• ΣΚΛΉΡΥΝΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131972  από NOBODY
 Σάβ Σεπ 21, 2019 1:34 pm
Παιδιά καλησπέρα! Θέλω σας παρακαλώ πολύ μιας και έχετε και εσείς σκλήρυνση, να μου πείτε αν συνδέεται με την κατάθλιψη και κατά πόσο μπορεί να προκαλέσει διαταραχή στην σκέψη, είτε η σκλήρυνση είτε η κατάθλιψη. Σημειωτέον το ladose που μου είχε πει ο νευρολόγος να πάρω, έκανα την βλακεία και το έκοψα μόνος μου το καλοκαίρι. Επειδή φρίκαρα όμως το ξανάρχισα. Νιώθω ότι χάνομαι και χάνω το μυαλό μου. Με έχει πιάσει μια φοβερή ταραχή και ένα πράγμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ.. Τι να φταίει??
 #131973  από Στάθης
 Σάβ Σεπ 21, 2019 1:59 pm
NOBODY έγραψε: Σάβ Σεπ 21, 2019 1:34 pm Παιδιά καλησπέρα! Θέλω σας παρακαλώ πολύ μιας και έχετε και εσείς σκλήρυνση, να μου πείτε αν συνδέεται με την κατάθλιψη και κατά πόσο μπορεί να προκαλέσει διαταραχή στην σκέψη, είτε η σκλήρυνση είτε η κατάθλιψη. Σημειωτέον το ladose που μου είχε πει ο νευρολόγος να πάρω, έκανα την βλακεία και το έκοψα μόνος μου το καλοκαίρι. Επειδή φρίκαρα όμως το ξανάρχισα. Νιώθω ότι χάνομαι και χάνω το μυαλό μου. Με έχει πιάσει μια φοβερή ταραχή και ένα πράγμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ.. Τι να φταίει??
Η κατάθλιψη στην ΣΚΠ, είναι ένα θέμα που έχει πολλούς παραμέτρους κατά την προσωπική μου εμπειρία. Ένας παράμετρος είναι ότι η κατάθλιψη συνδέεται και σαν ένα από τα αίτια της ΣΚΠ, οι συσσώρευση αρνητικών σκέψεων-συναισθημάτων σε μακροχρόνια βάση δημιουργεί ιδιαίτερη πίεση και οξείδωση στο νευρικό μας σύστημα. Η ίδια η διάγνωση της ΣΚΠ δημιουργεί είτε διογκώνει επίσης την κατάθλιψη, διότι τα συμπτώματα, οι ώσεις και η άρνηση αποδοχής της πάθησης πολλές φορές οδηγεί σε πολύ αρνητικές σκέψεις και ακόμα διογκωμένη κατάθλιψη. Μια σημαντική παράμετρος επίσης είναι τα συμβατικά φάρμακα της ΣΚΠ, για παράδειγμα οι ιντερφερόνες, Gilenya κ.α. έχουν σαν παρενέργεια την κατάθλιψη.

Η κατάθλιψη πολύ σωστά επίσης συνδέεται και με κρίσεις πανικού, γενικευμένη ταραχή και πολύ θολούρα στο μυαλό, αδυναμία συγκέντρωσης. Αυτό που προσωπικά με βοήθησε πραγματικά κατά τα πρώτα χρόνια της πάθησης με το θέμα της κατάθλιψης ήταν ο χρόνος μου με την Φύση (θάλασσα και βουνό). Σε δεύτερο χρόνο, αυτό που με έσωσε ήταν κάποια βιβλία που μου έδωσαν αυτογνωσιακή δύναμη (όπως π.χ. Η Δύναμη του Τώρα) και τέλος σε τρίτο χρόνο, αυτό που με βοήθησε ήταν η λήψη κάποιων αγχολυτικών βοτάνων (π.χ. Rhodiola Rosea, Κάνναβη, CBD). Η ψυχική μου ενδυνάμωση επίσης πήρε θετικά στοιχεία από την καθημερινή άσκηση, από την διακοπή των συμβατικών φαρμάκων και από την οικογενειακή και φιλική θαλπωρή.

Αυτό που ζεις NOBODY, είναι ίσως ο πυρήνας της ΣΚΠ, δηλαδή η διαχείριση της αγχολυτικής μας Φυσιολογίας, μπορεί να φέρει μεγάλη ισορροπία και πολύ καλύτερη διαχείριση της πάθησης και την πορεία της. Οι νευρολόγοι, σωρό εξετάσεις και τα συμβατικά φάρμακα ίσως δεν βοηθούν προς αυτή την ισορροπία. Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι το θέμα, θέλει Δύναμη, Υπομονή και Επιμονή να βρούμε τον τρόπο να κάνουμε πραγματάκια κάθε μέρα να φτιάξουμε λίγο την Διάθεσή μας. Είναι στο χέρι μας πάντως όπως σου περιγράφω πιο πάνω.

Καλή Δύναμη !
 #131974  από Gianna
 Σάβ Σεπ 21, 2019 8:39 pm
Nobody Γεια σου και από μένα.

Το θέμα της κατάθλιψης είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την πάθηση μας! Κράτα ως οδηγό την κατατοπιστική προσέγγιση του Στάθη και αναζήτησε βοήθεια από ειδικό.

Αφουγκρασου τι έχει να σου πει η κατάθλιψη. Ποια μηνύματα σου δίνει, τι θέλει στη ζωή σου διόρθωση, ποιος είναι ο καταθλιπτικός παράγοντας και λοιπές αυτογνωσιακες ερωτήσεις! Ριξε μια ματια στο μερος του φορουμ Ψυχολογια και Πνευμα και πάρε κατευθυντήριες!
Και μόνο το γεγονός ότι έθεσες θέμα/ ερωτημα στο φόρουμ, φανερώνει άνθρωπο που ενσυνείδητα αναζητεί τις λύσεις του.

Πιο κάτω κάτι εμψυχωτικο, ως ένα add on βήμα.



:smile-flower: