• Βοήθεια!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133298  από justme
 Παρ Νοέμ 13, 2020 8:07 pm
Γειά σας έχω φρικάρει όλα πηγαίνανε κατηφόρα στη ζωή μου και σήμερα το απόγευμα έλαβα αυτή τη γνωμάτευση από μια μαγνητική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
εστία απομυελινωτικης αιτιολογίας ίσου ως της κατώτερης επιφυσιακης πλάκας του Α2 ΣΠΟΝΔΥΛΟΥ.

Εχω τρομοκρατηθει ψάχνω μόνος ένα γιατρο να βρω αλλά είναι αργά από βδομάδα πάλι και δημόσιο. Σας παρακαλώ πείτε αν γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό εγώ δεν γνωρίζω το μόνο που κατάλαβα είναι ότι μιλανε για Σκπ... πείτε μου να ξερω τι μου γίνεται πριν κάνω κάνα κακό. από την τρέλα μ
 #133299  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 13, 2020 8:34 pm
justme έγραψε: Παρ Νοέμ 13, 2020 8:07 pm Γειά σας έχω φρικάρει όλα πηγαίνανε κατηφόρα στη ζωή μου και σήμερα το απόγευμα έλαβα αυτή τη γνωμάτευση από μια μαγνητική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
εστία απομυελινωτικης αιτιολογίας ίσου ως της κατώτερης επιφυσιακης πλάκας του Α2 ΣΠΟΝΔΥΛΟΥ.

Εχω τρομοκρατηθει ψάχνω μόνος ένα γιατρο να βρω αλλά είναι αργά από βδομάδα πάλι και δημόσιο. Σας παρακαλώ πείτε αν γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό εγώ δεν γνωρίζω το μόνο που κατάλαβα είναι ότι μιλανε για Σκπ... πείτε μου να ξερω τι μου γίνεται πριν κάνω κάνα κακό. από την τρέλα μ
Η απομυελίνωση συμβαίνει όπως συμβαίνει και η επαναμυελίνωση δηλαδή η επούλωση της χαμένης μυελίνης. Είναι μια λειτουργία του οργανισμού μας και αν φοβόμαστε και τρελαινόμαστε τόσο πολύ, τότε μπλοκάρουμε αυτήν την λειτουργία. Η ηρεμία είναι προτέρημα ένός οργανισμού που προσπαθεί να πράξει το αυτονότητο. Να καταλάβει τι του συμβαίνει, να κάνει αυτό που επιβάλει η κατάσταση και κλινική του εικόνα προς την ίαση.

Οπότε μην πανικοβάλλεσαι γιατί εδώ μέσα υπάρχουν πολλά ένσημα "απομυελίνωσης" όπου χαρακτηρίζονται από συνεχή αγώνα,θετική πίστη και αλλαγή αξιών προς την κατανόηση και τιθάσευσης της πάθησης και εννοείται της επαναμυελίνωσης.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7112255/

https://www.nature.com/articles/nrn2480

https://en.wikipedia.org/wiki/Remyelination
 #133300  από justme
 Παρ Νοέμ 13, 2020 8:44 pm
Κ. Στάθη σας ευχαριστώ για τα λόγια σας προσπαθώ όσο μπορώ να ηρεμισω αλλά φοβάμαι πολύ.
Από τι δλδ καταλαβαινω οι πιθανότητες το να πασχω από την ασθένεια αυτή είναι υψηλές
 #133301  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 13, 2020 8:55 pm
justme έγραψε: Παρ Νοέμ 13, 2020 8:44 pm Κ. Στάθη σας ευχαριστώ για τα λόγια σας προσπαθώ όσο μπορώ να ηρεμισω αλλά φοβάμαι πολύ.
Από τι δλδ καταλαβαινω οι πιθανότητες το να πασχω από την ασθένεια αυτή είναι υψηλές
Χρειάζεσαι 2 και παραπάνω εστίες απομυελίνωσης για να πάσχεις γραφειοκρατικά από την πάθηση της "πολλαπλής σκλήρυνσης" εξού και η λέξη "πολλαπλής".

Αλλά μεταξύ μας όλα αυτά είναι απλά ταμπέλες. Γιατί το βασικότερο είναι η κλινική μας εικόνα, το πως νιώθουμε νευρολογικά, οπότε μην τρελαίνεσαι με την "ασθένεια" αλλά κάνε μια ενδοσκόπηση μέσα σου και πάρε δύναμη από την κλινική σου εικόνα (αν είναι άριστη), γιατί όχι έτσι να παραμείνει ! Στο χέρι μας είναι με ψυχραιμία και μελέτη και βοήθεια βεβαίως να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων, να εκμεταλλευτούμε το γεγονός και να βελτιώσουμε την καθημερινότητά μας όπου και όπως μπορούμε !

Πάντως να ξέρεις, η καθιστική ζωή στην σύγχρονη τοξική πόλη δεν είναι ότι καλύτερο για τα νεύρα μας...
 #133302  από justme
 Παρ Νοέμ 13, 2020 9:10 pm
καταλαβαίνω εγώ τι να σας πω ο τελευταιος χρόνος μου ήταν μόνο καθιστική ζωή και κρισεις άγχους και πανικου λόγο διαφόρων πρωβληματψν και πάνω που αρχιζα το τελευταίο διάστημα να τα παλεύω ήρθε αυτό και νομίζω πως όχι με αφυπνίζ3ι αλλά παπά θέλω να τα παρατήσω . Επιπλέον σε αυτό που λέτε δλδ στη πλειοψηφία τους οι άνθρωποι μπορούν λόγο φυσιολογικων αιτιών να παρουσιάσουν εστια απομυελινωτικη και να φύγει; Εγώ όλο αυτό το ψάξιμο που κατέληξα και εδώ και με το χαρτί αυτό ήταν ότι έχω εδώ και τρεις μήνες όταν σκύβω ένα μικρό μουδιασμα σαν σοκ σε κοιλια πλευρά αριστερό χέρι γόνατο και ποδι ενολιγοις αριστερή πλευρά γενικά όταν πιέζω συγκεκριμένς2 θέσεις... ευχαριστώ που μπορω και τρώω λιγο απο το χρόνο σας να μάθω κτ η τουλάχιστον να μιλήσω λιγο με κάποιον να ηρεμισω η να κουμπώσω κανα ζαναξ το στο τέλος..
 #133303  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 13, 2020 9:29 pm
justme έγραψε: Παρ Νοέμ 13, 2020 9:10 pm καταλαβαίνω εγώ τι να σας πω ο τελευταιος χρόνος μου ήταν μόνο καθιστική ζωή και κρισεις άγχους και πανικου λόγο διαφόρων πρωβληματψν και πάνω που αρχιζα το τελευταίο διάστημα να τα παλεύω ήρθε αυτό και νομίζω πως όχι με αφυπνίζ3ι αλλά παπά θέλω να τα παρατήσω . Επιπλέον σε αυτό που λέτε δλδ στη πλειοψηφία τους οι άνθρωποι μπορούν λόγο φυσιολογικων αιτιών να παρουσιάσουν εστια απομυελινωτικη και να φύγει; Εγώ όλο αυτό το ψάξιμο που κατέληξα και εδώ και με το χαρτί αυτό ήταν ότι έχω εδώ και τρεις μήνες όταν σκύβω ένα μικρό μουδιασμα σαν σοκ σε κοιλια πλευρά αριστερό χέρι γόνατο και ποδι ενολιγοις αριστερή πλευρά γενικά όταν πιέζω συγκεκριμένς2 θέσεις... ευχαριστώ που μπορω και τρώω λιγο απο το χρόνο σας να μάθω κτ η τουλάχιστον να μιλήσω λιγο με κάποιον να ηρεμισω η να κουμπώσω κανα ζαναξ το στο τέλος..
Αυτά τα συμπτώματα όπως αναφέρεις συνήθως κάνουν τον κύκλο τους. Είναι το άγχος και οι τρελές μας σκέψεις που καθυστερούν τον κύκλο και φαινομενικά τον διογκώνουν σε ένταση.

Σε πολλούς ανθρώπους εμφανίζονται νευρολογικά προβλήματα, τα οποία συνηθίζουν να κάνουν κύκλο και φεύγουν. Προσωπικά αμέτρητες φορές έχω ζήσει παρόμοια συμπτώματα που αναφέρεις που έφυγαν μετά από καιρό. Αλλά έκανα πράγματα να βοηθήσω τον οργανισμό μου προς εκεί. Λέω συχνά στις αναρτήσεις μου Πνεύμα - Διατροφή- Άσκηση γιατί ότι και αν κάνουμε, σε αυτά είναι που πιστεύω βρίσκουμε δύναμη αναγέννησης, αφύπνισης και ενδυνάμωσης.

Τα ζάναξ μπορεί να βοηθήσουν βραχυπρόθεσμα, αλλά γνωρίζω καλά ότι κουκουλώνοντας το θέμα που μας ταλανίζει με τέτοιου είδους άλχημείες, απλά μετακυλίεται το πρόβλημα σε μελλοντικό χρόνο, δηλαδή μια τρύπα στο νερό στην καρδιά της αιτίας του θέματος.

Ηρέμησε, κάνε λίγο υπομονή και μην σκύβεις απότομα, έτσι για να βλέπεις πως πάει το σύμπτωμα. Ξέχασέ το και θα σε ξεχάσει και παράλληλα αποδέξου ότι το νευρικό σου θέλει βοήθεια... από σένα όχι τον κ. Ζάναξ.
 #133304  από justme
 Παρ Νοέμ 13, 2020 9:40 pm
Κύριε Στάθη θα προσπαθήσω ειδικά αυτό με το να σκιβω είναι λες και με βλέπετε το κάνω συχνά ειδικά στα μπρουμιτα το νιώθω δυνατά ζούσα με ψυχοσωματικα πολύ καιρό και τα χα συνηθίσει αυτά τα καινούργια όμως τα νευρολογικά άλλο πράγμα...!, Εσείς τι θα με συμβουλέυατε να κανω αρχικά που να απευθύνω το η τι αλλαγές να κανω? Δουλειές να κοιτάξω και αν βρω υπό τον καιρό που ζούμε γτ έτυχα και άνεργος με όλα αυτά..
 #133305  από Στάθης
 Σάβ Νοέμ 14, 2020 10:53 am
justme έγραψε: Παρ Νοέμ 13, 2020 9:40 pm Κύριε Στάθη θα προσπαθήσω ειδικά αυτό με το να σκιβω είναι λες και με βλέπετε το κάνω συχνά ειδικά στα μπρουμιτα το νιώθω δυνατά ζούσα με ψυχοσωματικα πολύ καιρό και τα χα συνηθίσει αυτά τα καινούργια όμως τα νευρολογικά άλλο πράγμα...!, Εσείς τι θα με συμβουλέυατε να κανω αρχικά που να απευθύνω το η τι αλλαγές να κανω? Δουλειές να κοιτάξω και αν βρω υπό τον καιρό που ζούμε γτ έτυχα και άνεργος με όλα αυτά..
Ίσως να μπορώ για αρχή να σε συμβουλέψω δύο πράγματα πριν φτάσεις στο σημείο να ξέρεις τι θέλεις από την ζωή, από τον εαυτό σου.

Το πρώτο είναι η εξωστρέφεια.
Σήμερα ζούμε μια κατάσταση η οποία μας οδηγεί περισσότερο από ποτέ στην απομόνωση και εσωστρέφεια. Αλλά καλό είναι να μην ενδώσουμε σε αυτήν την κατάσταση και να βρούμε το τρόπο να βγούμε λίγο από τον εαυτό μας. Άφησε λίγο τον εαυτό σου να σκεφτεί 1,2 ή 3 ανθρώπους, φίλους, συγγενείς, που μπορείς να καλέσεις, να μοιραστείς πέντε λεπτά από την ζωή σου έστω τηλεφωνικά. Καμία φορά η ζωή κάνει θαύματα μέσα από την επικοινωνία με ανθρώπους που έχουμε καλή διαίσθηση και επαφή (και ας έχουμε χάσει την επαφή).

Το δεύτερο είναι το 20λεπτο περπάτημα.
Όταν ξυπνάς το πρωί, πάρε ένα χρονόμετρο και περπάτα για 20λεπτά γύρω από την γειτονιά σου. Κάθε μέρα την ίδια διαδρομή ή διαφορετική δεν έχει σημασία. Νιώσω τα πόδια σου, δες το περιβάλλον σου, κίνησε το σώμα σου, το αίμα σου, την αναπνοή σου.

Ξεκίνα από αυτά, το επόμενα θα έρθουν από μόνα τους (η ψυχική ανάταση, η σωματική επούλωση, η εργασία, η δημιουργία κτλ). Η ζωή να θυμάσαι έχει αυτήν την μορφή:

Εικόνα

Όταν είμαστε στα κάτω μας, είναι απλά να παίρνουμε φόρα για τα πάνω μας.
 #133306  από Gianna
 Σάβ Νοέμ 14, 2020 11:14 am
Justme,
Είσαι νέος, φαίνεσαι ψαγμένος και αναζητεις λύσεις!
Αυτό να είναι η βάση σου!

Δες λοιπον το θέμα πρώτα με ένα νευρολογο.
Λάβε υπόψη σου ότι το περιβάλλον που ζούμε είναι τοξικό και ψυχοφθόρο και μας τοποθετεί όλους σε survival mode.

Για αυτό, πρώτα Ρωτάς γιατρό. Να σου ταυτοποίησει τι έχεις ή δεν έχεις!
Δεύτερο αρχίζεις την αυταγαπη και την φροντίδα εαυτού με άσκηση, διατροφή, έλεγχο ελλείψεων σε βιταμίνες, επαφή με τη φύση και καλούς ανθρώπους και ενσυνειδητοτητα σε κάθε στιγμή και φάση της ζωής σου!
Δημιούργησε ένα network με θετικούς ανθρώπους και ξεκινά!
The new you is coming!
:smile-flower:
 #133307  από justme
 Σάβ Νοέμ 14, 2020 2:42 pm
Θα προσπαθήσω να τα υιοθέτησω όλα αυτα, αν και σήμερα έχω σηκωθεί με ένα πόνο μια σιχαμαρα μέσα μου απο την μια θέλω από την άλλη απλά θέλω να σβήσει η μερα από την ώρα που ξύπνησα... οι μέρες κΙ οι ώρες φαινονται μήνες μέχρι να πάω να βρω ένα νευεολογο νιωθω οτι σίγουρα αυτή τη στιγμή περνάω καταθλιπτικό σοκ και σκέφτομαι πολύ κακα πράγματα αλλά θα προσπαθήσω ειδικά χθες και σήμερα νιωθω επί δύο προβλήματα πάνω ειδικά αυτά τα μουδιάσματα σοκ τα νιωθω δυνατά ζαλίζομαι παραπάνω σας ευχαριστω και πάλι για την κατανόηση γτ δεν την βρίσκω από αλλού