• Και τα μουδιασματα συνεχίζονται....

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131628  από Πιπιτσα!
 Πέμ Ιουν 13, 2019 5:39 pm
Φίλοι μου Καλησπερα και πάλι!!!εχει συμβεί σε κανέναν-καμία απο εσάς να έχετε μουδιασματα στην πλάτη,στη δεξιά πλευρά,και στην κοιλιά ψηλά στο στομάχι,και αυτο να εχει σαν αποτέλεσμα να νιώθετε συνεχώς μια πίεση στο στομάχι,σαν κάτι να σας κρατάει και να σας πιέζει σαν να μην σας αφήνει να αναπνεύσετε η μονο σε εμένα συμβαίνει κάτι τέτοιο ;;Βέβαια είμαι και αγχωμένη και ίσως αυτο κάνει την κατάσταση χειρότερα....(υπόψιν έχω παρει 5gr ενδοφλέβια κορτιζόνη και έχω συνεχίσει και απο το στόμα medrol) :smile-flower:
 #131629  από Στάθης
 Παρ Ιουν 14, 2019 10:24 am
Πιπιτσα! έγραψε: Πέμ Ιουν 13, 2019 5:39 pm Φίλοι μου Καλησπερα και πάλι!!!εχει συμβεί σε κανέναν-καμία απο εσάς να έχετε μουδιασματα στην πλάτη,στη δεξιά πλευρά,και στην κοιλιά ψηλά στο στομάχι,και αυτο να εχει σαν αποτέλεσμα να νιώθετε συνεχώς μια πίεση στο στομάχι,σαν κάτι να σας κρατάει και να σας πιέζει σαν να μην σας αφήνει να αναπνεύσετε η μονο σε εμένα συμβαίνει κάτι τέτοιο ;;Βέβαια είμαι και αγχωμένη και ίσως αυτο κάνει την κατάσταση χειρότερα....(υπόψιν έχω παρει 5gr ενδοφλέβια κορτιζόνη και έχω συνεχίσει και απο το στόμα medrol) :smile-flower:
Καλημέρα Πιπίτσα, το σύμπτωμα που αναφέρεις είναι γνωστό και ως "MS hug", δηλαδή η αγκαλιά της MS, και είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις.

Επειδή είσαι ήδη επιβαρυμένη φαρμακευτικά, αλλά και ψυχολογικά, τέτοια συμπτώματα έρχονται και παρέρχονται, το σημαντικό είναι να ενημερώσεις τον γιατρό σου και να προσπαθείς να αντλείς κουράγιο και υπομονή, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός όταν έχουμε ακλόνητη πίστη ότι για καλό συμβαίνουν, και ότι είναι περαστικά.
 #131630  από Πιπιτσα!
 Παρ Ιουν 14, 2019 11:29 am
Στάθη,σ ευχαριστω πολυ !!ο χρόνος ειναι ο καλύτερος γιατρός!!Θα οπλιστω με υπομονή και κουράγιο και ελπίζω ότι σύντομα όλα θα περάσουν...😁