• Ανάπηροι/Ευάλωτοι στο εξωτερικό

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.

Υποστηρίζετε πως ο νόμος για ασθενείς που δεν μπορούν να πάνε στα προξενεία πρέπει να εφαρμόζεται;

NAI
4
100%
OXI
Δεν υπάρχουν ψήφοι
0%
 #133054  από ΘΑΝΑΣΗΣ
 Πέμ Ιούλ 23, 2020 6:56 pm
Αγαπητοί φίλοι,

Ζω στην Αγγλία σχεδόν 27 χρόνια τώρα. Δεν θέλησα ποτέ να πάρω τη βρετανική υπηκοότητα. Τώρα όμως με το ''Μπρέξιτ'', πρέπει να πάρω το καθεστώς ευρωπαίου που ζει στο Ην Βασίλειο. Για αυτό χρειάζομαι διαβατήριο για να κάνω την αίτηση και το παλιό έχει λήξει. Ζω μακριά από το Λονδίνο και η ΣΚΠ, από την οποία πάσχω από το 1993, δεν μου επιτρέπει να κινούμαι σαν παληκάρι ή να κινούμαι σαν γέρος:) και γι'αυτό ζήτησα από το προξενείο Λονδίνου να με επισκεφτούν για τα δικαιολογητικά, καθώς αν προσπαθήσω να πάω με τρένο ή λεωφορείο στο Λονδίνο και κολλήσω τον ιό, γειά σας για πάντα ενδεχομένως. Ο νόμος ορίζει ακριβώς πως αν για λόγους υγείας ο αιτών διαβατήριο δεν μπορεί ή είναι πολύ δύσκολο να επισκεφτεί την υπηρεσία ή το προξενείο, αρμόδιος υπάλληλος θα τον επισκεφτεί κατ' οίκο. Από την πρεσβεία στο Λονδίνο όμως δεν θέλουν να το κάνουν, διότι, λένε, πως το ΥΠΕΞ δεν τους έχει στείλει φορητό υπολογιστή!

Φοβάμαι να πάω στο Λονδίνο κι έτσι ήρθα σε επαφή με 4 έλληνες βουλευτές για να με βοηθήσουν να εφαρμοστεί ο νόμος. Οι τρεις απήντησαν πως από το προξενείο λένε πως δεν έχουν λαπτοπ, η τέταρτη όμως, η Αναστασία Αλεξοπούλου της Ελληνικής Λύσης κατέθεσε ερώτηση στον ΥΠΕΞ την 08 Ιουλίου με αριθμό 8113, ρωτώντας γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος.

Είμαστε τόσοι έλληνες άρρωστοι στο εξωτερικό, ΣΚΠ, πάρκινσον, καρκινοπαθείς, ψυχοπαθείς. Ο νόμος ορίζει ρητώς πως αν δεν μπορούμε να πάμε στο προξενείο, κάποιος πρέπει να μας επισκεφτεί (Κοινή Υπουργική Απόφαση 3021/22/2005, άρθρο 1, παρ. 2). Θα αφήσουμε να μας ρίξουν στον Καιάδα; Σήμερα είμαι εγώ, αύριο θα είσαι εσύ, άντε να τους δείξουμε πως μπορεί τα χέρια και τα πόδια μας να μη μας ακούνε, όμως τη φωνή μας, ίσως με σκαμπανεβάσματα, δεν την έχουμε χάσει!

Η απάντηση του ΥΠΕΞ πρέπει να κατατεθεί μέχρι τις 03/08. Γράψτε εδώ, γράψτε στο ΥΠΕΞ, γράψτε στην Αλεξοπούλου, τη μόνη που ενδιαφέρθηκε, άντε να δείξουμε πως η σκλήρυνση μας κάνει πιο σκληρούς, όχι πιο μαλακούς (μαλ..ες)!!!