• Πιθανή σκληρυνση

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131857  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 9:26 am
Καλησπέρα ναντια ήθελα να σε ρωτησω ....εγώ δεν έχω διαγνωστεί ακόμη καθότι παρά τις εστίες Π έχω δεν ικανοποιείται η διασπορά στον χρόνο και το αποτέλεσμα με τα ολιγοκλωνικα δεν ήταν θετικό (ούτε τελειως αρνητικό βέβαια )...εσυ πως διαγνωστηκες κατευθειαν με σκπ μόνο με τις δυο εστίες;;;μήπως είχες και κάποιους δείκτες στις ολιγοκλωνικες μη φυσιολογικούς είτε κάποια από τις εστίες ήταν ενεργή ;;;η είχες και δευτερο επεισόδιο ;; Εγώ δεν παρουσιάζω κανένα σύμπτωμα και είμαι όπως ήμουνα πάντα καθότι πηγαίνω κανονικά γυμναστήριο ,η ζέστη δεν με ενοχλεί , και δεν νιώθω αίσθημα κούρασης ...
 #131858  από nadia21
 Πέμ Σεπ 05, 2019 3:17 pm
dimitris777 έγραψε:Καλησπέρα ναντια ήθελα να σε ρωτησω ....εγώ δεν έχω διαγνωστεί ακόμη καθότι παρά τις εστίες Π έχω δεν ικανοποιείται η διασπορά στον χρόνο και το αποτέλεσμα με τα ολιγοκλωνικα δεν ήταν θετικό (ούτε τελειως αρνητικό βέβαια )...εσυ πως διαγνωστηκες κατευθειαν με σκπ μόνο με τις δυο εστίες;;;μήπως είχες και κάποιους δείκτες στις ολιγοκλωνικες μη φυσιολογικούς είτε κάποια από τις εστίες ήταν ενεργή ;;;η είχες και δευτερο επεισόδιο ;; Εγώ δεν παρουσιάζω κανένα σύμπτωμα και είμαι όπως ήμουνα πάντα καθότι πηγαίνω κανονικά γυμναστήριο ,η ζέστη δεν με ενοχλεί , και δεν νιώθω αίσθημα κούρασης ...
Καλησπέρα Δημήτρη. Το αποτέλεσμα της παρακέντησης μου ήταν 50-50, παρόλα αυτά έχω περάσει λοιμώδης μονοπυρήνωση στο παρελθόν και ήταν αρκετά ανεβασμένοι οι δείκτες σε αυτό (EBV-G με 37,83 S/CO το οποίο για να είναι θετικό πρέπει να είναι πάνω από 1.00 S/CO) αρκετοί που έχουν περάσει την συγκεκριμένη ασθένεια διαγνώστηκαν με ΣΚΠ, συν τις εστίες μου οι οποίες είναι ενεργές, συν την οπτική νευρίτιδα και τα μουδιάσματα που έχω το αποτέλεσμα είναι ότι πάσχω από ΣΚΠ απλώς είναι σε χαμηλό στάδιο. Είχα την προδιάθεση και μετά από μία περίοδο μεγάλου άγχους και στρες με χτύπησε. Από εξετάσεις αίματος, ανοσολογικές κτλ. τι έχεις κάνει;; Για Β12 και D3 εξετάσεις έκανες;;
Το γεγονός ότι συνεχίζεις γυμναστήριο, δεν σε ενοχλεί η ζέστη και δεν κουράζεσαι είναι θετικό από διατροφή τι κάνεις;;;
 #131859  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 3:58 pm
Εγώ πάντα έκανα διατροφή υψηλή σε πρωτεινη και σχετικά υγειινη επειδή ασχολούμαι με το γυμναστήριο από τα 18 δηλαδή κοντα δέκα χρόνια...την ίδια ακριβως συνεχίζω απλά έχω βάλει περισσότερα φρούτα και λαχανικά ....συμπτώματα δεν έχω τιποτα είμαι ακριβως όπως ήμουνα ....το μόνο Π παρατηρώ είναι ότι μετά από οδήγηση η επαφή κάποιας δονουμενης μηχανής με το αριστερό μου χερι για κάποια δευτερολέπτα υπάρχει μια ανέπεσθητη δόνηση στο μεσαίο δάκτυλο στο αριστερό μ χερι ....δεν ξέρω αν σχετιζεται με την πάθηση Γτ συμβαίνει μόνο μετά από επαφή με κάτι που δονείται ....κατά τα αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο και οι δείκτες στο ενυ ήταν όλοι μέσα στις τιμές αναφοράς ....θα ξανακανω σε κανα τρίμηνο πάλι μαγνητική και βλέπουμε ....συγγνώμη αν κούρασα απλά προσπαθώ να δωσω μια σαφή εικόνα ....
 #131860  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 4:11 pm
Επίσης να προσθέσω ότι και εγώ πολύ μικρός έχω περασει λοιμώδη μονοπυρηνωση ...
 #131861  από nadia21
 Πέμ Σεπ 05, 2019 4:15 pm
Δεν έχεις κουράσει μην το σκέφτεσαι καν. Η πολύ πρωτεΐνη δεν κάνει καλό και γενικά τα γαλακτοκομικά...π.χ εγώ έτρωγα πολύ αγελαδινό τυρί, σιχαινόμουν το κατσικίσιο αλλά ευτυχώς βρήκα ένα το οποίο ούτε μυρίζει αλλά ούτε έχει άσχημη γεύση. Δεν μου απάντησες όμως...εξετάσεις αίματος έχεις κάνει;;; ειδικές εξετάσεις, όχι απλές γενικές. Αν έκανες μόνο μαγνητική και παρακέντηση καλό θα ήταν να κάνεις και τις υπόλοιπες εξετάσεις για ΣΚΠ για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν υπάρχει φόβος για την πάθηση...εγώ έμεινα 10 μέρες στο Παπανικολάου και έκανα τα πάντα. Αφού έχεις περάσει Λ.Μ πιστεύω και προτείνω οπωσδήποτε τις παραπάνω εξετάσεις σε περίπτωση που δεν έχεις ασχοληθεί να τις κάνεις.
 #131862  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 4:35 pm
Νοσηλευτηκα μια μέρα στο 401 και μου πηρανε πολλα μπουκαλάκια αιμα για να μου κάνουνε εξετάσεις ..... αυτό που υπάρχει σαν διάγνωση είναι το πιθανή σκληρυνση με οδηγία να κάνω μαγνητικές ώστε να το παρακολουθώ ... το ενθαρρυντικό είναι η κλινική εικόνα ότι δεν έχω συμπτώματα ...θα δούμε πως θα πάει...τα γαλακτοκομικά τα έχω κόψει εντελώς ...εσυ σε τι κατάσταση είσαι αυτή τη στιγμη;;
 #131863  από nadia21
 Πέμ Σεπ 05, 2019 4:49 pm
Αρχικά πάρε και μία δεύτερη γνώμη γιατί δυστυχώς κάποιοι νευρολόγοι δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους. Το λέω από εμπειρία, εάν δεν έπαιρνα δεύτερη και τρίτη γνώμη δεν θα ήξερα ότι έχω ΣΚΠ ούτε καν θα έκανα τις εξετάσεις που έχω κάνει. Συμπέρασμα, μην καθησυχάζεσαι και πήγαινε σε κάποιον ιδιώτη, αν μπορώ να σε βοηθήσω και για κάποιον κάλο γιατρό πολύ ευχαρίστως, πρέπει να έχεις μια σειρά από αρκετές εξετάσεις ώστε να διαλευκανθεί το αν έχεις ή όχι την πάθηση....το λέω και επιμένω και γίνομαι λίγο κουραστική αλλά ειλικρινά η διάγνωση "πιθανή σκλήρυνση" δεν μου γεμίζει το μάτι, δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη αλλά ΠΡΕΠΕΙ να το ψάξεις πιο πολύ. Όσον αφορά εμένα βρίσκομαι σε μία φυσιολογική κατάσταση το μόνο καθημερινό είναι ο πόνος στα γόνατα όταν ξυπνάω και ανάλογα πως είμαι ψυχολογικά που και που το μάτι μου θυμάται να μου θυμίσει τι θα πει ομίχλη...γενικά όμως προσπαθώ να αλλάξω την διατροφή μου όπως είπα στην Γιώτα πιο επάνω....επίσης το πρόβλημα μου είναι αν κάποιος μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι με την διατροφή δεν θα έχω περαιτέρω εξέλιξη στην πάθηση.
 #131864  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 5:14 pm
Εννοειται ότι θα το ψάξω παραπανω ....εγώ είμαι στο πιθανή επειδή καμία εστια δεν ήταν ενεργή και έτσι δεν καλυπτόταν η διασπορά στο χρόνο και λόγω του μη θετικού ενυ είναι απαραίτητο να καλύπτεται ....ουσιαστικά έχω μια κλινική εκδήλωση και διασπορά στον χώρο τα οποία καλύπτονται ....γι αυτό βρίσκομαι στο πιθανή ....θα πάω να κάνω και προκλητα δυναμικά για να έχω ακομα ένα στοιχειο
 #131865  από nadia21
 Πέμ Σεπ 05, 2019 5:39 pm
Στο αυτοάνοσο το πιο σημαντικό είναι η ψυχολογία έχεις δεν έχεις σκλήρυνση (εύχομαι φυσικά να μην έχεις και απλά να έτυχε) είναι πολύ σημαντικό να είσαι καλά εσωτερικά. ΟΧΙ άγχος, ΟΧΙ στρες, ΟΧΙ αρνητικές σκέψεις...χαμόγελο, αισιοδοξία και να κάνεις πράγματα που σε ηρεμούν και σε χαλαρώνουν. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μην είναι ειλικρινά τίποτα...να είσαι πάντα υγιείς και να συνεχίσεις τον σωστό και καλό τρόπο ζωής που ήδη ακολουθείς. Εμείς εδώ είμαστε και θα περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου. Καλή συνέχεια και stay strong :emojis-11:
 #131866  από dimitris777
 Πέμ Σεπ 05, 2019 7:40 pm
Σε ευχαριστω παρά πολύ ...εννοειται θα ξαναγράψω στο φόρουμ με το που έχω νέα ....εύχομαι και σε σενα την καλύτερη δυνατή εξέλιξη ....😃😃