• Πιθανή σκληρυνση

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131933  από Στάθης
 Παρ Σεπ 13, 2019 11:31 am
dimitris777 έγραψε: Παρ Σεπ 13, 2019 9:10 am ...είναι πιο ωφέλιμο μέχρι να επιβεβαιωθεί η πάθηση να την ελέγχεις κάθε σ τρεις μηνες με μαγνητικές και εφόσον επιβεβαιωθεί να ξεκινήσεις φαρμακευτική αγωγή....
Πιστεύω, κάθε τρεις μήνες μαγνητική δεν είναι καθόλου ωφέλιμο. Θυμίζω ότι το σκιαγραφικό φέρει ένα ιδιαίτερο τοξικό μέταλλο, το οποίο επιβαρύνει το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Οι ίδιοι οι νευρολόγοι πλέον το θεωρούν συμμέτοχο στις βλάβες της ΣΚΠ (σε νευρολογικό συνέδριο το 2017 το άκουσα με τα αυτιά μου). Βέβαια η τοξικότητα του σκιαγραφικού δεν σταματάει μόνο στο ΚΝΣ, αλλά πολύ άνθρωποι έχουν υποστεί βλάβες και στα νεφρά. Με λίγα λόγια, αν κάνεις συχνά μαγνητικές με σκιαγραφικό, η υγεία σου θα επιδεινώνεται. Το ξέρω γιατί το έζησα, από το 2012-2013 έχω να κάνω μαγνητική και τα πηγαίνω καλά. Δεν μπορώ άλλη μαγνητική πραγματικά, ούτε να την βλέπω (ακούω) δεν μπορώ, την χρησιμοποιούν οι νευρολόγοι σαν το λούνα πάρκ... ασταμάτητα χωρίς λογική και νόημα. Αποδεικνύεται επίσης από το παραπάνω, ότι η ΣΚΠ είναι περισσότερο τοξικο-οξειδωτική πάθηση, παρά ανοσολογική όπως προσπαθούν να μας κάνουν να πιστεύουμε (και τα καταφέρνουν).

https://www.drugwatch.com/gadolinium/side-effects/

Νομίζω μια φορά το χρόνο είναι υπεραρκετά σε όποια κατάσταση ή μορφή βρίσκεται κανείς. Και αν θέλεις να παρακολουθείς την πορεία σου κάθε τρεις μήνες, η κλινική σου εικόνα είναι το μόνο που χρειάζεσαι. Καλή Ψυχολογία, καλή διατροφή, καθημερινή άσκηση = ένα μήλο την ημέρα κάνει το γιατρό πέρα.
 #131934  από dimitris777
 Παρ Σεπ 13, 2019 11:50 am
Το έχω ακούσει και εγώ ότι το σκιαγραφικο δεν είναι καλό....αλλά μπορείς να κανείς μαγνητική και χωρίς αυτό ....ειδικά αν δεν έχεις καινουρια συμπτωματα η νευρολόγος που ειδα πρόσφατα μου είπε ότι δεν πρέπει να βάλω σκιαγραφικο ....επίσης εγώ το λέω για τρεις μηνες μόνο και μόνο για κάποιον που είναι στο μεταίχμιο και δεν πληροί όλα τα κριτήρια ....διατροφή και γυμναστικη κάνω έτσι κι αλλιώς σχεδόν από τα 18 μου που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το γυμναστήριο όποτε συνεχίζω απλά προσπαθώ να μην πιεζομαι παρά πολύ και έχω ξεκινησει κολυμβητήριο....ότι είναι να γίνει θα γίνει το θεμα είναι πως το αντιμετωπίζεις ....απλά εγώ ήθελα να πω ότι από το να ξεκινάς φαρμακα πριν καν έχεις την διάγνωση είναι προτιμότερο να περιμένεις λίγο καιρό να δεις πως θα εξελιχθεί και αν επιβεβαιωθεί η διάγνωση θα έχεις κια ζωή γεμάτη με φάρμακα ... :emojis-23:
 #131936  από Rafael
 Παρ Σεπ 13, 2019 9:52 pm
Kαλησπερα φίλοι μου!Διάβασα τα πάντα με προσοχή κ ακόμα προβληματίζομαι..δν έχω ξεκινήσει την αγωγή ακόμα αλλά γράφτηκα στο γυμναστήριο χτες και πήρα και το κουρκουμά μου που διαβάζω τα καλύτερα.Η ψυχολογία μου μετά τη πρώτη μέρα φτιάχνει συνεχώς..δν θυμάμαι καν τους γιατρούς κ τις εξετάσεις πολλές ώρες τη μερα.εδω όμως Μ αρέσει να μπαίνω..νιώθω λιγότερο μόνη κ παίρνω θάρρος.θα είμαστε σε επικοινωνία.. εύχομαι καλό βράδυ σ όλους σας!!
 #131949  από dimitris777
 Δευ Σεπ 16, 2019 8:47 pm
Παιδιά επανέρχομαι διότι είχα ένα καινούριο στοιχείο ....βρέθηκα θετικός σε αντισώματα cardiolipin igg....μου είπαν να ξανακανω αυτή την εξέταση σε ένα μηνα και αν είναι πάλι θετική είναι πιθανό να έχω ένα αυτοανοσο που λέγεται σύνδρομο aps το οποίο αυξάνει τον κίνδυνο σχηματισμό θρομβώσεων και μιμείται την εικόνα της σκπ τόσο στη μαγνητική όσο και στην κλινική εικόνα .....είναι κανένας από εσάς επίσης θετικός σε αυτό το αντίσωμα ;;;
 #132223  από θοδωρης
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 11:45 pm
καλησπέρα και από έμενα, καινούριος στην παρέα. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!!
εδώ και ενα χρόνο και παραπάνω παρουσιάζω συμπτώματα παρόμοια με αυτά τις ms.
αρχικά μου λέγανε ότι είναι ψυχοσωματικά. έτσι αποφασίζω και εγώ να κάνω κάτι αν είναι από το άγχος. επισκέφτηκα ψυχίατρο και μου συνταγογραφησε αγωγή για το άγχος. και μια και δυο και τρεις μπορώ να πω. αφού ειδα οτι τα συπτωματα δεν υποχωρούν αποφάσισα να κάνω μαγνητική εγκεφάλου. το αποτέλεσμα: ολιγάριθμες εστίες στον μετωπιαίο και βρεγματικό λοβό οι οποίες μετά απο έγχυση σκιαγραφικού υγρού δεν παρουσιάζουν πλήρωση. το πόρισμα δε? ασαφές!!!! πιθανή μικροαγγειακου τύπου ισχαιμικές αλλοιώσεις και οτι η πιθανότητα απομυελινωτικης νόσου φαίνεται μικρότερη. αντε γεια!!!! βγαλε ακρη... πήγα σε τοπικό νευρολογο και μου λεει δεν νομίζω. του απαντώ να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (παρακέντηση και οτι χρειάζεται) για να το αποκλείσουμε εστω και για ψυχολογικούς λόγους, και μου απάντησε οχι. παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο γιατρο-κλινικη-νοσοκομείο που να με πάρει στα σοβαρά. δεν με νοιαζουν τα χρήματα. αρκεί να βρω τι συμβαίνει στο σώμα μου. πιστέψτε με μετά από τόσο καιρό μπορώ να καταλάβω τι είναι ψυχοσωματικό και τι οχι. ευχαριστώ εκ των προτέρων.!!