• ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132337  από ppt
 Τρί Δεκ 10, 2019 8:30 pm
Καλησπέρα! Όταν διαγνώστηκα (πριν 1μιση χρόνο) ο γιατρός μου ήταν κάθετος σχετικά με 2 πράγματα.. 1. το αλκοόλ και 2. την ΖΕΣΤΗ. Έλαβα πολύ αυστηρές οδηγίες σχετικά με τον ήλιο,τα θερμαντικά σώματα το ζεστό νερό στο μπάνιο το οποίο λατρεύω και γενικά ότι αφορά την αύξηση θερμοκρασίας του σώματος. Όπως διαβάζω όλοι σας αντιμετωπίζετε πρόβλημα το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και από όσο έχω ενημερωθεί εαν υπάρχει ένα κοινο σύμπτωμα μεταξύ των ασθενών της σκπ τότε αυτό είναι η δυσφορία στη ζέστη. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω: Μόνο εγώ είμαι που με ενοχλεί το κρύο; Που το καλοκαίρι είμαι μια χαρά και τον χειμώνα περνάω δύσκολα; Παγώνουν τα άκρα μου, αισθάνομαι λες και τα έχω μέσα σε πάγο σε σημείο που θα το χαρακτήριζα σαν ελαφρύ πόνο, κρυώνω με το παραμικρό ακόμα και αν η θερμοκρασία δεν είναι και τόσο χαμηλή.Από την άλλη νιώθω τέλεια κάτω από το καυτό νερό στο μπάνιο και είναι η μόνη στιγμή της ημέρας που δεν νιώθω τίποτα στο σώμα μου.. ούτε καρφίτσα ούτε ενόχληση ούτε μούδιασμα ούτε τίποτα. Το ίδιο και στον ύπνο, θέλω να είμαι ζεστά για να κοιμηθώ και έχω πάντα θέρμανση και πάπλωμα. Αισθάνομαι ότι όταν κρυώνω τα μουδιάσματα μου τα νιώθω πιο έντονα Έχει κάποιος το ίδιο; Δυσφορία στο κρύο και ευφορία στη ζέστη;
 #132339  από Στάθης
 Τετ Δεκ 11, 2019 12:08 pm
ppt έγραψε: Τρί Δεκ 10, 2019 8:30 pm Έχει κάποιος το ίδιο; Δυσφορία στο κρύο και ευφορία στη ζέστη;
Γνωρίζω κάποιους συμπάσχοντες με μεγάλη δυσφορία στο κρύο και ευφορία στην ζέστη. Μία συμπάσχον με το ίδιο πρόβλημα μάλιστα μετακόμισε Κύπρο λόγο του πιο θερμού κλίματος! Πιστεύω ότι το θέμα της ευαισθησίας στο κρύο είναι πολυπαραγωντικός. Λίγο τα γονίδια, ίσως και το κυκλοφορικό να παίζει ρόλο, σαν η ΣΚΠ συνδέεται με πιο φτωχή κυκλοφορία του αίματος από και προς τον εγκέφαλο.

Όσο για τις πολύ αυστηρές οδηγίες του γιατρού, ο Ήλιος είναι πολύ ευεργετικός για την ΣΚΠ είναι Ζωοποιός Βιταμίνη D για χιλιάδες διεργασίες Υγείας στο σώμα μας. Αποφεύγουμε απλά να ζεσταινόμαστε υπερβολικά γιατί το Κεντρικό Νευρικό χάνει 'λάδια'... δηλαδή ξεπηδούν ηλεκτρικά σήματα από τις πολλαπλές πλάκες στους νευρικούς ιστούς.
 #132342  από ppt
 Πέμ Δεκ 12, 2019 10:42 am
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, σχετικά με τις οδηγίες γιατρού δεν το έθεσα σωστά.. για την υπερβολή του πράγματος ήταν αυστηρός -όχι για τον ήλιο και την ιδιότητα του!