• Ερωτηση

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131180  από Kpoplistener
 Παρ Μαρ 08, 2019 5:35 pm
Γεια σας ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με δικές σας εμπειρίες.

Εσείς μάσκα προστασίας φοράτε όταν βρίσκεστε σε συνοστισμο?
 #131488  από litsa
 Τετ Μάιος 22, 2019 12:00 am
εγώ προσωπικά στην αρχή που φοβόμουν, ναι έβαζα κάποιες φορές μάσκα ειδικά στον μεγάλο πανικό με τις γρίπες και τα εμβόλια των χοίρων και γενικά φοβόμουν τις ιώσεις μην πάθω υποτροπή.

Όταν κάποια στιγμή τον Ιούνιο του 2012 άρχισα συστηματικά να παίρνω συμπληρώματα διατροφής για να ''γεμίσω'' τον οργανισμό μου που είχε αδειάσει και είχε τις ευαισθησίες του, τότε σταμάτησα να έχω αυτό το άγχος , γιατί αισθανόμουν πολύ καλύτερα και δυνατή. Είχα θωρακίσει την άμυνα του οργανισμού μου με βιταμίνες. Έκτοτε δεν φοράω ποτέ μάσκα, παρά μόνο όταν έχω αρρωστήσει και είμαι σε ανάρρωση και πάω σε πολύ συνωστισμό. Αλλά πάλι φροντίζω να το αποφύγω για μερικές μέρες και να αναρρώσω.

όταν είμαστε επιρρεπής σε λοιμώξεις κάτι συμβαίνει, ή έχει αδειάσει ο οργανισμός και θέλει φροντίδα, ξεκούραση ή όπως εγώ τώρα ,
πιθανόν να μην με βοηθάει το φάρμακο που παίρνω και να θέλει αλλαγή.

Επίσης ο οργανισμός βοηθιέται με ήπια γυμναστική , διατροφή , καλό ύπνο, ξεκούραση, ηρεμία

καλή συνέχεια
 #131717  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 4:31 am
αα οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ που μοιράστηκε την εμπειρία σου. Εγώ δεν ζω σε καλό κλίμα , κυρίως ο καθένας μπορεί να βηξει στα μούτρα μου ανά πάσα στιγμή σε συνοστισμο όταν βρίσκομαι..ή και όταν δεν βρίσκομαι.

Φυσικά δεν φοράω πάντα , αλλά προσπαθώ όταν βλέπω τέτοιες ακραίες περιπτώσεις να το κάνω συχνά κι ας με βλέπουν σαν εξωγήινο.

Προσωπικα ο οργανισμός μου είναι υπερβολικά αδύναμος. Και ναι όταν έπαιρνα την βιταμίνη d3 ήταν πολύ καλή, αλλά δεν με αποτρέπε να αρρωσταίνω εύκολα.

Έχω όμως κάποτε μήνες που έπαψα να την παίρνω την βιταμίνη, διότι έχω εδώ και χρόνο που παλεύω να καταπίνω χάπι και πνιγομαι. Οπότε το θριματιζω αλλά και πάλι η θριματισμενη γεύση των χαπιών στην γλώσσα με κάνει να μην τα αντέχω και πνιγομαι προσπαθώντας να τα καταπίνω με το ζόρι και ας αναγουλουζω. Εντάξει στον καθένα η ασθένεια μπορεί να είναι η ίδια , αλλά με διαφορετικές επιπτώσεις.