• ΜΕΣΗ. Σας έχει τύχει;

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132038  από queen_of_my_life
 Τρί Οκτ 01, 2019 7:03 pm
Γεια σας!
Εδώ και κάποιους μήνες ( ίσως και 6μηνο, δε θυμάμαι πότε ξεκίνησε) έχω απίστευτο πόνο στην πλάτη όταν είμαι σε όρθια στάση ή όταν ξαπλώνω. Πήγα σε ορθοπεδικό και καταλήξαμε ότι είναι λόγω της σκολιωσης και της κακής βάδισης λόγω της πάθησης..

Έτυχε αυτό να συμβεί και σε κάποιον άλλον ως παράπλευρη απώλεια της πάθησης; ειλικρινά, να μην τύχει σε κανένα!!! Νόμιζα ότι τα αδύναμα γόνατά μου είναι τεράστιο πρόβλημα που δε με αφήνει να περπατήσω, όμως ο πόνος στη μέση είναι κάτι χειρότερο!

Τώρα απλά φυσιοθεραπεία, ασκήσεις, μασάζ..
 #132163  από Vassiliki
 Παρ Οκτ 25, 2019 1:29 pm
Πέρυσι το καλοκαίρι ξεκίνησα να έχω και εγώ πόνους στη μέση και σε λίγες εβδομάδες το σώμα μου έγειρε προς τα δεξιά.
Μετά από μαγνητικές ο νευρολόγος αποφάσισε ότι δεν ήταν ώση και  με παρέπεμψε σε ορθοπαιδικό.  Μετά aπό μαγνητικές και ακτινογραφία διαπίστωσε ότι είχα κήλες και ότι είχα αποκτήσει λειτουργική σκολίωση λόγω της κακής στάσης του σώματος και του λάθος πρότυπου βαδίσματος (έχω σπαστικότητα και περπατάω με τη βοήθεια μίας πατερίτσας). Ο πόνος ήταν απερίγραπτος και δεν σταματούσε ούτε το βράδυ. Η λειτουργική σκολίωση μου είχε δημιουργήσει δύο κυρτώματα και η σπονδυλική μου στήλη ήταν σαν S.

Δοκίμασα πολλά πραγματα. Βελονισμό, φυσικοθεραπεία και διαμαγνητική αντλία και άλλα μηχανήματα, χειροπρακτική με πίεση των trigger points, Θεραπευτικό μασάζ.
Τίποτε δεν βοηθούσε ουσιαστικά. Απλά ανακουφιζόμουν για λίγο.

Ώσπου πήγα σε μια χειροπράκτη και με ανατάξεις που μου έκανε, μπόρεσα να το ξεπεράσω. Μέσα σε έναν μήνα πέρασε ο πόνος και έχει επανέλθει το σώμα μου από το στράβωμα.
Εμένα λοιπόν με βοήθησαν οι ανατάξεις.

Περαστικά σου γρήγορα