ούτε το χάπι κορτιζόνης (Medrol) που είναι 16mg μεθυλπρεδνιζολόνης και άρα αντιστοιχεί σε 20mg πρεδνιζολόνης, εφόσον γράφει >20mg και όχι >=
 #133642  από Dhm
 Παρ Μαρ 26, 2021 2:07 pm
Η σκπ ανήκει στην ομάδα Β που ανοίγει τον Μάιο (λογικά). Λίγη υπομονή ακόμα! :)
 #133644  από NOBODY
 Παρ Μαρ 26, 2021 7:03 pm
Υπάρχει κανένας κίνδυνος ρε παιδιά αν κάνουμε το εμβόλιο; Ο νευρολόγος μου, μου είπε άφοβα να το κάνω και ότι δεν χρειάζεται καμία τροποποίηση στην αγωγή μου, προκειμένου να ετοιμαστώ για το εμβόλιο. Είναι έτσι όμως;
 #133645  από Aguilar
 Σάβ Μαρ 27, 2021 7:22 am
NOBODY έγραψε:Υπάρχει κανένας κίνδυνος ρε παιδιά αν κάνουμε το εμβόλιο; Ο νευρολόγος μου, μου είπε άφοβα να το κάνω και ότι δεν χρειάζεται καμία τροποποίηση στην αγωγή μου, προκειμένου να ετοιμαστώ για το εμβόλιο. Είναι έτσι όμως;
Αυτή είναι η γενική γραμμή, αλλά φαίνεται ότι εξαρτάται και από την αγωγή. Αν διαβάσεις τις αναρτήσεις στο θέμα εδώ θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες. Έχει και ένα link της σχετικής ανακοίνωσης της MS Society στα αγγλικά, που πλέον έχει επικαιροποιηθεί. Γενικά πάντως, συμφέρει να έχει κανείς δυνατό ανοσοποιητικό όταν θα εμβολιαστεί. Εάν η αγωγή που παίρνει ρίχνει πολύ τα λευκά, τότε δεν παράγει και πολλά αντισώματα με το εμβόλιο. Από την άλλη, εάν έχεις τόσο χαμηλά λεύκα, είσαι επικίνδυνος να κολλήσεις κορώνα και να τον περάσεις βαριά, οπότε σου λέει κάν' το και ό,τι φτιάξεις. Μόνο σε ασθενείς με εντελώς πεσμένη άμυνα αντενδείκνυται ο συγκεκριμένος εμβολιασμός. Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τα mRNA εμβόλια. Με τα mRNA εμβόλια υποτίθεται ότι γλυτώνεις τα στάδια που χρειάζεται ο οργανισμός για να παράξει μόνος του το mRNA, με αποτέλεσμα να είναι πιο αποτελεσματικά, να παρέχουν πιο άμεσα την ανοσία και να μην επιβαρύνουν τον οργανισμό. Ενώ τα κλασσικά εμβόλια, όπου ο κορονοϊός εισάγεται στον οργανισμό μέσω απενεργοποιημένου αδενοϊού, ίσως είναι κάπως πιο ζόρικα για έναν εξασθενημένο οργανισμό. Για το εμβόλιο της γρίπης υπήρχε και σύσταση να το αποφεύγουμε από αρκετούς γιατρούς, ενώ για αυτά εδώ δεν βλέπω να υπάρχει.

Ειπώθηκε ότι θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής εμβολίου στο προσεχές διάστημα. Τα Pfizer/ Moderna φαίνονται καλύτερη επιλογή για τους παραπάνω λόγους. Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος, ότι είναι νέα τεχνολογία και δεν έχουν δοκιμαστεί επαρκώς. Εγώ που το έκανα έβγαλα κέρατα και όπως μου εξήγησε η γυναίκα μου, είναι σίγουρα παρενέργεια από το εμβόλιο.
 #133651  από Στάθης
 Κυρ Μαρ 28, 2021 8:54 pm
Aguilar έγραψε: Σάβ Μαρ 27, 2021 7:22 am Ειπώθηκε ότι θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής εμβολίου στο προσεχές διάστημα. Τα Pfizer/ Moderna φαίνονται καλύτερη επιλογή για τους παραπάνω λόγους. Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος, ότι είναι νέα τεχνολογία και δεν έχουν δοκιμαστεί επαρκώς. Εγώ που το έκανα έβγαλα κέρατα και όπως μου εξήγησε η γυναίκα μου, είναι σίγουρα παρενέργεια από το εμβόλιο.

Πρακτικά τα εμβόλια Pfizer/ Moderna βρίσκονται ακόμα σε πειραματικό στάδιο αφού οι μελέτες ξεκίνησαν από την Moderna τον Δεκέμβριο του 2015 με την τεχνολογία αυτή. Οι κλινικές μελέτες ελέγχου ασφαλείας ενός φαρμάκου διαρκούν 10 χρόνια και έχουν τρεις φάσεις. Πρακτικά τα εμβόλια Pfizer/ Moderna βρίσκονται στην τρίτη φάση (III) και είναι γεγονός ότι δεν γνωρίζουμε καθόλου τις μακροχρόνιες παρενέργειες, που μακάρι να μην υπάρχουν, κάτι που θα φανεί μετά το 2025.

Το εμβόλιο AstraZeneca ήδη θεωρείται προβληματικό γιατί συνδέεται με θρομβώσεις, αλλά έχουν αγοραστεί πολλά τεμάχια τα οποία δεν πρόκειται να πάνε στα σκουπίδια αλλά στις ηλικίες 60-65.
Γιατί το εμβόλιο της AstraZeneca προκαλεί θρομβώσεις

Υπάρχουν και άλλα εμβόλια που κάποια στιγμή θα βρεθούν στην φαρέτρα των εμβολιασμών της Ελλάδας, μόλις τακτοποιηθούν οι σχετικές συμφωνίες.
Λίγη υπομονή το πεδίο πιστεύω θα ξεκαθαρίσει.
 #133659  από Dimosthenis13
 Τρί Μαρ 30, 2021 1:11 am
Καλησπέρα σε όλους,
Σχετικά πρόσφατος στο club, Καλώς σας βρήκα :-). Εγώ παίρνω αγωγή Plegridy (ένεση δηλαδή κάθε 14 μέρες) μιας και μπόρεσα να κάνω το εμβόλιο της Pfizer . Έχω να προσθέσω τα εξής σχετικά με ότι έχει αναφερθεί. Εγώ δεν είχα καμία ενόχληση ούτε στον πρώτο ούτε στον δεύτερο εμβολιασμό, όμως στην ένεση Ιντερφερόνης είχα έντονα γριπώδη συμπτώματα.Επίσης παρατήρησα την βιταμίνη D αντί να ανεβαίνει να πέφτει 4μονάδες κάτι που είναι λίγο παράλογο μιας και αυτό τον μήνα έχω πάρει 200.000IU.
Ο νευρολόγος μου είπε ότι μπορεί να ευθύνεται ότι προκαλεί το εμβόλιο σε όλους μας φλεγμονή στον οργανισμό για 2 εβδομάδες μέχρι δηλαδή να αποκτήσουμε αντισώματα.


Αυτά από εμένα... Καλή ανοσία σε όλους....
 #133770  από Aguilar
 Κυρ Απρ 18, 2021 5:58 am
Στάθης έγραψε: Κυρ Μαρ 28, 2021 8:54 pm Το εμβόλιο AstraZeneca ήδη θεωρείται προβληματικό γιατί συνδέεται με θρομβώσεις
Όχι μόνο το συγκεκριμένο, αλλά και τα (κατά πολύ ακριβότερα) mRNA εμβόλια ενδέχεται να κάνουν θρομβώσεις, πιθανόν και στον ίδιο βαθμό (μια σχετική μελέτη εδώ). Εντωμεταξύ, για τη συχνότητα των θρομβώσεων του ΑΖ ακούμε διάφορα νούμερα με συνέπεια να μην μπορούμε να εξάγουμε αξιόπιστα συμπεράσματα. Οι Δανοί που το κατήργησαν μίλησαν για 1:40000, ο ΕΜΑ και η Οξφόρδη για υποπενταπλάσια. Εμένα με συγκλόνισε ο πατέρας γιατρός που έχασε τον 23χρονο γιο του και παρ' όλ' αυτά συνέχισε να προτείνει τον εμβολιασμό.

Ορισμένοι υποστηρικτές των εμβολιασμών ισχυρίζονται ότι είναι αστείο να μας ενοχλεί η πιθανότητα εγκεφαλικής φλεβικής θρόμβωσης από τα εμβόλια, αφού η COVID-19 έχει περίπου δεκαπλάσιες πιθανότητες να προκαλέσει την ίδια θρόμβωση σε όποιον νοσήσει. Αυτό θα ήταν σωστό εάν κολλούσαν άπαντες κορωνοϊό, κάτι που δεν ισχύει όσο τουλάχιστον εφαρμόζονται τα μέτρα αποστασιοποίησης. Παρ' όλ' αυτά, εγώ δεν θα έβαζα καθόλου τις θρομβώσεις στη ζυγαριά του εάν πρέπει να εμβολιαστεί κανείς, μιας και οι πιθανότητες μοιάζουν να είναι όντως απειροελάχιστα μικρές.

Με προβληματίζουν τα εξής όμως, τα οποία ίσως να μην επιτρέψουν να επιτευχθεί η πολυπόθητη ανο(η)σία της κοινότητας:

> Οι μεταλλάξεις "ενδιαφέροντος" (VoC - Variants of Concern) και κυρίως αυτές που θα προκύψουν στο άμεσο μέλλον και δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμη. Εδώ και καιρό στη χώρα μας έχουμε "ντόπια" μετάλλαξη, έναν συνδυασμό Βρετανικής με Νοτιοαφρικάνικη και Βραζιλιάνικη. Ως γνωστόν, η αποτελεσματικότητα των εμβολίων έναντι των δύο τελευταίων, πέφτει από το ~90% για τον αρχικό ιό, στο ~15% (μελέτη). Κατά ορισμένους επιστήμονες μάλιστα, τα εμβόλια εξαναγκάζουν τον ιό να μεταλλαχθεί περισσότερο για να τα ξεπεράσει.

> Το γεγονός ότι κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό και οι εμβολιασμένοι, ενώ ορισμένοι νοσούν κιόλας - αναλόγως το επίπεδο ανοσίας, το οποίο προφανώς διαφέρει πολύ για τον καθένα (παράδειγμα). Όλα βέβαια είναι συνάρτηση των αντισωμάτων που θα έχεις και του ιικού φορτίου στο οποίο θα εκτεθείς.

> Το ότι το απαιτούμενο ποσοστό για ανοσία αγέλης διαφοροποιείται ανάλογα με την "κοινότητα". Μπορεί να είναι μόλις 40% για ένα ορεινό χωριό, αλλά 90% για ένα αστικό λεωφορείο σε ώρα αιχμής ή το χθεσινό κορονοπάρτι της Κυψέλης, όπου ο ένας πέφτει πάνω στον άλλο. Ακόμη και στο 100% μπορεί να φτάσει, εάν προκύψει ότι τα εμβόλια δεν εμποδίζουν καθόλου τη μετάδοση. Σε αυτά ας προστεθεί το ότι η ανοσία εξασθενεί μετά από λίγους μήνες και χρειάζεται booster shot στους εμβολιασμένους, μόνο που για αυτό κανονικά θα έπρεπε να προβλεφθει και μέτρηση αντισωμάτων IgG για να ξέρουμε πότε θα χρειαστεί ο κάθε οργανισμός αυτή την ενίσχυση.

Με βάση τα παραπάνω, εγώ βλέπω να μειώνεται το όφελος του εμβολιασμού (για τον εμβολιασμένο τουλάχιστον) όσο περνάει ο καιρός. Όποιος το κάνει τώρα, ουσιαστικά αποκτά μια μερική κάλυψη για να πάει διακοπές το καλοκαίρι. Αλλά για όσους η σειρά καθυστερήσει και έρθει το φθινόπωρο, δεν ξέρω αν έχει νόημα. Σε μια τέτοια περίπτωση εγώ θα περίμενα τα νέας γενιάς εμβόλια που ήδη δοκιμάζονται. Τα νέας γενιάς λέγεται ότι δεν θα εστιάζουν στην ακιδική πρωτεΐνη του ιού, αλλά στις υπόλοιπες τρεις και έτσι θα είναι λιγότερο επιρρεπή σε μεταλλάξεις. Άλλη μια σκέψη: εάν κάποιος δεν κάνει το τωρινό εμβόλιο, ενδεχομένως του δοθεί προτεραιότητα να κάνει κατευθείαν μαζί με τους γέρους τα νέας γενιάς. Αλλιώς κινδυνεύει να εμβολιάζεται κάθε χρόνο κατόπιν εορτής. Γιατί μιλάμε ασφαλώς για μόνιμη κατάσταση με τον κορωνοϊό όπως και με την εποχική γρίπη και ό,τι άλλο φρούτο έρθει στο μέλλον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aguilar την Τετ Απρ 21, 2021 1:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.