• Γαστρεντερολογικα / Παλινδρόμησεις ????

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133532  από Kalispera
 Πέμ Φεβ 04, 2021 5:57 pm
Έχω κάνει τις περισσότερες βασικές γαστερόλογικες εξετάσεις που θα μου δίναν απάντηση για το ρέψιμο την αναγουλα τις ζαλάδες τον εμετό πόνοι στο στήθος και τις παλινδρόμησεις αλλά όλες είναι καθαρές προς στιγμής καθαρές βιοψίες νορμάλ βαθμού γαστροσκόπηση...είμαι πολύ προβληματισμένος σε αδιέξοδο..Μπορεί το προβληματακι που με έφερε εδώ εξαρχής να μου προκαλεί τέτοιους είδους προβλήματα ?? Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει η του έχει τύχη!
 #133533  από Μ.M
 Πέμ Φεβ 04, 2021 6:48 pm
Εμένα όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρετε, μου θυμίζουν ακριβώς όλα όσα βίωνε η μητέρα μου επί 2 χρόνια, και της λέγανε άγχος!!! Επί δύο χρόνια ένα σωρό εξετάσεις κ κανένας δεν είδε το απλούστατο....πέτρες στη χολή! Βέβαια είχε πάθει και παγκρεατίτιδα μαζί, καθώς δεν έγινε έγκαιρη διάγνωση!
 #133537  από Aguilar
 Σάβ Φεβ 06, 2021 6:18 am
Η παλινδρόμηση του γαστρικού περιεχομένου από το στομάχι προς τον οισοφάγο (ΓΟΠΝ ή GERD) έχει όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις. Δεν είναι όμως πιθανό να σχετίζονται με την σκλήρυνση, καθότι είναι κατά κύριο λόγο "μηχανικό" το πρόβλημα: η χαλάρωση ενός σφιγκτήρα (ΚΟΣ ή LES) στο καρδιακό στόμιο του στομάχου. Για να δούμε τον βαθμό της παλινδρόμησης, ενίοτε κάνουμε μια εξέταση που λέγεται "βαριούχο γεύμα", όπου σε βάζουν σε έναν αξονικό τομογράφο και σε γυρνάνε τούμπα. Εδώ είναι το υγειονομικό πρωτόκολλο για το πώς πρέπει να προσεγγίζεται η πάθηση, ανάλογα με την βαρύτητά της. Η συντηρητική αντιμετώπιση θέλει αλλαγή στον τρόπο ζωής με αποφυγή συγκεκριμένων τροφών και συνηθειών. Υπάρχουν φάρμακα κατάλληλα για όποτε έχουμε συμπτώματα (π.χ. τα αλγινικά, όπως το Gaviscon*), καθώς και άλλα βαρύτερα (PPIs, H2RAs κ.ά), που λαμβάνονται σε πιο μόνιμη βάση. Κυκλοφορούν και διάφορα ματζούνια, ginger, ομοιοπαθητικά κλπ. Επίσης υπάρχει και η επιλογή του χειρουργείου, ενώ έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς ορισμένες λιγότερο επεμβατικές τεχνικές με κυμαινόμενα αποτελέσματα.

Με την γαστροσκόπηση, μεταξύ άλλων διαπιστώνεται ο βαθμός της βλάβης που έχει προκαλέσει η παλινδρόμηση στον οισοφάγο. Εάν ο βλεννογόνος του οισοφάγου εκτίθεται συχνά και για καιρό σε όξινα περιβάλλοντα, αλλάζει δομή και "σκληραίνει" (μεταπλασία). Πρόκειται για μια προκαρκινική αλλοίωση (Barett), που σε ένα μικρό ποσοστό εξελίσσεται σε δυσπλασία. Για αυτό το λόγο θέλει τακτική παρακολούθηση. Εσένα είναι πρόσφατο το πρόβλημα από ό,τι καταλαβαίνω, επομένως υποθέτω θα το πας για αρχή συντηρητικά σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ.

* περιέχει και πολύ ασβέστιο ανά χάπι ;)