• σχετικα με την προσωπικότητα

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132332  από Στάθης
 Τρί Δεκ 10, 2019 9:54 am
Kpoplistener έγραψε: Τρί Δεκ 10, 2019 1:45 am Η οποία αν σταλθεί σε λάθος πρόσωπο τότε δεν θα πάρει την εκτίμηση που της πρέπει.Τι να το κάνω αν ταιζω τον άλλον και μου δαγκώνει το χέρι? αν του δείχνω το φεγγάρι και αυτός κολλάει στα άστρα, αν σε ότι κάνω βρίσκει ελαττώματα χωρίς να υπάρχουν? Με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται. Ούτε μπορείς να κάνεις κάποιον να σε αγαπήσει ούτε όμως και εσύ να αγαπήσεις έτσι όπως θα αγαπούσες τον άνθρωπο σου.
Μελετώντας το Ευαγγέλιο του Χριστού, μαθαίνουμε ότι δεν υπάρχει λάθος άνθρωπος. Ο ίδιος ο Χριστός μας λέει αν μας δαγκώσουν το χέρι, προσφέρουμε και το άλλο. Το δίδαγμα αυτό έχει βάθος και δεν εννοεί να γίνουμε σάκος του μποξ για τον καθένα. Μελετώντας τον Χριστό μαθαίνουμε το δρόμο της Αληθινής Χριστιανικής Αγάπης, που δεν ορίζει λάθος και σωστούς ανθρώπους. Η ίδια η Αγάπη του Χριστού της Ζωής μας προστατεύει από τέτοιου είδους προβλήματα.
 #132488  από Kpoplistener
 Τετ Ιαν 29, 2020 11:07 am
Βασικά ο Χριστός είπε αν μας χτυπήσουν το ένα το μάγουλο να δώσουμε και το άλλο κάπως έτσι . Αλλά λάθος άνθρωπος για μένα υπάρχει όχι με την έννοια του χριστιανού αλλά με την έννοια ότι δεν αγαπάω με τον τρόπο που αγαπώ την οικογένεια μου διότι κι αυτή με αγάπησε δηλ όποιον άνθρωπο βρω. Αγαπώ συγκεκριμένα πρόσωπα γιατί είδα ότι ακόμα και λάθη να έκαναν επάνω μου και να με πλήγωσαν, είδα ότι στο τέλος μου έδειξαν ότι με αγαπούν στα αλήθεια. Ο λάθος ανθρωπος για εμένα είναι αυτός που δεν θέλει να διορθωθεί.. όλοι κάνουμε λάθη αλλά τραγικά και άλλα απλά αλλά λάθη όλοι κάνουμε , όμως να είμαστε εάν κάνουμε κι εμείς το ίδιο με ανθρώπους που μετανιώνουν και προσπαθούν για την αγάπη μας.
Η φίλη μου η αληθινή μπήκε στην καρδιά μου ακριβώς εκεί που έχω την οικογένεια μου διότι κατάλαβα ότι με αγαπάει . Να ξέρεις ότι καμιά ανθρώπινη αγάπη δεν είναι δεδομένη παρά μόνο του Θεού. Ακούω συνέχεια για αδέρφια να προσπαθούν και να σκοτώνουν ο ενας τον άλλον και ξέρεις γιατί? Γιατί μέσα τους δεν βασιλεύει η παρουσία του Θεού για αυτό , και έτσι μπαίνει ο δαιμονας αφού του το επιτρέπουν και τους κάνει λάθος ανθρώπους. Από κει λοιπόν είναι οι λάθος άνθρωποι. Διότι μόνο ο Θεός είναι αλάνθαστος και οποίος είναι με τον Θεό τότε γίνεται σωστός άνθρωπος