• ¨"Μούδιασμα στο πόδι"

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131920  από ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
 Τετ Σεπ 11, 2019 11:23 pm
Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να είστε καλά. Έχω μια απορία σχετικά με τα συμπτώματα της νόσου. Εγώ ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Πριν περίπου 6 μήνες έκανα την δεύτερη μαγνητική αυχένα και ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ γιατί απομακρυνόμαστε από την απομυελίνωση, απλά μια φορά τον χρόνο να κάνω μαγνητική αυχένα. Ο εγκέφαλος καθαρός. Απλά στον αυχένα υπάρχει μια ανομοιογένεια χωρίς όμως σαφή εστιακή αλοίωση. Τρέχα γύρευε δηλ. Ούτε το πολυκατάλαβα, ούτε μου το πολυεξήγησε. Τώρα έχει καμιά βδομάδα περίπου που έχω μια περίεργη αίσθηση στο πόδι. Όχι σε όλο το πόδι, μόνο κάτω στο κουντεπιέ. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Ούτε μούδιασμα το λες, ούτε πόνο, ούτε αδυναμία, ούτε μυρμύγκιασμα. Απλά το νιώθω διαφορετικά από το άλλο πόδι. Το πατάω κανονικά, κάνω ποδήλατο, όλα καλά. Αλλά κάποιες ώρες την μέρα νιώθω αυτό το ακαταλαβίστικο σύμπτωμα. Σαν ίσως να μην κυκλοφορεί καλά το αίμα ? Ένα μπέρδεμα.... Αλλά δεν με μπλοκάρει αυτό. Κάνω κανονικά τις δουλειές μου. "Έρχεται" αυτό το πράγμα π.χ κάθε 2-3 μέρες, "κάθεται" για 6-7 ώρες και "φεύγει." Ακούγεται κουλό, το ξέρω, αλλά κάπως τέτοια αίσθηση έχω. Δηλ κ τώρα που κάθομαι, δεν πάει το μυαλό μου στο αριστερό πόδι, γιατί το νιώθω χαλαρό και οκ, αλλά πάει στο δεξί, γιατί το νιώθω διαφορετικά από το αριστερό. 1000 συγνώμη για τεράστιο κείμενο. Προσπάθησα να γράψω το σύμπτωμα με πιο λίγα και σαφή λόγια, αλλά δεν μου βγήκε. Φανταστείτε τώρα, τόση ώρα γράφω και δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Υπάρχει πάντως περίπτωση αυτό να είναι κάποιο επεισόδιο? Διαβάζω οτι στη νόσο τα συμπτώματα είναι πιο τρανταχτά και σε "κάνουν λίγο πίσω" και έχουν και μεγάλη διάρκεια. Αλλά δεν ξέρω, διαβάζω κιόλας ότι ο καθένας το βιώνει πολύ διαφορετικά και γενικά φοβάμαι. Εύχομαι κάποιος γενναίος και υπομονετικός από σας να διαβάσει το μήνυμά μου, να καταφέρει να καταλάβει τί νιώθω και να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγνώμη ρε παιδιά. :emojis-8:
 #131923  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 12, 2019 11:52 am
ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ έγραψε: Τετ Σεπ 11, 2019 11:23 pm "Έρχεται" αυτό το πράγμα π.χ κάθε 2-3 μέρες, "κάθεται" για 6-7 ώρες και "φεύγει." Ακούγεται κουλό, το ξέρω, αλλά κάπως τέτοια αίσθηση έχω.
Γεια σου Νίκο, από την μια ματιά ενός έμπειρου "σκληρυντικού", το σύμπτωμα το οποίο αναφέρεις δεν δείχνει κάποια ιδιαίτερη υποτροπή, ώση δηλαδή επεισόδιο. Ένα επεισόδιο στην ΣΚΠ, δεν έχει πήγαινε έλα, κάτσε φύγε, ανέβα κατέβα, μπες βγες κτλ. Ένα επεισόδιο στην ΣΚΠ έχει αρχή, μέση και τέλος που μπορεί να διαρκέσει εβδομάδα ακόμα και μήνες.

Αλλά πριν από κάποιο επεισόδιο στην ΣΚΠ, είναι πάντα πιθανό, ο οργανισμός μας να ρίχνει τις προειδοποιητικές βολές. Επειδή τα συμπτώματα τα νευρολογικά, δεν είναι μόνο νευρολογικά, αλλά είναι και κυκλοφορικά (αιμάτωσης δηλαδή), ένα τέτοιο σύμπτωμα μπορεί να σε προειδοποιεί για κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητά σου. Στην ΣΚΠ για παράδειγμα, συνήθως οι αλλαγές υπόκεινται στην μείωση, τιθάσευση, ακόμα και διακοπή αγχωτικών, οξειδωτικών και τοξικών συνηθειών που δεν εξυπηρετούν (σε ποσότητα και μακροχρονία) με τίποτα το σοφό μας σώμα.

Σε βάθος, ότι υποκινεί την ταλαιπωρία σου, πάντα εμφανίζεται στο Φως από το Πρίσμα "ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ". Το τι μπορείς να κάνεις να βελτιώσεις γενναία και υπομονετικά αυτές τις πτυχές του πρίσματος στην ζωή σου είναι στο χέρι σου.
 #131924  από ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
 Πέμ Σεπ 12, 2019 12:14 pm
Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη για την υπομονή σου και την άμεση απάντηση. Κ πέρυσι εσύ πρώτος μου είχες λύσει μια απορία. Να σε έχει ο Θεός καλά πάντα φίλε. Κ εγώ έτσι σαν να το νιώθω ότι δεν αιματώνεται καλά. Τί να πω! Πάντως την διατροφή μου σε γενικές γραμμές την φροντίζω. Από άσκηση, δεν πάω γυμναστήριο, αλλά κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα στατικό ποδήλατο και διατατικές ασκήσεις, χέρια, πλάτη, πόδια. Επίσης έπαιρνα και κουρκουμίνη αλλά έχει σχεδόν μήνα που το έκοψα, γιατί είχα τρομερή παλινδρόμηση. Τα υγρά του στομάχου έφταναν μέχρι και τον λαιμό και νόμιζα ότι θα κάνω εμετό. Ο γιατρός μου είπε να κόψω τον κουρκουμα. Κ πάλι ευχαριστώ.
 #131926  από manolo
 Πέμ Σεπ 12, 2019 1:52 pm
Μια ασκηση για χαλαρωσουν τα ποδια μετα απο ποδηλατο,καθεσε στο πατωμα,κοντα στον τοιχο,γωνια 90μοιρες,σηκωνεις τα ποδια σου εφαπτομενα στον τοιχο απο τον μηρο μεχρι την φτερνα για κανα δεκαλεπτο,αυτη η ασκηση κατεβαζει το αιμα απο τα ποδια στον εγκεφαλο που συσσωρευετε και τα ξεκουραζει.
 #131927  από ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
 Πέμ Σεπ 12, 2019 2:50 pm
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το κάνω. Αυτό βοηθάει και στην μέση επίσης γαιτί την διατείνει.Πάντα μετά το ποδήλατο, κάνω διατάσεις. Βοηθάνε και στην χαλάρωση και στην ενδυνάμωση . Μακάρι να είναι κακή κυκλοφορία αίματος αυτό με το πόδι. Πάντως ο νευρολόγος μου είπε να ηρεμήσω και να μην σκέφτομαι την σκπ γιατί στην δεύτερη μαγνητική αυχένα δεν υπάρχει εστία απομυελίνωσης. Αλλά μια ανομοιογένεια του μυελού. Πάρ το αυγό και κούρευτο :smile-wondering: Ούτε οι ίδιοι ξέρουν καλά καλά. Αφού τους ρωτάς και σου λένε μόνο ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.