• Ψυχολογικά προβλήματα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131581  από Βασούλα
 Σάβ Ιουν 01, 2019 8:48 am
Καλημέρα σας. Πως είστε παιδια?
Σχετικά με εμένα εχω την σκληρυνση και παιρνω τις ενεσεις copaxone και με βοηθάνε παρα πολύ αλλά γενικά τις υπολοιπες μέρες νιωθω πως εχω ψυχολογικά προβλήματα που δεν με βοηθάνε ουτε στην δουλειά ουτε στις σχεσεις μου με φιλους και σύντροφο.. Εννοώ ότι εχω πολυ αγχος πολλες ασχημες σκεψεις και νευρα τα οποια δεν μπορω να ελέγξω. Θελω να μου πείτε αν εχετε και σεις τετοιου ειδους προβληματα και τι κανετε για να χαλαρωνετε γτ εγω μονη μου δεν μπορω να τα καταφέρω 😔😔😔😔
 #131583  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 01, 2019 12:23 pm
Βασούλα έγραψε: Σάβ Ιουν 01, 2019 8:48 am .. Εννοώ ότι εχω πολυ αγχος πολλες ασχημες σκεψεις και νευρα τα οποια δεν μπορω να ελέγξω. Θελω να μου πείτε αν εχετε και σεις τετοιου ειδους προβληματα και τι κανετε για να χαλαρωνετε γτ εγω μονη μου δεν μπορω να τα καταφέρω 😔😔😔😔
Για το άγχος μπορείς να δοκιμάσεις Ginkgo Biloba σε συνδυασμό με Rhodiola Rosea, τα οποία βελτιώνουν πολύ την λειτουργία του εγκεφάλου συνδυαστικά. Το Rhodiola είναι και αντικαταθλιπτικό.

Είτε μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο σκεύασμα κάνναβης CBD (>10%), το οποίο φημίζεται για τις αγχολυτικές του ιδιότητες.

Η άσκηση, η θάλασσα, η Yoga, ο διαλογισμός, το περπάτημα κτλ, παρέα με συμπλήρωμα μπορεί να σε βοηθήσει στα μέγιστα να ενισχύσεις την ψυχοσωματική σου λειτουργία, αλλά η βάση της Θετικότητας πιστεύω στηρίζεται από την αυτογνωσία που μας δίνει "η Δύναμη του Τώρα".

Προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Έκχαρτ τόλε "Η δύναμη του τώρα".
Καλή Δύναμη !
 #131585  από Dhm
 Σάβ Ιουν 01, 2019 4:40 pm
Αγαπάμε ροδιόλα! Βέβαια παρατήρησα πως μου έκανε περισσότερο καλό αυτή που προμηθεύτηκα από γνωστή που φτιάχνει μόνη της, παρά αυτή από φαρμακείο.
Γιόγκα, διαλογισμός, γέλιο, αγάπη, ψυχοθεραπεία.... :smile-flower:
Επίσης, μην πέφτεις στην ''παγίδα'' ότι για όλα φταίει η σκπ. Μπορεί δηλαδή να μην ένιωθες καλά και χωρίς την διάγνωση, αν καταλαβαίνεις πώς το εννοώ....
 #131667  από Βασούλα
 Τετ Ιούλ 03, 2019 3:06 pm
Για το άγχος μπορείς να δοκιμάσεις Ginkgo Biloba σε συνδυασμό με Rhodiola Rosea, τα οποία βελτιώνουν πολύ την λειτουργία του εγκεφάλου συνδυαστικά. Το Rhodiola είναι και αντικαταθλιπτικό.

Είτε μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο σκεύασμα κάνναβης CBD (>10%), το οποίο φημίζεται για τις αγχολυτικές του ιδιότητες.

Η άσκηση, η θάλασσα, η Yoga, ο διαλογισμός, το περπάτημα κτλ, παρέα με συμπλήρωμα μπορεί να σε βοηθήσει στα μέγιστα να ενισχύσεις την ψυχοσωματική σου λειτουργία, αλλά η βάση της Θετικότητας πιστεύω στηρίζεται από την αυτογνωσία που μας δίνει "η Δύναμη του Τώρα".

Προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Έκχαρτ τόλε "Η δύναμη του τώρα".
Καλή Δύναμη !
Καλησπέρα!! Μόλις αγόρασα το rhodiola και πηρα ένα και επιτέλους νιώθω καλά.. Είχα πολύ φόβο.. Τώρα ειμαι καλά. Οντως ειναι μαγικο :emojis-8: μου ειπανε να παιρνω 1 την ημερα. Εγω ηθελα να παρω και τα 2 που μου ειπες συνδιαστικα αλλα η φαρμακοποιός ειπε να παρω μονο αυτό. Συνδιαστικα εσυ πως τα παίρνεις? Ενα απο το ενα και ενα απο το αλλο καθημερινά? Χωρίς αυτα προσωπικα εγω δεν την παλευω :emojis-35:
 #131668  από Βασούλα
 Τετ Ιούλ 03, 2019 3:08 pm
Επισης παρήγγειλα ήδη και το βιβλίο που μου είπες συν το βιβλίο διατροφη και σκληρυνση κατα πλακας του δημητρη γρηγορακη :emojis-10:
 #131669  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 03, 2019 5:23 pm
Βασούλα έγραψε: Τετ Ιούλ 03, 2019 3:06 pm Συνδιαστικα εσυ πως τα παίρνεις? Ενα απο το ενα και ενα απο το αλλο καθημερινά? Χωρίς αυτα προσωπικα εγω δεν την παλευω :emojis-35:
Το βράδυ απλά παίρνω ένα από το καθένα, αλλά νομίζω καλά είναι να πάρεις το Rhodiola πρώτα για λίγο καιρό και βλέπεις. Το Rhodiola βοηθάει την ψυχολογία, το Gingko βοηθάει στην μνήμη, οπότε προέχει το πρώτο στην περίπτωσή σου, και χαίρομαι που σε βοηθάει ! Το ίδιο και μένα :emojis-1:
Βασούλα έγραψε:Επισης παρήγγειλα ήδη και το βιβλίο που μου είπες συν το βιβλίο διατροφη και σκληρυνση κατα πλακας του δημητρη γρηγορακη :emojis-10:
Καταπληκτικά ! Τα βιβλία αυτά μπορεί να το διαβάζεις πάλι και πάλι θα έχουν πάντα να σου δίνουν από κάτι καθώς αποκτάς περισσότερη αυτογνωσία :character-oldtimer: :handgestures-thumbupright:
 #131670  από Βασούλα
 Τετ Ιούλ 03, 2019 6:01 pm
Xxaxaxx πλακα εχει το γέρικο emoticon.. Να σαι παντα καλά και μονο χαρές!!!!
 #131671  από Debbie_Downer
 Πέμ Ιούλ 04, 2019 3:08 pm
Από άγχος άλλο τίποτα. Εγώ κάνω ψυχοθεραπεία και όπως μου λέει η ψυχολόγος και μόνο στο άκουσμα της διάγνωσης εννοείται ότι οι σκέψεις μας και το άγχος μας ξεφεύγουν απο τα φυσιολογικά πλαίσια. Εκτός απο τα παραπάνω που σου είπαν οι φίλοι μας θα προσθέσω όσο μπορείς να κάνεις ευχάριστα πράγματα, χόμπι, μουσική, διασκέδαση και ό,τι σε χαλαρώνει. :emojis-1:
 #131672  από Βασούλα
 Παρ Ιούλ 05, 2019 7:38 pm
Τα έχω κάνει κορίτσι μου όσο μπορούσα όπως και σε ψυχολόγο έχω πάει αλλα δεν βοηθάει. Βασικά μπορεί να με αγχώσει κάτι πολυ ασήμαντο και μετά να μην μπορώ να αναπνεύσω. Παθαίνω κρίσεις πανικού πολυ συχνά δυστυχώς.. Το ροδιόλα είναι φοβερό.. Αλλα τελικά μονο ενα ημερησίως δεν αρκεί.. :(
 #131673  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 05, 2019 9:35 pm
Βασούλα έγραψε: Παρ Ιούλ 05, 2019 7:38 pm Αλλα τελικά μονο ενα ημερησίως δεν αρκεί.. :(
Μπορείς να παίρνεις ένα πρωί, ένα βράδυ, αλλά ακόμα και μεσημέρι, δηλαδή σύνολο 3 για ένα διάστημα μου έδινε ο γιατρός, μετά έπαιρνα 2, τώρα παίρνω 1 το βράδυ.