• Ενάντια στην κατρακύλα

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131356  από Dhm
 Σάβ Απρ 06, 2019 11:06 pm
Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ! Αγαπημένες Λίτσα και Φαίδρα <3
 #131373  από Aguilar
 Τρί Απρ 09, 2019 11:36 pm
Παιδιά, ο ήλιος δεν παράγει βιταμίνη D αν εκτίθεστε σε αυτόν το απόγευμα ή το χειμώνα. Μόνο η UVB ακτινοβολία το κάνει αυτό, η οποία επίσης παράγει την μελανίνη. Θέλει όμως προσοχή γιατί κάνει καρκίνο του δέρματος. H UVA απλώς γερνάει το δέρμα πρόωρα χωρίς άλλα οφέλη (πέρα από την ευφορία που νιώθουμε λόγω των ορμονών που εκλύονται με την έκθεση στον ήλιο).
Μπείτε σε ένα από τα παρακάτω sites να δείτε τις ώρες που μπορούμε να αξιοποιούμε τον ήλιο για δεδομένο γεωγραφικό πλάτος. Το peak για τη χώρα μας είναι στις 13:30. Προσωπικά πλέον κάνω ηλιοθεραπεία 10' όταν ο ήλιος είναι γύρω στις 55 μοίρες. Αυτό όμως θα ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω (την ιδανική κλίση). Υποτίθεται ότι πάνω από 50 μοίρες περνάνε οι ακτίνες, αλλά αυτό προϋποθέτει καθαρό ουρανό. Δεν περνάνε από τζάμια, αντηλιακά, ατμοσφαιρική μόλυνση. Κυρίως το πρόσωπο και τα άνω άκρα παράγουν D. Καλό είναι πάντως να προστατεύουμε τουλάχιστον τα χείλη μας και άλλα ευαίσθητα σημεία, γιατί ο καρκίνος εμφανίζεται σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι αμέσως (βλ. περιπτώσεις Hugh Jackman, Jane Fonda κλπ).

Επίσης, με τα B-complex προκύπτει το πρόβλημα του να μην μπορείς να πάρεις τις ποσότητες που θες στις επί μέρους βιταμίνες. Για παράδειγμα, η B6 μπορεί να κάνει μόνιμη ζημιά στα νεύρα αν πάρουμε μεγάλη ποσότητα. Όλες οι ουσίες είναι τοξικές από ένα σημείο και μετά. Στον εαυτό μου έχω θέσει όριο τα 50mg Β6, προτιμώ να λαμβάνω 25mg Β6 και 100mg B2.

Και ορισμένες ουσίες μπορεί να είναι επιβλαβείς για το συκώτι, όπως η B3 σε μεγάλες ποσότητες, το πράσινο τσάι σε χάπια και η καλή μας aloe vera! Χρήσιμο site αυτό: livertox.nlm.nih.gov/index.html

www.suncalc.org
www.solartopo.com
 #131385  από litsa
 Πέμ Απρ 11, 2019 12:51 am
Γλύτωσα την κατρακύλα αρκετές φορές αυξάνοντας τις δόσεις. Πολλές φορές λόγω προβλημάτων το ένιωθα...Τώρα λιώνω....είμαι έτοιμη για κορτιζόνη και επεφτε η ανάλογη ερώτηση και η ανάλογη προσαρμογή . Σε δυο βδομάδες και αφού ηρεμουσα και εγώ αφού ειχα πιάσει πάτο...συνερχόμουν... μακριά ότι τοξικό
 #131387  από Dhm
 Πέμ Απρ 11, 2019 3:42 pm
Ναι....Και καμιά φορά (σχεδόν πάντα δηλαδή) δεν ξέρω αν είναι κάποιο σύμπτωμα που ξυπνάει, κάποιο καινούργιο που γεννιέται ή κάποια από τις κήλες μου που με χαιρετάει. Η αύξηση δόσεων άραγε έχει να κάνει και με την αποφυγή νέων εστιών και με το νανούρισμα των παλαιών;
 #131389  από Στάθης
 Πέμ Απρ 11, 2019 9:12 pm
Dhm έγραψε: Πέμ Απρ 11, 2019 3:42 pm Η αύξηση δόσεων άραγε έχει να κάνει και με την αποφυγή νέων εστιών και με το νανούρισμα των παλαιών;
Θα έλεγα απλά, όχι. Η αύξηση των δόσεων δημιουργούν τον χώρο και τον χρόνο να μπορέσει το σώμα να ανταπεξέλθει στην παρούσα ταλαιπωρία-περιπέτεια-σύμπτωμα.

Η αποφυγή νέων εστιών και το νανούρισμα των παλαιών έχει - κατά την άποψή μου - να κάνει με την πνευματική μας συνειδητή εμβάθυνση για αυτά που μας συμβαίνουν, τον Λόγο και τις κατευθυντήριες γραμμές που το κάθε κλινικό σύμπτωμα μας οδηγεί προς:
"Την αφαίρεση αυτών που μας βαραίνουν, την πρόσθεση αυτών που μας εξυμνούν, μας ανεβάζουν, μας προοδεύουν."

Το σώμα μας, μοιάζει σαν ένα τέλειο μηχανικό σύστημα, η Ενέργεια που υπο-ατομικά το στηρίζει έρχεται με πολλές δικλείδες ασφαλείας όταν βρίσκει εμπόδια να εκφραστεί, όταν δυνητικά βρίσκεται η Χάρη της σε κίνδυνο. Μια δικλείδα ασφαλείας είναι και η πολλαπλή σκλήρυνση.

Εικόνα

Ενεργειακά λοιπόν πιστεύω υπάρχει ο τρόπος όχι μόνο να νανουρίσεις μια ασθένεια, αλλά και να την υπερβείς, να την Θεραπεύσεις. Αναλαμβάνεις εξολοκλήρου την ευθύνη να την υπερβείς, να την θεραπεύσεις;; Αν ρωτήσεις τον φόβο, η θεραπεία φαίνεται θολή, κοπιαστική και μακριά. Αν βρεις την Διάθεση και Υπομονή να ρωτήσεις με Συγχώρεση την ίδια Ενέργεια της Ζωής, την Καρδιά και τα Μ(π)αθήματά της, θα σου πει με Χαρά.

Εικόνα
 #131390  από Dhm
 Πέμ Απρ 11, 2019 10:58 pm
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση Στάθη! :)
 #131392  από litsa
 Παρ Απρ 12, 2019 12:18 am
παιδιά όλα βοηθάνε με τον τρόπο τους!
όλα τα εργαλεία χρειάζονται και θέλουν τον χρόνο τους , που έτσι ή αλλιώς μας μεγαλώνει και μας προσθέτει διάφορα..

Το θέμα όμως είναι να προσπαθούμε και να μην το βάζουμε κάτω!! Ολο και κάτι παραπάνω έως πολύ θα κερδίσουμε κάθε φορά, που ενώ εκείνη την κρίσιμη στιγμή, λέγαμε πάει τα χάσαμε όλα!!

πάντα να ακούμε και τα νέα πράγματα... όλο και κάτι θα κερδίσουμε! :smile-sun: :smile-sun: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: