• Τα φώτα σας παιδιά! Όχι γνωμάτευση...καθοδήγηση!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131542  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:08 pm
Σας ειπαν να κανετε μαγνητικες για την υπερταση?? Εγω ειχα κανει μαγνητικες γιατι ψαχνομουν νευρολογικα στην αρχη και ηταν ολα τελεια στον εγκεφαλο. Μονο μερικοι περιγγειακοι αμφοτεροπλευρα εγραφε που δεν ηταν τιποτα απ οτι μου ειπαν...εσας τι θελουν να ελεγξουν με τις μαγνητικες? Ρωταω εντελως ενημερωτικα επειδη δεν τα γνωριζω...
 #131543  από Vivi28
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:15 pm
ο οφθαλμιατρος δηλαδη καταλαβε για την θρομβοφιλια? εμενα μ ειπαν να παρω φαρμακα ηρεμιστικα αλλα εμενα τ συμπτωματα μου χειροτερευουν καθε μερα και πραγματικα δε ξερω σε τι αλλο γιατρο να παω μεχρι να περιμενω να γινει η μαγνητικη να αποκλεισω και την σκπ...
 #131546  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:21 pm
Οχι οχι... η οφθαλμιατρος μου ειπε οτι εχω υπερτασικου τυπου αγγεια κ μου ειπε οτι επειδη τα αγγεια μου φαινονται σαν ανθρωπου ηλικιωμενου με υπερταση δηλαδη δεν συναδουν με την ηλικια μου καθολου πιθανοτατα οφειλεται σε θρομβοφιλια! Με εξετασεις αιματος διαγιγνωσκεται η θρομβοφιλια, οχι με την βυθοσκοπηση....οσο για τα ψυχοσωματικα μην τους ακους εαν εσυ εισαι σιγουρη οτι τα νιωθεις ολα αυτα!!! Ψαξου...η γνωστη καραμελα! Εγω τελικα απ οσα ειδα θα σας πω οτι μια βυθοσκοπηση σε οφθαλμιατρο δειχνει σχεδον τα παντα...δηλαδη και νευρολογικης φυσεως προβληματα και καρδιαγγειακα προβληματα κ πολλα αλλα..αν κανετε βυθοσκοπηση κ δει πχ. καποια οπτικη νευριτιδα ο οφθαλμιατρος μπορει κ να ειναι προμηνυμα παθησεις νευρολογικης φυσεως. Θα εχετε μια καθοδηγηση....δεν δινει τη λυση αλλα ειναι η καλυτερη καθοδηγηση για το τι πρεπει να ψαξετε στην πορεια πιστευω! Ξερεις που να επικεντρωθεις κ τι να ελεγξεις...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μ.M την Παρ Μάιος 24, 2019 2:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #131547  από bude
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:21 pm
όχι .εμένα ξεκίνησαν όλα με την υπέρταση. Δεν ένιωθα καλά και μετρησα την πιεση . είχα 16 - 9 μέτα την μετρούσα συνεχεια , πάντα ήταν ανεβασμένη... Μετά ήρθε η ασταθεια και μου είπαν να δω νευρολόγο. Μετα περασε η αστάθεια και άφησα και τον νευρολόγο και τον καρδιολογο , τελικά η ασταθεια ξαναήρθε και η υπερταση και τους πήρα όλους τους γιατρούς με την σειρα
 #131549  από bude
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:31 pm
οχι να μην τον κατηγορήσω, ο καρδιολόγος μου είπε πως έχω υπερταση , υπερηχος καρδιάς και νεφρών ήταν καλοι και όλες οι αιματολογικές. Μου είπε να πάρω χάπι και να δω νευρολογο για την αστάθεια. Δεν πήρα χάπι, θεωρησα πως αν ηρεμίσω (γιατί είχα τρελαθει, και είμαι γενικά αγχωδης) θα πάνε όλα καλα. και πήγαν για 3 μήνες, μετά ήρθε η ασταθεια και το μουδιασμα και η κουραση και λέω μήπως πρεπει να πάω σε νευρολογο;;;; και όταν τελειώσω με τις μαγνητικές θα ξεκινήσω το χάπι της υπερτασης...και ότι άλλο χρειαστει. Γενικά αυτό το καλοκαιρι θα βγάλω διαρκείας για ιατρικές εξετάσεις... ουφ να μην μπλέξεις με γιατρούς και δικηγόρους έλεγε ο πατέρα μου...
 #131550  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 2:37 pm
Ο καρδιολογος μου ειπε πως οντως εχω αρρυθμιες κ υψηλους παλμους αλλα οτι η καρδια μου ειναι σε αριστη κατασταση...ολα αυτα δεν εχουν μονο σχεση με την καρδια νομιζω...δηλαδη δεν σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να εχεις παθολογικο προβλημα στην καρδια για να εχεις αρρυθμιες ή αλλα συμπτωματα ππυ εμεις αυτοματως τα συσχετιζουμε με την καρδια...μπορει απλα να εχουμε μια γενετικη ανωμαλια πχ και να εχουμε αρρυθμιες ενω η καρδια μας σφυζει απο υγεια! αλλα η πηξη αιματος μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια μακροπροθεσμα υποθετω! Δεν ξερω...θα μαθω περισσοτερα σε λιγες μερες κ θα σας πω...οτι απορια εχετε ωστοσο πειτε μου κ αν μαθω να σας πω γιατι λιγο απο εδω λιγο απο εκει να βγαλουμε ακρη εν τελει!
 #131551  από Μ.M
 Παρ Μάιος 24, 2019 4:25 pm
Οσον αφορα την ασταθεια κι εγω εχω, αλλα ειναι επακολουθο απο το τρεμουλο σε εμενα...τρεμω ολοκληρη κ εχω την αισθηση οτι δεν μπορω να σταθω στα ποδια μου κ οταν στεκομαι κουνιεται το σωμα μου σαν να ειμαι ψιλο- μεθυσμενη αλλα εγω δεν το καταλαβαινω...οι γυρω μου μου λενε, στασου λιγο μην κουνιεσαι κ με ρωτανε αν ειμαι καλα οταν το παθαινω αυτο αλλα εγω δεν το αντιλαμβανομαι καθολου οτι δεν ειμαι σταθερη εκεινη την ωρα. Αλλα δεν το μετραω σαν ασταθεια αυτο! Εσεις τι εννοειται λεγοντας ασταθεια?? Πως θα το περιγραφατε αυτο?? Μια βυθοσκοπηση πραγματικα θα δειξει που ειναι το προβλημα....αν ηξερα απ την αρχη οτι απ τα ματια βλεπουν σχεδον τα παντα θα πηγαινα κατευθειαν σε οφθαλμιατρο...τιποτα αλλο!
 #131646  από bude
 Δευ Ιουν 17, 2019 10:38 pm
ασταθεια, σαν να περπατάς πάνω σε βάρκα...ή σαν λίγο μεθυσμένος και να μην μπορείς να μείνεις όρθιος χωρίς να πιαστείς από κάπου
 #136593  από DimDim13
 Δευ Απρ 08, 2024 11:22 am
Μ.M έγραψε: Δευ Μάιος 20, 2019 10:40 pm Καλησπέρα σε όλους.
Έχω σχεδόν τρεις μήνες που ταλαιπωρούμαι με διάφορα συμπτώματα. Πριν 10 χρόνια είχα πάει νοσοκομείο με πολύ δυνατό πονοκέφαλο. Λόγω έντονων αντανακλαστικών κατά την νευρολογική εξέταση μου έκαναν αξονική. Αφού βγήκαν τα αποτελέσματα με παρέπεμψαν σε μαγνητική εγκεφάλου κ αυχένα. Εν τέλει, γνωμάτευση: πρόπτωση 3 δίσκων στον αυχένα. Τίποτα το τρομερό. Πριν 6 χρόνια είχα ένα ατύχημα, στο οποίο έπαθα διάσειση. Εκεί λοιπόν, στις εξετάσεις τις νευρολογικές κ αφού είχα κάνει μαγνητική εγκεφάλου, μου είπε η νευρολόγος να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να κοιταχτώ στο μέλλον για ΣΚΠ. Εγώ έχοντας τον πόνο μου τότε δεν έδωσα βάση. Το είχα αφήσει πίσω μου εντελώς. Τώρα εδώ και 3 μήνες περίπου έχω φρικτούς πονοκεφάλους κάθε μέρα, με ναυτία. Μουδιάζουν τα άκρα μου (όχι μόνιμο μούδιασμα) και νιώθω να με διαπερνά ρεύμα στη σπονδυλική στήλη και σε διάφορα άκρα άλλοτε στον ώμο κ στο χέρι το αριστερό, άλλοτε στο πόδι το δεξί χωρίς καμία σταθερότητα κ σε αυτά. Επίσης, σχεδόν κάθε μέρα θολώνουν τα μάτια μου.Νιώθω να ζορίζομαι να δω γενικά κ όταν θολώνουν έντονα είναι σαν να έχω μια ημι-διάφανη κουρτίνα μπροστά μου, διακρίνω τα χρώματα θολά, αλλά όχι τα αντικείμενα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ούρηση και τέλος , εκτός αυτών με πιάνει σε άσχετες στιγμές τρέμουλο στα άκρα κ πιο έντονα προχθές με έπιασε τρέμουλο σε όλο το σώμα ενώ ήμουν ήρεμη κ ξαπλωμένη κ δεν μπορούσα ούτε πλευρό να γυρίσω. Όταν κατάφερα να γυρίσω πλευρό ένιωθα σαν να έκανα άθλο κ ήμουν τρομερά αδύναμη. Σε άσχετες στιγμές επίσης νιώθω να συσπώνται εσωτερικά οι μύες, χωρίς ωστόσο αυτό να μου προκαλεί πόνο, αγκυλώνονται τα δάχτυλα μου άλλες φορές κ κάποιες άλλες τινάζονται τα άκρα μου στα ξαφνικά...Έκανα μαγνητική εγκεφάλου κ αυχένα και είναι καθαρές. Μόνο μία πρόπτωση δίσκου αυτή τη φορά και ο γιατρός μου είπε να δω το θυροειδή μου. Όταν ρώτησα γιατί θολώνουν τα μάτια μου λοιπόν? Η απάντηση ήταν ότι μπορεί να περνάω κάποια επιπεφικίτιδα. Όταν ρώτησα για το πρόβλημα στη ούρηση η απάντηση ότι μάλλον πέρασα κάποια ουρολοίμωξη. Τα μουδιάσματα? Μπορεί από τον θυροειδή ή να έχεις κάποια έλλειψη σιδήρου. Όλα στο μπορεί κ αερολογίες χωρίς να πιάσει καν στα χέρια του τις μαγνητικές, διάβασε απλά τη γνωμάτευση στον διάδρομο του νοσοκομείου τρώγοντας την σπανακόπιτά του ταυτόχρονα κ με ύφος ώχου θα φάω ποτέ με την ησυχία μου?? Πάω λοιπόν στον ενδοκρινολόγο, κάνω εξετάσεις κ υπέρηχο για θυροειδή, όλα τέλεια, κανένα πρόβλημα. Πάω σε δεύτερο νευρολόγο (ιδιώτη αυτή τη φορά) με τις εξετάσεις μου,μου λέει ποιος σου είπε ότι έχεις πρόπτωση δίσκου? δεν έχεις καμία πρόπτωση δίσκου :smile-giggle: :smile-giggle: Όντως έχεις πιο έντονα αντανακλαστικά, αλλά δεν βρίσκω κάτι το παθολογικό. Και εκεί μου πετάει την οβίδα που έχει καταντήσει (απ όσα διαβάζω και ακούω) η πιο συχνη διάγνωση για τα πάντα.............Ψυχογενή πιστεύω πως είναι τα συμπτώματα σου!!!!!!! Του εξήγησα κάποια πράγματα ώστε να αντιληφθεί ότι αν ήταν έστω κ μία η πιθανότητα να είναι ψυχοσωματικό δεν θα πήγαινα να χαλάσω ούτε το χρόνο μου ούτε τα λεφτά μου σε έναν ακόμη γιατρό κ ότι το μόνο που θέλω είναι να βρω τη λύση στο πρόβλημα. Δεν με νοιάζει τι είναι... δεν με νοιάζει να ακούσω καν τι είναι.....(γιατί σίγουρα κάτι είναι..κάτι δεν πάει καλά, αλλά δεν με νοιάζει τι...)Λύση ψάχνω γιατί ταλαιπωρούμαι κάθε μέρα κ όταν είναι τόσο μπαμ τα συμπτώματα κ χειροτερεύω κ ακούω τόσες μπούρδες κ ο καθένας να μου λέει το μακρύ του κ το κοντό του κ ο ένας αναιρεί τα λόγια του άλλου είναι τουλάχιστον εκνευριστικό....δεν προδικάζω ότι είναι σκλήρυνση φυσικά αλλά επειδή πολλοί από εσάς δεν βγάλατε εύκολα άκρη, επειδή πολλοί από εσάς περάσατε μια φάση σαν τη δική μου, της άγνοιας, της αμφισβήτησης, της κάθε μ@λ...ς του κάθε γιατρού, τι προτείνετε να κάνω? πως να το ψάξω? που να απευθυνθώ? είμαι 10.000.000% σίγουρη ότι δεν είναι ψυχοσωματικά. Απευθύνομαι εδώ λόγω της υπόνοιας που είχε εκείνη η γιατρός κάποτε, που μου είχε πει για ΣΚΠ και για να σας προλάβω ο λόγος που δεν επισκέπτομαι εκείνη σαν γιατρό, είναι γιατί πλέον ζω σε άλλη πολή, πολλά χιλιόμετρα μακριά!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη αν σας κούρασα!!!
    Σε νιώθω απόλυτα γενικά και εγώ είμαι με διάφορα συμπτώματα εδώ και 4 μήνες , έχω κάνει ένα σκασμός εξετάσεις και τα έχουμε ρίξει όλα στο άγχος . Πραγματικά απίστευτες καταστάσεις και όχι τίποτα άλλο σε περνάνε και για τρελό . Εύχομαι να είσαι καλά