• Τα φώτα σας παιδιά! Όχι γνωμάτευση...καθοδήγηση!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131542  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:08 pm
Σας ειπαν να κανετε μαγνητικες για την υπερταση?? Εγω ειχα κανει μαγνητικες γιατι ψαχνομουν νευρολογικα στην αρχη και ηταν ολα τελεια στον εγκεφαλο. Μονο μερικοι περιγγειακοι αμφοτεροπλευρα εγραφε που δεν ηταν τιποτα απ οτι μου ειπαν...εσας τι θελουν να ελεγξουν με τις μαγνητικες? Ρωταω εντελως ενημερωτικα επειδη δεν τα γνωριζω...
 #131543  από Vivi28
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:15 pm
ο οφθαλμιατρος δηλαδη καταλαβε για την θρομβοφιλια? εμενα μ ειπαν να παρω φαρμακα ηρεμιστικα αλλα εμενα τ συμπτωματα μου χειροτερευουν καθε μερα και πραγματικα δε ξερω σε τι αλλο γιατρο να παω μεχρι να περιμενω να γινει η μαγνητικη να αποκλεισω και την σκπ...
 #131546  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:21 pm
Οχι οχι... η οφθαλμιατρος μου ειπε οτι εχω υπερτασικου τυπου αγγεια κ μου ειπε οτι επειδη τα αγγεια μου φαινονται σαν ανθρωπου ηλικιωμενου με υπερταση δηλαδη δεν συναδουν με την ηλικια μου καθολου πιθανοτατα οφειλεται σε θρομβοφιλια! Με εξετασεις αιματος διαγιγνωσκεται η θρομβοφιλια, οχι με την βυθοσκοπηση....οσο για τα ψυχοσωματικα μην τους ακους εαν εσυ εισαι σιγουρη οτι τα νιωθεις ολα αυτα!!! Ψαξου...η γνωστη καραμελα! Εγω τελικα απ οσα ειδα θα σας πω οτι μια βυθοσκοπηση σε οφθαλμιατρο δειχνει σχεδον τα παντα...δηλαδη και νευρολογικης φυσεως προβληματα και καρδιαγγειακα προβληματα κ πολλα αλλα..αν κανετε βυθοσκοπηση κ δει πχ. καποια οπτικη νευριτιδα ο οφθαλμιατρος μπορει κ να ειναι προμηνυμα παθησεις νευρολογικης φυσεως. Θα εχετε μια καθοδηγηση....δεν δινει τη λυση αλλα ειναι η καλυτερη καθοδηγηση για το τι πρεπει να ψαξετε στην πορεια πιστευω! Ξερεις που να επικεντρωθεις κ τι να ελεγξεις...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μ.M την Παρ Μάιος 24, 2019 2:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #131547  από bude
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:21 pm
όχι .εμένα ξεκίνησαν όλα με την υπέρταση. Δεν ένιωθα καλά και μετρησα την πιεση . είχα 16 - 9 μέτα την μετρούσα συνεχεια , πάντα ήταν ανεβασμένη... Μετά ήρθε η ασταθεια και μου είπαν να δω νευρολόγο. Μετα περασε η αστάθεια και άφησα και τον νευρολόγο και τον καρδιολογο , τελικά η ασταθεια ξαναήρθε και η υπερταση και τους πήρα όλους τους γιατρούς με την σειρα
 #131549  από bude
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:31 pm
οχι να μην τον κατηγορήσω, ο καρδιολόγος μου είπε πως έχω υπερταση , υπερηχος καρδιάς και νεφρών ήταν καλοι και όλες οι αιματολογικές. Μου είπε να πάρω χάπι και να δω νευρολογο για την αστάθεια. Δεν πήρα χάπι, θεωρησα πως αν ηρεμίσω (γιατί είχα τρελαθει, και είμαι γενικά αγχωδης) θα πάνε όλα καλα. και πήγαν για 3 μήνες, μετά ήρθε η ασταθεια και το μουδιασμα και η κουραση και λέω μήπως πρεπει να πάω σε νευρολογο;;;; και όταν τελειώσω με τις μαγνητικές θα ξεκινήσω το χάπι της υπερτασης...και ότι άλλο χρειαστει. Γενικά αυτό το καλοκαιρι θα βγάλω διαρκείας για ιατρικές εξετάσεις... ουφ να μην μπλέξεις με γιατρούς και δικηγόρους έλεγε ο πατέρα μου...
 #131550  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:37 pm
Ο καρδιολογος μου ειπε πως οντως εχω αρρυθμιες κ υψηλους παλμους αλλα οτι η καρδια μου ειναι σε αριστη κατασταση...ολα αυτα δεν εχουν μονο σχεση με την καρδια νομιζω...δηλαδη δεν σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να εχεις παθολογικο προβλημα στην καρδια για να εχεις αρρυθμιες ή αλλα συμπτωματα ππυ εμεις αυτοματως τα συσχετιζουμε με την καρδια...μπορει απλα να εχουμε μια γενετικη ανωμαλια πχ και να εχουμε αρρυθμιες ενω η καρδια μας σφυζει απο υγεια! αλλα η πηξη αιματος μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια μακροπροθεσμα υποθετω! Δεν ξερω...θα μαθω περισσοτερα σε λιγες μερες κ θα σας πω...οτι απορια εχετε ωστοσο πειτε μου κ αν μαθω να σας πω γιατι λιγο απο εδω λιγο απο εκει να βγαλουμε ακρη εν τελει!
 #131551  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 4:25 pm
Οσον αφορα την ασταθεια κι εγω εχω, αλλα ειναι επακολουθο απο το τρεμουλο σε εμενα...τρεμω ολοκληρη κ εχω την αισθηση οτι δεν μπορω να σταθω στα ποδια μου κ οταν στεκομαι κουνιεται το σωμα μου σαν να ειμαι ψιλο- μεθυσμενη αλλα εγω δεν το καταλαβαινω...οι γυρω μου μου λενε, στασου λιγο μην κουνιεσαι κ με ρωτανε αν ειμαι καλα οταν το παθαινω αυτο αλλα εγω δεν το αντιλαμβανομαι καθολου οτι δεν ειμαι σταθερη εκεινη την ωρα. Αλλα δεν το μετραω σαν ασταθεια αυτο! Εσεις τι εννοειται λεγοντας ασταθεια?? Πως θα το περιγραφατε αυτο?? Μια βυθοσκοπηση πραγματικα θα δειξει που ειναι το προβλημα....αν ηξερα απ την αρχη οτι απ τα ματια βλεπουν σχεδον τα παντα θα πηγαινα κατευθειαν σε οφθαλμιατρο...τιποτα αλλο!
 #131646  από bude
 Δευ Ιουν 17, 2019 10:38 pm
ασταθεια, σαν να περπατάς πάνω σε βάρκα...ή σαν λίγο μεθυσμένος και να μην μπορείς να μείνεις όρθιος χωρίς να πιαστείς από κάπου