• Μια ερώτηση σημαντική

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131207  από Kpoplistener
 Δευ Μαρ 11, 2019 9:09 am
Γεια σας και πάλι σας γράφω γιατί με απασχολεί η συμπεριφορά των ανθρώπων.
Προσωπικά φοράω μάσκα προστασίας συγκεκριμένα σε συνοστισμο, και όταν βήχουν σαν ... Χωρίς να βάζουν χέρι
Και με παίρνει ξωφαλτσα

Όταν με βλέπουν με μάσκα κάποιοι με ρωτάνε . Γιατί φοράς μασκα?
Και το ίδιο και οι ίδιοι οι γιατροί
Μου ..δεν είναι ένας. Εδώ είναι βοηθοί του ενός γιατρού μου ο οποίος δεν έρχεται ποτέ λόγο ότι κι αυτός έχει ΣΚΠ οπότε με κουραρουν οι βοηθοί του.
Ενώ ξέρουν κάποια πράγματα πάνω στην ΣΚΠ τολμισαν και με ρώτησαν αυτό! Με σκοπό να νιώσω άσχημα , και πλέον να ντρέπομαι περισσότερο όταν την φοράω.

Ακόμα και να δεις κάποιον που δεν γνωρίζεις προσωπικά με την μάσκα δεν είναι λογικό να τον ρωτάς τι έχει και την φοράει γιατί πραγματικά μετά είσαι κόπανος.

Με έχουν κάνει σχόλια σαρκαστικά με την μάσκα και με κοιτάζουν από πάνω μέχρι κάτω οι περισσότεροι.

Ρε παιδιά θέλω να μάθω. Εσείς φοράτε καθόλου μάσκα προστασίας? Είμαι παράλογη?😑

Δεν το κάνω με υπερβολή .
 #131209  από Konstantinos
 Δευ Μαρ 11, 2019 9:27 pm
Αν δεν είσαι σε ανοσοκαταστολή με σοβαρή λευκοπενία, είναι υπερβολή να φοράς μάσκα, η οποία έτσι και αλλιώς δεν προστατεύει πλήρως.
Καλύτερα να αποφεύγεις τον συνωστισμό όπου υπάρχουν άτομα που βήχουν και ειδικά όταν κυκλοφορούν εποχιακές λοιμώξεις.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ανοσοποιητικό, δεν θα πάθεις τίποτε με ένα συνάχι.
 #131211  από ppt
 Δευ Μαρ 11, 2019 10:35 pm
Σε κλειστους χωρους με πολυ κοσμο εννοειται φορας μασκα! Σε ανοιχτους χωρους οκ ισως ειναι υπερβολη. Ιωσεις και λοιμωξεις καλο ειναι οσο μπορουμε να τις αποφευγουμε σε καθε περιπτωση!Ειτε λαμβανουμε αγωγη κ υπαρχει χαμηλο ανοσοποιητικο ειτε οχι.Δυστυχως δεν γινεται να αποφευγουμε τα παντα!Υπαρχουν υποχρεωσεις και δουλειες που πρεπει να γινουν και αναγκαστικα θα βρεθουμε σε τετοιους χωρους! Προσωπικα ειδικα σε χωρους νοσοκομειου φοραω παντα μασκα. Δεν χρειαζεται να νιωθεις ασχημα για κατι.. προστατευεις τον εαυτο σου!
 #131213  από Kpoplistener
 Τρί Μαρ 12, 2019 3:16 pm
Konstantinos έγραψε: Δευ Μαρ 11, 2019 9:27 pm Αν δεν είσαι σε ανοσοκαταστολή με σοβαρή λευκοπενία, είναι υπερβολή να φοράς μάσκα, η οποία έτσι και αλλιώς δεν προστατεύει πλήρως.
Καλύτερα να αποφεύγεις τον συνωστισμό όπου υπάρχουν άτομα που βήχουν και ειδικά όταν κυκλοφορούν εποχιακές λοιμώξεις.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ανοσοποιητικό, δεν θα πάθεις τίποτε με ένα συνάχι.

Επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα για το πόσο βοηθάει η μάσκα προστασίας εμένα :smile-hi:
 #131215  από Vagia88
 Πέμ Μαρ 14, 2019 2:08 pm
Καλησπέρα!ακριβως το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω Κ εγώ!φοραω μάσκα Κ ειδικά στο νοσοκομείο όταν πάω....Κ όλοι Κ γιατροί μου λένε Γιατι φορας μάσκα.....από την μια μας λένε να μην αρρωσταίνουμε Κ από την άλλη έχουν απορία Γιστι φοράμε...έλεος Κ τελευταία νευριαζω κιόλας!!!εγω πάντως φοράω σε νοσοκομείο Κ συνοστισμο...προσέχω για να έχω!!!
 #131217  από Kpoplistener
 Σάβ Μαρ 16, 2019 8:17 am
Vagia88 έγραψε: Πέμ Μαρ 14, 2019 2:08 pm Καλησπέρα!ακριβως το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω Κ εγώ!φοραω μάσκα Κ ειδικά στο νοσοκομείο όταν πάω....Κ όλοι Κ γιατροί μου λένε Γιατι φορας μάσκα.....από την μια μας λένε να μην αρρωσταίνουμε Κ από την άλλη έχουν απορία Γιστι φοράμε...έλεος Κ τελευταία νευριαζω κιόλας!!!εγω πάντως φοράω σε νοσοκομείο Κ συνοστισμο...προσέχω για να έχω!!!
Αχ πουλάκι μου ..σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι ..κάποια μέρα θα το βρούμε το δίκιο μας. Αυτό στο υπόσχομαι. Ο Θεός είναι μεγάλος και βλέπει κάθε αδικία .

Χθες πήγα σε μια θεατρική παράσταση .. χωρίς μάσκα...όλοι βηχανε από δω και από κει χωρίς να βάλουν το χέρι τους , ένας απλά, και άλλος αρρωστημένα ..αναγκάστηκα να βάλω το χέρι μου σαν μάσκα προστασίας και δεν ευχαριστηθηκα τόσο την παράσταση.. πολύ απανθρωπιά βρε παιδί μου ..

Πάω εξω και βήχει ο άλλος περνοντας ο βήχας του ξωφαλτσα την φάτσα μου.. δεν ξέρω τι να πω βρε κοπέλα μου.
 #131218  από Kpoplistener
 Σάβ Μαρ 16, 2019 8:24 am
Βάγια μου, πάντα να την φορας όταν βλέπεις κυνδινο!

Όταν πήγα στην αρχή που διαγνώστηκε η ασθένεια στην επιτροπή για να με εξετάσουν,
Εγώ δεν ήξερα τότε ότι δεν έπρεπε να βρίσκομαι σε συνοστισμο , είχε πολλά άτομα να περιμένουν ,
Και βγαίνει ένας γιατρός εκεί και λέει περάστε πρώτη γιατί απαγορεύεται να βρίσκεστε σε συνοστισμο , δεν έχετε καθόλου αντισώματα σε αντίθεση με άλλους .



Και μια φορά είπα ..δεν θα βάλω μάσκα θα πάω εκεί έτσι.

Την άλλη μέρα την άρπαξα κανονικά
Και ήμουν χαλιά μέρες.

Δεν καταλαβαίνουν ότι ο λόγος που "είμαστε υπερβολικοί" σε αυτό το θέμα είναι γιατί ...έχουμε που έχουμε την ασθένεια και μας κάνει χαλιά , να έχουμε και επιπλέον λόγους να είμαστε έτσι?

Και πέρα από αυτό η γρηπη είναι οδυνηρή για την ΣΚΠ γιατί πολύ απλά
Υποτροπιαζεις.
 #131219  από Kpoplistener
 Σάβ Μαρ 16, 2019 8:38 am
Konstantinos έγραψε: Δευ Μαρ 11, 2019 9:27 pm Αν δεν είσαι σε ανοσοκαταστολή με σοβαρή λευκοπενία, είναι υπερβολή να φοράς μάσκα, η οποία έτσι και αλλιώς δεν προστατεύει πλήρως.
Καλύτερα να αποφεύγεις τον συνωστισμό όπου υπάρχουν άτομα που βήχουν και ειδικά όταν κυκλοφορούν εποχιακές λοιμώξεις.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ανοσοποιητικό, δεν θα πάθεις τίποτε με ένα συνάχι.
Διάβασα καλύτερα αυτό που έγραψες
Όταν λες αν δεν έχω πρόβλημα με το ανοσοποιητικό, εννοεις αν δεν έχω την ασθένεια της ΣΚΠ ? Γιατί αυτή την έχω από παιδί και μάλιστα καραμπινατη.

Φυσικά και έχω θέμα με το ανοσοποιητικό. Όπως και εσύ όπως και όλοι μας εδώ. Από την στιγμή που δεν έχουμε αντισώματα είναι επικίνδυνα μεγάλο ρίσκο να γρυπωνεσαι συνέχεια.

Και δεν μπορώ να αποφεύγω τον συνοστισμο κάποιες φορές γιατί είναι υποχρεωτικό να μπω εκεί μέσα. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δεν χρειάζεται να έχεις ονομαστικά μια άλλη ασθένεια για να προσέχεις .. και να δίνεις αφωσιωση. Έχω την ΣΚΠ και μου φτανει.
 #131221  από Konstantinos
 Κυρ Μαρ 17, 2019 4:54 am
Όταν λέω πρόβλημα με το ανοσοποιητικό εννοώ περιορισμένη δυνατότητα για αντιμετώπιση λοιμώξεων, δηλαδή ανοσοκαταστολή με λευκοπενία (δηλαδή λιγότερα του φυσιολογικού λευκά αιμοσφαίρια στο αίμα, ή στο κεντρικό νευρικό σύστημα).
Αυτό συμβαίνει από ανοσοκατασταλτικές θεραπείες για ΣΚΠ (Lemtrada, Tysabri, Gilenya, Ocrevus και χημειοθεραπείες) η και σημαντικές δόσεις κορτιζόνης, καθώς και από άλλες ανιοσοανεπάρκειες (AIDS ή άλλα αιματολογικά νοσήματα κλπ).
Η ΣΚΠ και τα άλλα αυτοάνοσα νοσήματα, δεν συνεπάγονται έλλειψη αντισωμάτων ή μειωμένη ικανότητα στην αντιμετώπιση λοιμώξεων. Αντιθέτως εμείς οι πάσχοντες διαθέτουμε παραπανίσια αντισώματα, τα οποία χτυπάνε το ίδιο μας το νευρικό σύστημα.
Φυσικά εννοείται ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να κολλάμε αρρώστιες, γιατί όταν ανεβάζουμε πυρετό χειροτερεύουν όλα μας τα συμπτώματα και υποφέρουμε περισσότερο από τους μη πάσχοντες. Από την άλλη χρειάζεται να έχουμε και κάποια έκθεση σε ασθένειες για να φτιάχνουμε καινούρια αντισώματα και να κινείται το ανοσοποιητικό αλλιώς μπορεί να χτυπάει εμάς από την βαρεμάρα.
Τώρα αν η μάσκα σε βοηθάει φόρα την και ας την θεωρούν οι άλλοι υπερβολή.