• Ηλεκτρομυογραφημα χεριων

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131688  από ΕΛΠΙΔΑ
 Τρί Ιούλ 16, 2019 7:45 pm
Καλησπέρα σε όλους. Εχω να γράψω στο φόρουμ 1 χρονο , - αλλά μπαίνω και σας διαβάζω κάπου κάπου -, από τότε δηλαδή που έκανα τις πρώτες μου μαγνητικές ( αυχένα και κεφάλι ) με σκιαγραφικό. Με τον εγκέφαλο όλα καλά. Στον αυχένα, που ξαναέκανα και την δεύτερη μου μαγνητική, ακριβώς τα ίδια πράγματα, καμία αλλαγή. Δηλαδή μία εστία που μοιάζει σαν απομυελινωτική χωρίς εμπλουτισμό. Ο γιατρός μου μου έγραψε και ηλεκτρομυογράφημα άνω άκρων . Τα αποτελέσματα αναφέρουν τα εξής ΄'ύψος καταγραφής, ταχύτητα αγωγής και τελικός λανθάνων χρόνος, φυσιολογικά ευρήματα. F- κύματα παρατηρείται παράταση των καταγραφόμενων νεύρων. Και σαν συμπέρασμα γράφουν ευρήματα συμβατά με αυχενική σπονδύλωση ριζιτικής κατανομής Α4-Α5-Α6. Τα πήγα στον νευρολόγο να τα δει και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, γιατί κοιτούσε και την μαγνητική και το μυογράφημα και έλεγε ότι δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο μεταξύ τους. Και τον ρώτησα πώς υπάρχουν αυτά τα ευρήματα στα άνω άκρα και μου είπε να μην ασχοληθώ άλλο και να μην αγχώνομαι γιατί δεν υπαρχει κάτι περίεργο. Δεν με έπεισε όμως. Σαν να μην ήξερε να απαντήσει. Ιδέα μου είναι? Δεν ξέρω. Δεν θέλω να τον βγάλω και άκυρο. Σκέφτομαι να τα δείξω και σε άλλον γιατρό. Από εσάς έχει κάνει κάποιος αυτή την εξέταση? Σας την ζήτησε ο γιατρός σας συμπληρωματικά? Χίλια συγνώμη, πάλι κατεβατό έγραψα.