• Εμβόλιο κορονοϊού

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133777  από queen_of_my_life
 Τρί Απρ 20, 2021 3:10 am
Εμένα με ειδοποίησαν πριν 3 μέρες για εμβόλιο. Πρώτη δόση στις 4 Μαΐου.
Σύμφωνα με την απόσταση που έχει η δεύτερη δόση, πρόκειται για το Astra Zeneca...
Η αλήθεια είναι ότι θέλω μεν να εμβολιαστώ, φοβάμαι δε..

( Από αγωγές έκανα το 2019 lemtrada και μετά τίποτα γιατί δε μου έκατσε όπως λένε..
Βασικά μια επιδείνωση που δεν ειχα δει ποτέ βλέπω έκτοτε. Φυσικά δεν υπάρχει απάντηση στο τι μπορεί να έφταιξε. Τέλος πάντων. )

Δεν ξέρω καν αν θα πάω. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ούτε εμπιστεύομαι τη γνώμη των γιατρών.
 #133799  από Nikos35
 Παρ Απρ 23, 2021 11:11 pm
Πολύ καλή ανάλυση, συμφωνώ ότι η πιθανότητα θρόμβωσης είναι τόσο μικρή που δε θα έπρεπε να είναι ανασταλτικός παράγοντας. Το AZ έχει μικρότερη αποδοτικότητα στη νοτιοαφρικανική μετάλλαξη από όσο ξέρω, δεν είχα διαβάσει για τις υπόλοιπες. Στο ΗΒ που είναι το κυρίαρχο εμβόλιο έκανε τρελλη δουλεια και για αυτό κυρίως έπεσαν τα περιστατικά.

Μακάρι τα εμβόλια νέας γενιάς να κάνουν καλύτερη δουλειά με τις μεταλλάξεις.
Aguilar έγραψε: Κυρ Απρ 18, 2021 5:58 am
Στάθης έγραψε: Κυρ Μαρ 28, 2021 8:54 pm Το εμβόλιο AstraZeneca ήδη θεωρείται προβληματικό γιατί συνδέεται με θρομβώσεις
Όχι μόνο το συγκεκριμένο, αλλά και τα (κατά πολύ ακριβότερα) mRNA εμβόλια ενδέχεται να κάνουν θρομβώσεις, πιθανόν και στον ίδιο βαθμό (μια σχετική μελέτη εδώ). Εντωμεταξύ, για τη συχνότητα των θρομβώσεων του ΑΖ ακούμε διάφορα νούμερα με συνέπεια να μην μπορούμε να εξάγουμε αξιόπιστα συμπεράσματα. Οι Δανοί που το κατήργησαν μίλησαν για 1:40000, ο ΕΜΑ και η Οξφόρδη για υποπενταπλάσια. Εμένα με συγκλόνισε ο πατέρας γιατρός που έχασε τον 23χρονο γιο του και παρ' όλ' αυτά συνέχισε να προτείνει τον εμβολιασμό.

Ορισμένοι υποστηρικτές των εμβολιασμών ισχυρίζονται ότι είναι αστείο να μας ενοχλεί η πιθανότητα εγκεφαλικής φλεβικής θρόμβωσης από τα εμβόλια, αφού η COVID-19 έχει περίπου δεκαπλάσιες πιθανότητες να προκαλέσει την ίδια θρόμβωση σε όποιον νοσήσει. Αυτό θα ήταν σωστό εάν κολλούσαν άπαντες κορωνοϊό, κάτι που δεν ισχύει όσο τουλάχιστον εφαρμόζονται τα μέτρα αποστασιοποίησης. Παρ' όλ' αυτά, εγώ δεν θα έβαζα καθόλου τις θρομβώσεις στη ζυγαριά του εάν πρέπει να εμβολιαστεί κανείς, μιας και οι πιθανότητες μοιάζουν να είναι όντως απειροελάχιστα μικρές.

Με προβληματίζουν τα εξής όμως, τα οποία ίσως να μην επιτρέψουν να επιτευχθεί η πολυπόθητη ανο(η)σία της κοινότητας:

> Οι μεταλλάξεις "ενδιαφέροντος" (VoC - Variants of Concern) και κυρίως αυτές που θα προκύψουν στο άμεσο μέλλον και δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμη. Εδώ και καιρό στη χώρα μας έχουμε "ντόπια" μετάλλαξη, έναν συνδυασμό Βρετανικής με Νοτιοαφρικάνικη και Βραζιλιάνικη. Ως γνωστόν, η αποτελεσματικότητα των εμβολίων έναντι των δύο τελευταίων, πέφτει από το ~90% για τον αρχικό ιό, στο ~15% (μελέτη). Κατά ορισμένους επιστήμονες μάλιστα, τα εμβόλια εξαναγκάζουν τον ιό να μεταλλαχθεί περισσότερο για να τα ξεπεράσει.

> Το γεγονός ότι κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό και οι εμβολιασμένοι, ενώ ορισμένοι νοσούν κιόλας - αναλόγως το επίπεδο ανοσίας, το οποίο προφανώς διαφέρει πολύ για τον καθένα (παράδειγμα). Όλα βέβαια είναι συνάρτηση των αντισωμάτων που θα έχεις και του ιικού φορτίου στο οποίο θα εκτεθείς.

> Το ότι το απαιτούμενο ποσοστό για ανοσία αγέλης διαφοροποιείται ανάλογα με την "κοινότητα". Μπορεί να είναι μόλις 40% για ένα ορεινό χωριό, αλλά 90% για ένα αστικό λεωφορείο σε ώρα αιχμής ή το χθεσινό κορονοπάρτι της Κυψέλης, όπου ο ένας πέφτει πάνω στον άλλο. Ακόμη και στο 100% μπορεί να φτάσει, εάν προκύψει ότι τα εμβόλια δεν εμποδίζουν καθόλου τη μετάδοση. Σε αυτά ας προστεθεί το ότι η ανοσία εξασθενεί μετά από λίγους μήνες και χρειάζεται booster shot στους εμβολιασμένους, μόνο που για αυτό κανονικά θα έπρεπε να προβλεφθει και μέτρηση αντισωμάτων IgG για να ξέρουμε πότε θα χρειαστεί ο κάθε οργανισμός αυτή την ενίσχυση.

Με βάση τα παραπάνω, εγώ βλέπω να μειώνεται το όφελος του εμβολιασμού (για τον εμβολιασμένο τουλάχιστον) όσο περνάει ο καιρός. Όποιος το κάνει τώρα, ουσιαστικά αποκτά μια μερική κάλυψη για να πάει διακοπές το καλοκαίρι. Αλλά για όσους η σειρά καθυστερήσει και έρθει το φθινόπωρο, δεν ξέρω αν έχει νόημα. Σε μια τέτοια περίπτωση εγώ θα περίμενα τα νέας γενιάς εμβόλια που ήδη δοκιμάζονται. Τα νέας γενιάς λέγεται ότι δεν θα εστιάζουν στην ακιδική πρωτεΐνη του ιού, αλλά στις υπόλοιπες τρεις και έτσι θα είναι λιγότερο επιρρεπή σε μεταλλάξεις. Άλλη μια σκέψη: εάν κάποιος δεν κάνει το τωρινό εμβόλιο, ενδεχομένως του δοθεί προτεραιότητα να κάνει κατευθείαν μαζί με τους γέρους τα νέας γενιάς. Αλλιώς κινδυνεύει να εμβολιάζεται κάθε χρόνο κατόπιν εορτής. Γιατί μιλάμε ασφαλώς για μόνιμη κατάσταση με τον κορωνοϊό όπως και με την εποχική γρίπη και ό,τι άλλο φρούτο έρθει στο μέλλον.
 #133802  από Aguilar
 Σάβ Απρ 24, 2021 6:50 pm
Πολυγραφότατος ο φίλος σου, όπως βλέπεις! :emojis-12:

Τι γίνεται εκεί πάνω, τα έχει ανοίξει όλα ο Μπότζος; Ας περιμένουμε λίγες εβδομάδες να δούμε κατά πόσο θα αποδώσουν οι εμβολιασμοί τους. Είναι τυχεροί που η (περυσινή) βασική "Βρετανική" μετάλλαξη κυριαρχεί προς το παρόν στη χώρα (όπως και στο Ισραήλ). Μέχρι χθες μόλις 12εκ Βρετανοί είχαν κάνει και τη 2η δόση, δηλαδή ούτε 17% (χρησιμοποιώ τα stats για την 2η δόση γιατί αν θυμάμαι καλά το ΑΖ, που ήταν το κύριο εμβόλιο εκεί, δεν παράγει πολλά αντισώματα με την 1η δόση). Υπάρχει και η Χιλή ως αντιπαράδειγμα, που παρά το 31% δεύτερη δόση δεν πηγαίνει πολύ καλά.

Now, I don't wanna be a prophet of doom :smile-devil: :smile-devil: , αλλά απ' ό,τι διαβάζω, έχει κάνει πρόσφατα την εμφάνισή της εκεί νέα ανησυχητική μετάλλαξη, βασισμένη στη Βρετανική με στοιχεία Νοτιοαφρικάνικης (βλ. απόσπασμα από έγκριτη μελέτη του Gupta παρακάτω), χώρια η Ινδική που μόλις ήρθε και σε εμάς στην Ελλάδα.

"Introduction of the mutation that encodes the E484K substitution in the B.1.1.7 background to reflect a newly emerged variant of concern (VOC 202102/02) led to a more-substantial loss of neutralizing activity by vaccine-elicited antibodies and monoclonal antibodies (19 out of 31) compared with the loss of neutralizing activity conferred by the mutations in B.1.1.7 alone. The emergence of the E484K substitution in a B.1.1.7 background represents a threat to the efficacy of the BNT162b2 vaccine."
(όπου Β.1.1.7 = Βρετανική μετάλλαξη, BNT162b2 = εμβόλιο BioΝΤech/Pfizer)

Αφήνω και ένα link σε άρθρο των NY Times για τις μεταλλάξεις που μου φάνηκε ενδιαφέρον.
 #133803  από adp_pappas
 Κυρ Απρ 25, 2021 9:12 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΣΘΕΝΕΙΣ.
ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ 26 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΩΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΕΞ’ ΑΡΧΗΣ.
ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ 1η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ 2ο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ 80 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ, ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΜΟΥΝ ΜΕ ASTRA ZENECA. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΟΝ ΑΤΟΜΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ «ΚΟΚΤΑΙΗΛ» ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.
ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΛΟΓΟΣ:
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ.
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ;»
ΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ MRNA.
«ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ».
ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΟΣΟΥ. ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΔΟΣΗ ΣΤΙΣ 22/5/2021 ΚΑΙ ΤΗ 2η ΔΟΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 21 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 12/6/2021.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ PFIZER.
 #133809  από Nikos35
 Πέμ Απρ 29, 2021 1:31 am
Aguilar έγραψε: Σάβ Απρ 24, 2021 6:50 pm Πολυγραφότατος ο φίλος σου, όπως βλέπεις! :emojis-12:

Τι γίνεται εκεί πάνω, τα έχει ανοίξει όλα ο Μπότζος; Ας περιμένουμε λίγες εβδομάδες να δούμε κατά πόσο θα αποδώσουν οι εμβολιασμοί τους. Είναι τυχεροί που η (περυσινή) βασική "Βρετανική" μετάλλαξη κυριαρχεί προς το παρόν στη χώρα (όπως και στο Ισραήλ). Μέχρι χθες μόλις 12εκ Βρετανοί είχαν κάνει και τη 2η δόση, δηλαδή ούτε 17% (χρησιμοποιώ τα stats για την 2η δόση γιατί αν θυμάμαι καλά το ΑΖ, που ήταν το κύριο εμβόλιο εκεί, δεν παράγει πολλά αντισώματα με την 1η δόση). Υπάρχει και η Χιλή ως αντιπαράδειγμα, που παρά το 31% δεύτερη δόση δεν πηγαίνει πολύ καλά.

Now, I don't wanna be a prophet of doom :smile-devil: :smile-devil: , αλλά απ' ό,τι διαβάζω, έχει κάνει πρόσφατα την εμφάνισή της εκεί νέα ανησυχητική μετάλλαξη, βασισμένη στη Βρετανική με στοιχεία Νοτιοαφρικάνικης (βλ. απόσπασμα από έγκριτη μελέτη του Gupta παρακάτω), χώρια η Ινδική που μόλις ήρθε και σε εμάς στην Ελλάδα.

"Introduction of the mutation that encodes the E484K substitution in the B.1.1.7 background to reflect a newly emerged variant of concern (VOC 202102/02) led to a more-substantial loss of neutralizing activity by vaccine-elicited antibodies and monoclonal antibodies (19 out of 31) compared with the loss of neutralizing activity conferred by the mutations in B.1.1.7 alone. The emergence of the E484K substitution in a B.1.1.7 background represents a threat to the efficacy of the BNT162b2 vaccine."
(όπου Β.1.1.7 = Βρετανική μετάλλαξη, BNT162b2 = εμβόλιο BioΝΤech/Pfizer)

Αφήνω και ένα link σε άρθρο των NY Times για τις μεταλλάξεις που μου φάνηκε ενδιαφέρον.
Πολύ ενημερωμένος, να είσαι καλά να μας ενημερώνεις κι εμάς!
Όντως, τι θα γίνει με τις μεταλλάξεις είναι σηκώνει μεγάλη συζήτηση, προς το παρόν στο ΗΒ τα άνοιξαν όλα εδώ και δύο εβδομαδες και παρόλο που βγαίνει και πίνει ο κόσμος σαν να μην έχει αύριο δεν έχουν ανέβει τα κρούσματα προς το παρόν τουλάχιστον.
Σίγουρα θα χρειαστεί και τρίτη δόση που πιθανόν να είναι mRNA αλλά μακάρι να δουλέψει το μαγικό χαπι της Pfizer να μην χρειάζονται οι μαζικοί εμβολιασμοί. Παρ'ολες τις μεταλλάξεις θα γίνει ενδημικός ο ιός σταδιακά, που θα πάει!
 #133810  από Nikos35
 Πέμ Απρ 29, 2021 1:33 am
adp_pappas έγραψε: Κυρ Απρ 25, 2021 9:12 am ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΣΘΕΝΕΙΣ.
ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ 26 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΩΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΪΟΥΣΑ ΕΞ’ ΑΡΧΗΣ.
ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ 1η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ 2ο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ 80 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ, ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΜΟΥΝ ΜΕ ASTRA ZENECA. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΟΝ ΑΤΟΜΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ «ΚΟΚΤΑΙΗΛ» ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.
ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΛΟΓΟΣ:
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ.
«ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ;»
ΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ MRNA.
«ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ».
ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΟΣΟΥ. ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΔΟΣΗ ΣΤΙΣ 22/5/2021 ΚΑΙ ΤΗ 2η ΔΟΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 21 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 12/6/2021.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ PFIZER.
Με το καλό η πρώτη δόση!
 #133813  από fewtile
 Παρ Απρ 30, 2021 6:54 pm
Παιδιά έχει κάνει κανείς Pfiser για να πεί εντυπώσεις για πιθανές παρενέργειες κλπ;
 #133814  από adrCy
 Σάβ Μάιος 01, 2021 4:39 pm
fewtile έγραψε: Παρ Απρ 30, 2021 6:54 pm Παιδιά έχει κάνει κανείς Pfiser για να πεί εντυπώσεις για πιθανές παρενέργειες κλπ;
Έχω κάνει την πρώτη δόση πριν 2 εβδομάδες. Δεν είχα καμία παρενέργεια εκτός από λίγο πιάσιμο στο μπράτσο που μου έγινε το εμβόλιο, το οποίο υποχώρησε μετά από 2-3 μέρες.
 #133826  από divolgrc
 Πέμ Μάιος 06, 2021 2:40 pm
Εχω ξεκινησει θεραπεια με mavenclad (χαπια κλαδριβινης).
Γνωριζει κανεις ποιο εμβολιο μπορω να κανω ?
 #133828  από marios
 Πέμ Μάιος 06, 2021 8:38 pm
Καλησπερα.Εξω κανω θεραπεια με ταισαμπρι εδω και εννια μηνες και των ιατρο μου που ρωτησα μου ειπε να κανω της φαιζερ απλα να εχουν περασει 15 μερες απο την τελευται δοση του ταισαμπρι.μονο αυτο. τωρα τι να σου πω ο θεος μαζι μας