• ΠΟΣΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ?

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #13272  από Maria77
 Δευ Δεκ 14, 2009 8:42 pm
Γιώτα σου περασε το συνάχι?

Εγώ ήθελα να ρωτήσω το εξής για το εμβόλιο: μόλις κάποιος το κάνει σημαίνει πως έχει τον ιό? Επειδή με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος για να έρθει να με επισκεφτεί και μου είπε πως μόλις σήμερα είχε κάνει και το εμβόλιο....του είπα άσε καλύτερα, τώρα που έβαλες και τον ιό δεν είναι ανάγκη να έρθεις, μιά άλλη φορά.... :roll: :shock:
Γιατί το εμβόλιο είναι ο ίδιος ο ιός!
Σκέφτομαι να κυκλοφορώ μόνο με μάσκα...δεν ξέρω τί να κάνω...
Ιδιαίτερα αυτές τις μέρες των γιορτών ο γιατρός μου είπε να μην πολυκυκλοφορώ, να περιοριστώ στο σπίτι, μήπως αρπάξω τίποτα!
 #13287  από LL--MM
 Δευ Δεκ 14, 2009 11:28 pm
Μαράκι, νομίζω πως ο γιατρός αυτός έχει δίκαιο :o . Η γιατρός της μητέρας μου της είπε τα ίδια, συμβουλεύοντάς την να βάζει μάσκες εκτός σπιτιού, ιδίως δε στο αεροπλάνο!!! Αποτέλεσμα: ξεχάσαμε μεν τις μάσκες στη βαλίτσα :lol: , αλλά ήμασταν πολύ τυχερές και δεν αρρωστήσαμε άμεσα, αλλά τωρα φυλαγόμεστε, κατά το δυνατόν... :P Αποφεύγω να πάω να δώ το βαφτισιμιό μου (που γεννήθηκε το 05) καθώς και να επισκεφτώ σπίτια με παιδιά. Είναι κρίμα βέβαια, αλλά είναι θέμα πρόληψης και προφύλαξης, δυστυχώς! (Τα εποχιακά δώρα παν μέσω γνωστών των γονέων αλλά πολύ θα ήθελα να τους ξαναδώ, γιατί δε μένουν και κοντά μου...) :cry:
 #13300  από Maria77
 Τρί Δεκ 15, 2009 12:00 pm
Σε καταλαβαίνω απόλυτα LL--MM μου, και εγώ μιά απο τα ίδια νοιώθω! Η αδελφή μου εντωμεταξύ είναι δασκάλα και μου λέει πως καθημερινά διώχνει μαθητές απο το σχολείο που έχουν πυρετό, μέχρι και αυτήν έχω να την δω λίγες μέρες τώρα γιατί φοβάμαι αν έχει κολλήσει τίποτα ύποπτο απο το σχολείο! :o
Δεν θέλω να κυκλοφορώ σε πολυκοσμία! Η άμυνα του οργανισμού μου είναι τόσο χάλια που θα μπορούσα πολύ εύκολα να κολλήσω τον ιό της γρίπης απο κάποιον!
 #13302  από butterfly-
 Τρί Δεκ 15, 2009 12:16 pm
ρε παιδιά γιατί τόσος πανικός;; Εντάξει, μια γρίπη είναι ... θα περάσει. Μην πανικοβάλλεστε.!!Καλό είναι να φυλαγόμαστε και να μην πηγαίνουμε γυρεύοντας, αλλά .... όχι κι έτσι! Εγώ τί θα έπρεπε δηλαδή να κάνω αγαπητή μου LL-MM? Nα διώξω τα παιδιά μου από το σπίτι; ή να μην τα ξαναστείλω ποτέ σχολείο??? Γιατί το εμβόλιο δεν τους το έκανα, ιώσεις περάσανε και περνάνε. Πριν 10 μέρες η μικρή μου κόρη (που είναι 4 χρονών) είχε πυρετό. Ολη τη μέρα αγκαλιά την είχα.
Και η μεγάλη μου κόρη περνά λαρυγγύτιδα αυτές τις μέρες... Οταν έχεις παιδιά που πηγαίνουν σχολείο είναι δύσκολο να αποφύγεις κάποια πράγματα. Τηρούμε όσο μπορούμε τους κανόνες υγιεινής, αποφεύγουμε όσο μπορούμε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο, αλλά πανικός δεν μας έχει πιάσει....
Καλή σας μέρα!!!
 #13305  από Maria77
 Τρί Δεκ 15, 2009 12:27 pm
Ιωάννα ίσως να εξαρτάται και απο τον οργανισμό του κάθενος και σε ποιά ακριβώς κατάσταση βρίσκεται, ίσως να μην είναι σωστό να μιλάμε τόσο γενικευμένα....
Όταν όμως χθες με είδε ο γιατρός μου σε τι άσχημη κατάσταση βρισκόμουνα που δεν μπορούσα να γυρίσω το κεφάλι μου, ούτε να σκύψω επειδή έπαθα σοβαρής μορφής αυχενικό σύνδρομο μου έβαλε τις φωνές πως αυτές τις μέρες έπρεπε να είχα περιοριστεί στο σπίτι και πως ήμουν τυχερή που με τόσο χαμηλή άμυνα δεν κόλλησα και καμιά ίωση. Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως εγώ ειδικά δεν έχω και πολλές επιλογές...

Τελικά κάθε θεραπεία έχει το δικό της τίμημα και αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο απο όλα... :( Κάνω το Tysabri για να με προστατεύει απο την ΣΚΠ και ο οργανισμός μου έχει εξασθενίσει τόσο πολύ που τελικά έχω πάθει ένα σωρό άλλα πράγματα!
 #13307  από litsa
 Τρί Δεκ 15, 2009 12:31 pm
παιδιά ένας γνωστός μου που εχει σκπ και πήρε τηλ γερμανο γιατρό του είπε να κάνει το εμβολιο της νεας γρίπης..
 #13308  από LL--MM
 Τρί Δεκ 15, 2009 12:48 pm
H γιατρός της μητέρας μου της είπε ότι ήθελε να την ξαναδεί, επομενως, να κοιτάξει να μην αρρωστήσει: Βέβαια, αυτή η γυναίκα (καρκινοπαθής η ίδια) φοβίζει κάπως υπερβολικά τον κόσμο, κατά τη γνώμη μου. Απλώς δεν πολυεκθέτω τον εαυτό μου, αυτό έιναι όλο :| Στο νοσοκομέιο που πήγα, όσοι υπάλληλοι, συμπεριλαμβανομένων γιατρών, ΔΕΝ είχαν εμβολιαστεί, υποχρεούνταν να φοράνε μασκες. Ελάχιστους έβλεπες χωρίς... :roll:
 #13382  από ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 Τετ Δεκ 16, 2009 4:31 pm
Λιτσα ειδικα για την Γερμανια που ειπες, το 12% των εργαζομενων στην υγεια (γιατρων και νοσηλευτων) εκανε το εμβολιο και ολοι οι υπολοιποι αρνηθηκαν
Επισης το Γερμανικο κρατος πουλησε 2.000.000 εμβολια στην ΟΥΚΡΑΝΙΑ γιατι οι πολιτες τους δεν πηγαν να εμβολιαστουν
Αυτα
 #13385  από Giota
 Τετ Δεκ 16, 2009 5:32 pm
εγω παιδια ειμαι κρυωμενη μπουκωμα ματια κλαινε πονοκεφαλο.... εδω κ μια εβδομαδα
 #14158  από manos81
 Πέμ Δεκ 31, 2009 10:28 am
proxtes akousa oti 7 000000 emvolia einai stis apothikes mas akoma...kai kserete kai to kalo???ligoun se ligo kero.elpizo ma min alaksoun tis imerominies san ta katepsigmena kai na sas ta pasaroun...

ego den kano ton kolo tous na xtipan kato..

eime o manos81 milaw griglish kai sas euxome eutixismeno to neo etos me ygeia...ligo parapano apo persi
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7