• Βοήθεια!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133342  από justme
 Δευ Νοέμ 23, 2020 7:44 pm
καλησπέρα ΣΤΗΝ ομάδα ελπίζω και πάλι να είστε όλη καλά και να την παλεύεται εντός πανδημίας. Ήθελα να κάνω μια ανανέωση στους φίλους που μου είχαν πει να ενημέρωσω, έκανα εξέτασης αιματος προς το παρόν βλέπω την τιμή της βιταμίνης D 6.4 είναι ιδέα μου ή είναι πραγματικά πολύ χαμηλά? και τις βιταμίνες D3 fix 4000 μπορώ να της περνω οποιδιποτε ώρα της μέρας; το ευχαριστώ
 #133345  από waterfall
 Τρί Νοέμ 24, 2020 5:58 pm
Καλησπέρα,

ναι, είναι χαμηλά αλλά και εγώ και πάρα πολύς κόσμος στην Ελλάδα έχει χαμηλή την D3. Δεν θυμάμαι ποια ώρα της ημέρας πρέπει να την παίρνεις, εγώ νομίζω την έπαιρνα πρωί. Ρώτα τον γιατρό σου για σίγουρα. Πάντως δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχήσει. Επίσης, υπάρχει και συνταγογραφούμενη σε σταγόνες.
 #133346  από justme
 Τρί Νοέμ 24, 2020 8:35 pm
Απλα μου τράβηξε το ενδιαφέρον σε διαφορα αρθα ότι η ανεπάρκεια /έλλειψη της D συνδέεται από σκπ μέχρι σχιζοφρένεια έως και άλλες αρρώστιες και σκεφτόμουν θα μπορούσε η έλλειψη μου να χει δημιουργήσει τέτοιες ιστορίες γτ φαντάζομαι ότι 4 χρόνια τώρα σίγουρα έχω έλλειψη λόγο της ζωής και δουλειάς που κανα, και πως αμμα την φτιάξεις θα ισιώσεις φανταστείτε εγώ νόμιζα ότι στο συγκεκριμένο θέμα και στο συγκεκριμένο σαιτ η B είναι η σημαντικότερη λόγο νευρολογικων όπου και b9 είχα μέτριες τιμές όχι σαν της D, εκτός αυτού μένει το σετακι σκιαγραφικου και βλέπουμε κάτι τελευταίο θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν γίνομαι κουραστικός παρατηρώ τελευταία ανά διαστήματα ότι μια με πίανει πονος στο μάτι όχι στις κινήσεις μια με πίανει μια θολούρα όχι σε συγκεκριμένη ροή δλδ μια έρχεται μια φευγει, έχω κλεισμένο και οφθαλμίατρο αλλά με πήγαν πίσω λόγο covid, θα μπορούσε αυτό να οφείλεται σε σκπ ή έχει άλλη κλινική εικονα
 #133348  από waterfall
 Τρί Νοέμ 24, 2020 10:39 pm
Κοίτα, για να καταλάβεις, αν ευθυνόταν η έλλειψη της βιταμίνης D για τη σκλήρυνση κατά πλάκας θα είχαμε βρει το φάρμακο και θα τελειώναμε. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 'Αλλοι νευρολόγοι μου λένε να παίρνω και άλλοι μου λένε ότι δεν έχει σημασία. Τέλος πάντων, αν πάρεις καλό θα κάνεις αλλά πρέπει να ελέγχεις τα επίπεδα της βιταμίνης στο αίμα σου γιατί αν ανέβει πολύ θα έχεις άλλα τρεχάματα μετά. Να ξέρεις ότι τα άρθρα που διαβάζεις στο ίντερνετ είναι σαν τις οδηγίες φαρμάκων που αν τις διαβάσεις τις παρενέργειες (ακόμα και για το γνωστό και απλό Ντεπόν) μέχρι και θάνατο μπορεί να σου επιφέρουν. Οπότε μην τρομάζεις με τα άρθρα και μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς γιατί γράφουν και για τα πιο απίθανα σενάρια που μπορούν να συμβούν.

'Οσο για το μάτι που μου λες, στη σκλήρυνση είναι σύνηθες φαινόμενο η υποτροπή με οπτική νευρίτιδα αλλά αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το διαγνώσει οφθαλμίατρος και μετά νευρολόγος. Τα πιο συχνά συμπτώματα είναι πόνος στο μάτι, σαν τσιμπήματα, σαν να σου έχει μπει βλεφαρίδα μέσα στο μάτι και δεν μπορείς να την βγάλεις και σε τσιμπάει και αρχίζεις σιγά σιγά να μην βλέπεις από αυτό το μάτι, σαν να έχει ένα γκρι σύννεφο μπροστά και κάθε μέρα επιδεινώνεται. Το πιο σύνηθες είναι να σου περνάει τελικά. Σε άλλους περνάει σε 1 μήνα και σε άλλους σε περισσότερους μήνες. Η αγωγή που δίνουν για αυτό είναι τεράστια δόση κορτιζόνης με ορό, για 5 μέρες συνήθως. Αυτό το κάνουν να βοηθήσουν τον οργανισμό να επανέλθεις πιο γρήγορα.
 #133349  από justme
 Τετ Νοέμ 25, 2020 12:47 am
Σε ευχαριστώ waterfall. Και σορι αν κουράζω αλλά είμαι γενικά σε αγχωδη περίοδο μέχρι να καταλάβω
 #133350  από waterfall
 Τετ Νοέμ 25, 2020 10:11 am
Κανένα πρόβλημα. Ρώτα ό,τι θέλεις.
 #133416  από Aguilar
 Τρί Δεκ 22, 2020 6:24 pm
Εάν θα παίρνεις το χαπάκι πρωί ή βράδυ δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία. Η βιταμίνη D είναι λιποδιαλυτή, συνεπώς καλό είναι να την παίρνεις μαζί με λίγο λάδι (εάν δεν έχει ήδη μέσα η κάψουλα) ή μαζί με το φαγητό (που σχεδόν πάντοτε περιλαμβάνει λίπη). Οι 4000 μονάδες θα αργήσουν να σε βγάλουν από τα επίπεδα ανεπάρκειας. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα 50,000 (!) καθημερινά για τις πρώτες 2-3 βδομάδες και 10,000 στη συνέχεια. Ψάξε στο google για τα οφέλη μιας απότομα μεγάλης δόσης ("vitamin D bolus dose") και δες και μια παραμετρική μελέτη εδώ. Η ορμόνη D είναι απαραίτητη και για την άμυνα του οργανισμού από τους ιούς, περισσότερο μάλιστα και από την βιταμίνη C (που μας έλεγαν να τρώμε πορτοκάλια όταν είμαστε μικροί). Μέχρι 10,000IU/ ημέρα θεωρείται και επίσημα ασφαλές πλέον.
Ας σημειωθεί ότι η επάρκεια σε βιταμίνη (ορμόνη) D έχει προφυλακτική δράση, δηλ. μας προστατεύει από το να πάθουμε τις διάφορες ασθένειες, αυτοάνοσες κ.ο.κ., πριν τις πάθουμε. Εάν ατυχήσουμε και ασθενήσουμε επειδή δεν είχαμε καλά επίπεδα D, μεταξύ άλλων, τότε χρειάζονται υπερ-δόσεις της D για να δούμε άσπρη μέρα (με αμφίβολα μάλιστα αποτελέσματα).


* Μια παρατήρηση ως προς τη μέτρηση της βιταμίνης D στον ορό του αίματος (για όσους δεν τα γνωρίζουν ήδη):

Αν και η βιολογικά δραστική ορμόνη είναι η 1,25-διυδρόξυβιταμίνηD3 προτιμάται ως προϊόν μέτρησης η 25(ΟΗ)D (εκτός από ειδικές περιπτώσεις). Οι λόγοι είναι ότι η μεν έχει ημίσεια ζωή 15 ώρες και η τιμή της αυξομειώνεται με το ασβέστιο και την παραθορμόνη, ενώ η δεύτερη 15 μέρες και είναι ανεξάρτητη των Ca/PTH. Όταν εμείς πηγαίνουμε με συνταγογραφημένες μέσω ΕΟΠΠΥ τις εξετάσεις στις Βιοϊατρικές κλπ, μας μετράνε την D στο ελεύθερο κλάσμα ("Free" D), που είναι η πιο φτηνή και γρήγορη μέθοδος (μέθοδος ECLIA). Αντιθέτως, αν κάνουμε την εξέταση ιδιωτικά θα κάνει περισσότερες μέρες και θα στοιχίσει 35€ (αντί 10€). Σε αυτή την περίπτωση θα αποσπάσουν την D από τα διάφορα κύτταρα του αίματος στα οποία έχει προσκολληθεί, εξού και ο απαιτούμενος χρόνος (μέθοδος LC-MS/MS). Το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό, π.χ, 80ng/ml στο κλάσμα και 60 στο όλον. Ποιο είναι το "σωστό"; Κατά την επικρατέστερη επιστημονική άποψη στην μικροβιολογία, η συγκέντρωση στο ελεύθερο κλάσμα δίνει παραδόξως ακριβέστερα αποτελέσματα. Το συμπέρασμα για εμάς τους μη-ειδικούς είναι ότι δεν πρέπει να παίρνουμε τόσο τοις μετρητοίς τα αποτελέσματα.