• Ζάλη και αστάθεια

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133505  από tiagr
 Κυρ Ιαν 31, 2021 12:34 pm
Καλησπέρα σε όσους βρέθηκαν εδώ διαβάζοντας τα προβλήματα μου!

Έχω εδώ και 10 μέρες που νιώθω το κεφάλι μου να μην μπορεί να συγκεντρωθεί καλά, ούτε το βλέμμα μου, σα να ζαλίζομαι με αποτέλεσμα να νιώθω αστάθεια. Τα άτομα γύρω μου δεν με βλέπουν ασταθή αλλά εγώ νιώθω σα να κουνιεμαι και λόγω της δουλειάς πολλές φορές αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Έχω επισκεφτεί νευρολόγο, η οποία δεν μου βρήκε κάτι αλλά μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική, πριν χαρακτηρίσει αυτό που έχω ως άγχος. Γενικά είμαι άτομο με πολύ άγχος αλλά αυτά τα συμπτώματα μου εμφανίστηκαν εντελώς ξαφνικά και τα έχω από τη στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι που θα κοιμηθώ.
Έχει νιώσει κανείς ποτέ το ίδιο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιες εξετάσεις;
 #133507  από Στάθης
 Κυρ Ιαν 31, 2021 7:28 pm
tiagr έγραψε: Κυρ Ιαν 31, 2021 12:34 pm Καλησπέρα σε όσους βρέθηκαν εδώ διαβάζοντας τα προβλήματα μου!

Έχω εδώ και 10 μέρες που νιώθω το κεφάλι μου να μην μπορεί να συγκεντρωθεί καλά, ούτε το βλέμμα μου, σα να ζαλίζομαι με αποτέλεσμα να νιώθω αστάθεια. Τα άτομα γύρω μου δεν με βλέπουν ασταθή αλλά εγώ νιώθω σα να κουνιεμαι και λόγω της δουλειάς πολλές φορές αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Έχω επισκεφτεί νευρολόγο, η οποία δεν μου βρήκε κάτι αλλά μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική, πριν χαρακτηρίσει αυτό που έχω ως άγχος. Γενικά είμαι άτομο με πολύ άγχος αλλά αυτά τα συμπτώματα μου εμφανίστηκαν εντελώς ξαφνικά και τα έχω από τη στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι που θα κοιμηθώ.
Έχει νιώσει κανείς ποτέ το ίδιο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιες εξετάσεις;

Το συσσωρευμένο άγχος τι ζημιά μας κάνει... τα νευράκια τραβάνε χοντρό ζόρι, αλλά και η καρδούλα μας. Ίσως να σε βοηθήσουν μερικά διαλείμματα από πράγματα που ταλαιπωρούν τα μάτια (όπως οθόνες) και από άλλα που ταλαιπωρούν το κεφάλι, όπως καφεΐνες, τσιγάρα, αλκοόλ, ξενύχτια και οτιδήποτε άλλο. Για εξετάσεις μόνο οι γιατροί μπορούν ενδεδειγμένα να σε καθοδηγήσουν, ως προς την μαγνητική απλά πρόσεχε το σκιαγραφικό το οποίο θεωρείται ιδιαίτερα τοξικό. Βιταμίνες ίσως να σε βοηθήσουν για ενίσχυση και κάποιο αγχολυτικό όπως CBD σταγόνες κάνναβης, ή Rhodiola Rosea.

Περαστικά & καλή δύναμη !!
 #133510  από waterfall
 Δευ Φεβ 01, 2021 10:04 pm
Σε οφθαλμίατρο πήγες για το ότι δεν είναι σταθερό το βλέμμα σου; Μου θυμίζει εμένα όταν είχα πάθει υποτροπή με νυσταγμό στα μάτια και όταν προσπαθούσα να δω δεξιά ή αριστερά έφευγαν όλα και ζαλιζόμουν. Από τότε εγκαταστάθηκε οριστικά και η αστάθεια που έχω. Τότε είχα πάει πρώτα σε οφθαλμίατρο ο οποίος είχε διαγνώσει το νυσταγμό, ο οποίος φυσικά, στην περίπτωσή μου, οφειλόταν στη ΣΚΠ και με έστειλε στο νευρολόγο μου και έκανα ορό κορτιζόνης για μέρες στο νοσοκομείο.

Αν το βλέμμα σου φεύγει όταν κοιτάς προς κάποια κατεύθυνση, σαν να τα βλέπεις όλα συγκεχυμένα, μπορούν να το δουν οι άλλοι όταν σε κοιτάζουν γιατί τα μάτια σου πάνε πέρα δώθε.

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε μαγνητική εγκεφάλου για κάθε ενδεχόμενο.
 #133511  από tiagr
 Τρί Φεβ 02, 2021 10:26 am
waterfall έγραψε: Δευ Φεβ 01, 2021 10:04 pm Σε οφθαλμίατρο πήγες για το ότι δεν είναι σταθερό το βλέμμα σου; Μου θυμίζει εμένα όταν είχα πάθει υποτροπή με νυσταγμό στα μάτια και όταν προσπαθούσα να δω δεξιά ή αριστερά έφευγαν όλα και ζαλιζόμουν. Από τότε εγκαταστάθηκε οριστικά και η αστάθεια που έχω. Τότε είχα πάει πρώτα σε οφθαλμίατρο ο οποίος είχε διαγνώσει το νυσταγμό, ο οποίος φυσικά, στην περίπτωσή μου, οφειλόταν στη ΣΚΠ και με έστειλε στο νευρολόγο μου και έκανα ορό κορτιζόνης για μέρες στο νοσοκομείο.

Αν το βλέμμα σου φεύγει όταν κοιτάς προς κάποια κατεύθυνση, σαν να τα βλέπεις όλα συγκεχυμένα, μπορούν να το δουν οι άλλοι όταν σε κοιτάζουν γιατί τα μάτια σου πάνε πέρα δώθε.

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε μαγνητική εγκεφάλου για κάθε ενδεχόμενο.
Σε οφθαλμίατρο η αλήθεια είναι είχα πάει πριν ένα μήνα και είχε απλά αυξηθεί η μυωπία μου. Δεν είχε παρατηρηθεί κάτι τότε. Ωστόσο ναι έχω κλείσει ραντεβού για τη μαγνητική και θα μάθω σύντομα! Από εξετάσεις αίματος έμαθα πως έχω έλλειψη Β12 οπότε ίσως οφείλεται και αυτό.. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!
 #133512  από tiagr
 Τρί Φεβ 02, 2021 10:30 am
Στάθης έγραψε: Κυρ Ιαν 31, 2021 7:28 pm
tiagr έγραψε: Κυρ Ιαν 31, 2021 12:34 pm Καλησπέρα σε όσους βρέθηκαν εδώ διαβάζοντας τα προβλήματα μου!

Έχω εδώ και 10 μέρες που νιώθω το κεφάλι μου να μην μπορεί να συγκεντρωθεί καλά, ούτε το βλέμμα μου, σα να ζαλίζομαι με αποτέλεσμα να νιώθω αστάθεια. Τα άτομα γύρω μου δεν με βλέπουν ασταθή αλλά εγώ νιώθω σα να κουνιεμαι και λόγω της δουλειάς πολλές φορές αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Έχω επισκεφτεί νευρολόγο, η οποία δεν μου βρήκε κάτι αλλά μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική, πριν χαρακτηρίσει αυτό που έχω ως άγχος. Γενικά είμαι άτομο με πολύ άγχος αλλά αυτά τα συμπτώματα μου εμφανίστηκαν εντελώς ξαφνικά και τα έχω από τη στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι που θα κοιμηθώ.
Έχει νιώσει κανείς ποτέ το ίδιο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιες εξετάσεις;

Το συσσωρευμένο άγχος τι ζημιά μας κάνει... τα νευράκια τραβάνε χοντρό ζόρι, αλλά και η καρδούλα μας. Ίσως να σε βοηθήσουν μερικά διαλείμματα από πράγματα που ταλαιπωρούν τα μάτια (όπως οθόνες) και από άλλα που ταλαιπωρούν το κεφάλι, όπως καφεΐνες, τσιγάρα, αλκοόλ, ξενύχτια και οτιδήποτε άλλο. Για εξετάσεις μόνο οι γιατροί μπορούν ενδεδειγμένα να σε καθοδηγήσουν, ως προς την μαγνητική απλά πρόσεχε το σκιαγραφικό το οποίο θεωρείται ιδιαίτερα τοξικό. Βιταμίνες ίσως να σε βοηθήσουν για ενίσχυση και κάποιο αγχολυτικό όπως CBD σταγόνες κάνναβης, ή Rhodiola Rosea.

Περαστικά & καλή δύναμη !!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες και για τις προτάσεις για χαλάρωση!! Θα δοκιμάσω σύντομα και ελπίζω να δω αποτελέσματα. Να δω τι θα μου προτείνει και η γιατρός για βιταμίνες κλπ.
 #133582  από LL--MM
 Δευ Μαρ 01, 2021 12:33 pm
Καλημέρα, Μήπως σε έπιασε και "κεραυνοβόλος έρωτας για το πάτωμα";;;
Απο προσωπική μου πείρα είναι απόρροια ώσης, η οποία θέλοντας και μή, αγχώνει... και μπορεί να κρατήσει αρκετό καιρό, π.χ. να είναι "ενεργοποίηση" παλαιότερης βλάβης. Η μαγνητική έδειξε τιποτα;

Αν είσαι όμως στο σπίτι, κλείσε τα μάτια μέχρι να φτάσεις στο κρεβάτι ψηλαφητά, προς αποφυγή ατυχήματος.

Καλό κουράγιο.

Η γιαγιά η Κασσάνδρα