• Σχετικά με το θέμα του tattoo

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131415  από MasterminD
 Κυρ Απρ 28, 2019 9:10 pm
Καλησπέρα σας,
Έχω κλείσει ραντεβού για τατουάζ σε 15 μέρες αλλά στη πορεία σκέφτηκα μήπως υπάρχει πρόβλημα με το θέμα της σκλήρυνσης. Είμαι 22, διαγνώστηκα πριν 2 χρόνια και έκτοτε κάνω αγωγή με ένα χάπι ονόματι aubagio 14mg. Προφανώς και θα συμβουλευτώ τον γιατρό μου αλλά μέχρι να μιλήσω μαζί του θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει τατουάζ, είτε λαμβάνει την ίδια αγωγή με εμένα είτε όχι. Αντιμετωπίσατε πρόβλημα με την αγωγή ή την μαγνητική εξέταση, προσέξατε να χρησιμοποιήσετε συγκεκριμένα μελάνι κλπ; Το τατουάζ θα γίνει στην πλάτη και θα είναι κυκλικό με διάμετρο 17cm και έχω σκοπό στην πορεία να κάνω και στο χέρι μανίκι μέχρι πάνω από τον αγκώνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 #131420  από Ευτυχία
 Τρί Απρ 30, 2019 12:06 pm
Καλημέρα,
έκανα τατού πριν 3 χρόνια-μισή πλάτη, δεξί πλευρό,μισή κοιλιά-συνεχόμενα την ίδια μέρα κ ενώ είχα ήδη διακόψει την avonex 2 χρόνια πριν..ρίσκο?μπορεί,..ειχα ρωτήσει τον γιατρο μ της..κλασικης ιατρικής αλλά κ άλλους για τατου κ αυτό που κατάλαβα ειναι οτι ακριβώς επειδή η ms χαρακτηρίζεται ως "δακτυλικό αποτύπωμα" για τον καθένα απο εμάς..δεν ξέρουν πώς θ αντιδράσει..έμφαση κυρίως μου έδωσαν στον πόνο.. στο ότι δεν πρέπει να φέρω τον εαυτό μου στα άκρα μηπως κ "ξυπνήσει" η σκλήρυνση.. ..εγω τελικα ούτε πόνεσα--σαν ελαφρύ γαργάλημα κ σε σε κάποια σημεία σαν τσίμπημα ένιωσα την διαδικασία... κ στο μετά μια χαρά ήμουν κ είμαι.προς το παρόν τουλάχιστον..τι να σου πω...ειναι πολυ προσωπικο..άλλη ηλικία, διατροφή,ιατρικό ιστορικό,ανοχή στον πόνο who the fuck knows....δε νομίζω οτι θα έχεις θέμα αλλά ψάξε το οσο μπορείς οπως κ το κάνεις απ'ο,τι κατάλαβα
 #131422  από Konstantinos
 Πέμ Μάιος 02, 2019 1:59 am
Και αυτός είναι της γνώμης ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος, πλην ενδεχόμενης μόλυνσης.