• Συμπτωμα ???

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131992  από Rafael
 Πέμ Σεπ 26, 2019 11:34 pm
Καλησπέρα σ όλους !!εδώ κ δύο τρεις μήνες έχω ένα πόνο όχι συνεχόμενο μια στο στήθος κ μια στη πλάτη.τον έχω νομίζω πριν καν πάθω οπτική νευρίτιδα ..τότε που σκπ νόμιζα ότι ήταν μάρκα αυτοκινήτου :emojis-13: άλλες φορές είναι σαν πόνος άλλες σαν σφίξιμο δε ξέρω να το περιγράψω αλλιώς.υπαρχει περίπτωση να είναι σύμπτωμα της καινούργιας μου φίλης ή την πήρα με κακό μάτι κ τη κατηγορώ για όλα??
 #131998  από Στάθης
 Παρ Σεπ 27, 2019 11:22 am
Rafael έγραψε: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:34 pm Καλησπέρα σ όλους !!εδώ κ δύο τρεις μήνες έχω ένα πόνο όχι συνεχόμενο μια στο στήθος κ μια στη πλάτη.τον έχω νομίζω πριν καν πάθω οπτική νευρίτιδα ..τότε που σκπ νόμιζα ότι ήταν μάρκα αυτοκινήτου :emojis-13: άλλες φορές είναι σαν πόνος άλλες σαν σφίξιμο δε ξέρω να το περιγράψω αλλιώς.υπαρχει περίπτωση να είναι σύμπτωμα της καινούργιας μου φίλης ή την πήρα με κακό μάτι κ τη κατηγορώ για όλα??
Υπάρχει ένα σύμπτωμα της πολλαπλής σκλήρυνσης που λέγεται "MS Hug", δηλαδή η Αγκαλιά της σκλήρυνσης με αίσθηση πόνου σαν σφιχτή ζώνη γύρω από τον κορμό. Από την περιγραφή σου αυτό το σύμπτωμα μου ήρθε στο μυαλό, βέβαια μπορεί να μην έχει και καμιά σχέση.
 #132056  από waterfall
 Πέμ Οκτ 03, 2019 10:19 pm
Πολλά μπορεί να είναι. 'Εχεις κάνει μαγνητική θωρακικής μοίρας αν έχεις εστίες εκεί; Εγώ κατά καιρούς έχω αυτούς τους πόνους σε αυτά τα σημεία λόγω των εστιών που έχω στο θώρακα. Και εμένα είχαν ξεκινήσει πριν καν πάθω οπτική νευρίτιδα. Επίσης, μπορεί να είναι ms hug, σαν να σε αγκαλιάζει κάποιος σφιχτά γύρω από το στήθος.

'Αλλοι λόγοι μπορεί να είναι: θέμα οισοφάγου λόγω οισοφαγικής παλινδρόμησης ή θέμα καρδιολογικό ή θέμα άγχους που σε χτυπάει εκεί ή μπορεί απλά να είναι νευρόπονοι.

Ανέφερέ το στον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει. Εύχομαι να μην είναι τίποτα.
 #132060  από Rafael
 Παρ Οκτ 04, 2019 8:56 pm
Έχω κάνει ναι κ θωρακικής μοίρας και αυχενικής αλλά είναι καθαρές..το άγχος όμως θα μπορούσε όντως να είναι ..θα δείξει..σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου κ εύχομαι να είμαστε όσο καλύτερα γίνεται .. ή μάλλον καλύτερα απ' ότι γίνεται!!!