• Να πάρω αντικαταθλιπτικό?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131814  από Govanna
 Δευ Αύγ 26, 2019 3:43 pm
Αγαπημένοι μου φίλοι εύχομαι να μου είστε καλά και να την παλεύετε παλικαρισια!
Εγώ, όπως είχα προαναφέρει, έχω σκλήρυνση πολλά χρόνια με (σχετικά) ήπια, παρ όλα αυτά όμως ταλαιπωρητικα συμπτώματα που εξαρτώνται ΆΜΕΣΑ (και) από την παραμικρή συγκινησιακή μου φόρτιση. Το πρόβλημα εμφανίζεται από τη μέση και κάτω, με έντονο μυϊκό τόνο στα πόδια, πράγμα που δυσχεραίνει την βάδιση και φέρνει γρήγορη κόπωση (στα πόδια πάντα) Ούτε χέρια, ούτε νόηση, μόνο πόδια. Επίσης, το βράδυ περπατάω φυσιολογικά, το μεσημέρι πιανομαι απ' τους τοίχους!!! Αυτό το χάλι που κρατάει 8 χρόνια τώρα μου έχει κάνει τα νεύρα κουρέλι!! Με καταβάλει τόσο πολύ που κλαίω από θυμό όταν βλέπω π.χ. ηλικιωμένους να τρέχουν, και σχεδόν δεν θέλω να βγω απ' το σπίτι. Κλαίω συχνότερα (φανταστείτε έβλεπα σε κινούμενα σχέδια η Ωραία και το Τέρας κι έκλαιγα όταν πέθανε το Τέρας!) δυσανασχετω όταν σηκώνομαι για δουλειά γιατί φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω (είμαι δασκάλα) αλλά τελικά πάντα τα ψιλοκαταφερνω. Έχω και ψυχολόγο φίλη, κάνω και γιόγκα αλλά το κλάμα, ο θυμός και η αίσθηση πως όλα είναι δύσκολα, καλά κρατούν...
Ο γιατρός μου πρότεινε ήπιο αντικαταθλιπτικό cipralex γιατί λέει πως μπορεί να "λυθούν" τα πόδια μιας και είναι ψυχολογικά εξαρτώμενο συμπτωμα.
Πείτε μου τη γνώμη σας να το πάρω ή θα βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου περισσότερους από αυτούς που έχω?
Μήπως η κατάθλιψη που έχω αντιμετωπίζεται με πιο φυσικά σκευάσματα?
:emojis-17:
 #131816  από Statys
 Δευ Αύγ 26, 2019 11:25 pm
Δοκίμασε το gaba πριν το αντικαταθλιπτικό.το παίρνω εδώ κ 2 βδομάδες και μου κάνει πολύ καλή δουλειά.ειναι φυσικό συμπλήρωμα και υπάρχει από διάφορες εταιρείες.δυο κάψουλες των 500 mg ανά 12 Ώρο.
 #131817  από Statys
 Τρί Αύγ 27, 2019 12:09 am
Διευκρινιση:Μια κάψουλα των 500 ανά 12 Ώρο.κανει δουλειά από την πρώτη κιόλας κάψουλα.ευχομαι να σε βοηθήσει.
 #131822  από Govanna
 Τρί Αύγ 27, 2019 3:21 pm
Σ' ευχαριστώ! Θα πάω να το πάρω άμεσα. Όλα καλά σου εύχομαι!!!
 #131823  από nivass
 Τρί Αύγ 27, 2019 5:32 pm
προειδοποιώ θα σου φανώ λίγο εκνευριστικός
πρέπει να σταθείς στα πόδια σου, και κυριολεκτικά και μεταφορικά
δεν γινεται αλλιώς, δεν υπαρχει αλλο σχέδιο δράσης
σε καταλαβαινω, πίστεψε με. Εγω ήμουν τέρμα ματαιόδοξος με την κατάσταση, συνέχεια κακοκεφος, προσποιούμουν ότι γελούσα κλπ
δεν ξερω απο ψυχολογια αλλα μαλλον ηταν κάποια καταθλιψη. και το χειροτερο? δεν το αντιλαμβανόμουν! 2004 έγινε η διάγνωση και 2013 εδωσα ενα χαστούκι στον εαυτό μου να ξυπνήσω
ξερω ευκολο στα λογια αλλα πρεπει να το παλεψεις
οσο για το μεσημερι, ειναι η ζεστη... μας διαλύει! air condition κρυα ντουζ.
αρα do whatever you can, ή καλύτερα do whatever you CAN'T!
 #131824  από Govanna
 Τρί Αύγ 27, 2019 6:28 pm
Εσύ nivass, πώς το αντιμετώπισες? Συγκεκριμένα τι έκανες? Τι εννοείς έδωσες χαστούκι στον εαυτό σου? Οι δικοί μου άνθρωποι με βλέπουν πως είμαι... καλά! (χα χα) Καταβαλλουν προσπάθεια να καταλάβουν δε λέω, αλλά κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τι κούραση νιώθω... τι ψυχική εξάντληση έχω.
 #131825  από Govanna
 Τρί Αύγ 27, 2019 7:22 pm
Επιπλέον, nivass, είναι κάποιες ώρες που νιώθω πως είμαι σχεδόν σε φυσιολογικά επίπεδα! Αυτη η μεταβολή μέσα στην ίδια μέρα δεν μ αφήνει να... χωνέψω το πρόβλημα γιατί μου δίνει αβάσιμες ελπίδες... Αυτά.
(Sorry, σ επρηξα!!!)
 #131828  από nivass
 Τετ Αύγ 28, 2019 2:34 pm
το θεμα της ψυχολογιας μου δεν το εβγαζα καθολου προς τα εξω οποτε οι κοντινοι μου δεν καταλαβαιναν.
ειχα δοκιμασει και ψυχολογο αλλά δεν δούλεψε σε μενα
τελικα το 2015 (πιο πανω ειχα γραψει 2013, τυπογραφικο λαθος) καποια στιγμη εφτασα στον πατο, και καθησα να κανω μια συζητηση με τον εαυτο μου
τα δεδομένα στη ζωη μου ειναι αυτά. το μονο που κανω ειναι να τα σκεφτομαι και να στεναχωριέμαι, Δεν οφελεί κάπου, δεν βοηθαει σε τιποτα. οποτε? Θα λάβω δράση στη ζωή μου και δεν θα την βλέπω σαν θεατής!
σε πληροφορώ ότι από τότε είμαι ο πιο δραστήριος άνθρωπος στον κυκλο μου
καθε πρωι παω κολυμβητηριο ή για ποδήλατο, μετα δουλεια, μετά γυμναστήριο ή για σκάκι ή άλλο χομπι και μετα μια μπυρα με φιλους. ΣΚ φευγω εξορμήσεις. Και ισως καμια φορά στη δουλειά αν εχει ζεστη να χρειαστω ενα μπαστουνι για να μην σκαλώνω, αλλα θα το παρω δεν εχω να ντραπώ για κάτι
Δε μπορώ να κάνω ακριβως οσα μπορει ένας υγιής (πχ να παω για πεζοπορία, η να βγω μεσημερι στην αγορα για ψώνια) αλλά έχω δεχτεί τα δεδομένα και εχω προσαρμόσει τη ζωή μου σε αυτα
ίσως πιο πριν να ηταν κατι σαν αρνηση, δεν δεχομουν την κατασταση μου και γιαυτο με εριχνε ψυχολογικά
τέλος, για το "καποιες φορες ειμαι καλα και μου δινει αβάσιμες ελπίδες" κανεις μεγα λαθος
πάντα είσαι καλά!!! μην παιρνεις σαν μέτρο καποιον που δεν εχει σκλήρυνση
 #131829  από Govanna
 Τετ Αύγ 28, 2019 9:50 pm
Πω πω! Impressed! Πόσο δίκιο έχεις... Εγώ δεν είμαι τόσο αστέρι νομίζω... Άσε που νιώθω και την περίφημη κόπωση, που μου δημιουργεί πρόσθετη στενοχώρια... Πάντως ναι, κατάλαβα ότι το καλό θα έρθει με λίγο περισσότερη εσωτερική δουλειά και προσπάθεια που εγώ μάλλον δεν την κάνω. Αλλά θα το επιδιώξω κι ο Θεός βοηθός!!!
Σου εύχομαι να είσαι πάντα τόσο δραστήριος και δυνατός καλέ μου φίλε!!!
 #131836  από nivass
 Πέμ Αύγ 29, 2019 8:12 pm
Σου εύχομαι τα καλύτερα και να καταφέρεις να υπερπηδάς κάθε εμπόδιο που σου βάζει η σκλήρυνση :emojis-10: