• Aubagio

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132713  από Basilikh
 Πέμ Μαρ 26, 2020 9:23 pm
Καλησπέρα σας !!! Έχω ξεκινήσει το Aubagio εδώ και 15 μέρες περίπου και από χτες άρχισαν να με πονάνε τα κόκαλα σε συγκεκριμένα σημεία . Είχε κανένας σας την ίδια παρενέργεια και αν ναι πέρασε με τη πάροδο του χρόνου όσο ο οργανισμός συνηθίζει το φάρμακο;
 #132714  από Στάθης
 Πέμ Μαρ 26, 2020 9:44 pm
https://www.everydayhealth.com/drugs/au ... ideeffects

Συχνές παρενέργειες του Aubagio
Ενημερώστε το γιατρό σας εάν κάποιο από τα παρακάτω συμπτώματα γίνει σοβαρό ή επιμένει.

Απώλεια μαλλιών
Διάρροια ή ναυτία
Πονόδοντος
Θολή όραση
Ακμή
Κνησμός
Πόνος στους μυς ή στις αρθρώσεις
Ανησυχία
Απώλεια βάρους
 #132721  από Tita
 Κυρ Μαρ 29, 2020 8:00 pm
Καλησπέρα,

Παίρνω το Aubagio 5 χρόνια (από τότε που βγήκε εάν δεν κάνω λάθος από το Μάρτιο του 2015). Τα συμπτώματα που είχα εγώ ήταν τριχόπτωση (μόνο για 6 μήνες και μετά επανέρχονται και πιο πυκνά τα μαλλιά) και πόνους στα κόκαλα που μετά από λίγο σταματάει. Βέβαια μπορεί να με πιάσει το σύμτπωμα με τα κόκαλα περίπου μία φορά το χρόνο αλλά περνάει (αισθάνομαι σαν να έχω κάνει πολύ γυμναστική και να είμαι υπερβολικά πιασμένη / πόνος).

Αυτό το φάρμακο με έχει πιάσει καλά και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μην αγχώνεσαι, είναι κάτι που περνάει. Να προσέχεις και σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!
 #132724  από Basilikh
 Κυρ Μαρ 29, 2020 10:04 pm
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ♥️
 #132757  από dimetros
 Παρ Απρ 24, 2020 10:07 pm
Basilikh έγραψε: Πέμ Μαρ 26, 2020 9:23 pm Καλησπέρα σας !!! Έχω ξεκινήσει το Aubagio εδώ και 15 μέρες περίπου και από χτες άρχισαν να με πονάνε τα κόκαλα σε συγκεκριμένα σημεία . Είχε κανένας σας την ίδια παρενέργεια και αν ναι πέρασε με τη πάροδο του χρόνου όσο ο οργανισμός συνηθίζει το φάρμακο;
Δεν έπαθα τπτ,αλλά κοιτα μην έχεις τπτ αλλο,πχ πυρετο,παρενεργεια απο άλλο φαρμακο