• Ασφάλεια

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131142  από mitsos
 Παρ Μαρ 01, 2019 4:54 pm
Καλησπερα...εχω καποιες αποριες και δυσκολευομαι να βγαλω ακρη...παω σημερα να κανω μαγνητικη και μ λενε εληξε η ασφαλεια σας χθες...τελος παντων πληρωσα κανονικα τα 240 ευρω γτ βιαζομουν ακραια...το θεμα ειναι οτι ειμαι εμμεσος στους γονεις μου που βγηκαν στν συνταξη και οι δυο προχθες...εχει βαβουρα τωρα για να ασφαλιστω στν προνοια κτλ, διαδικασια που θα παρει 2 μηνες περιπου απ οτι μ ειπαν..το θεμα ειναι οτι σε 6 μερες πρεπει να κανω το tysabri...ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να το παρω κανονικα απο τα φαρμακεια εοπυυ;
 #131143  από Dhm
 Παρ Μαρ 01, 2019 5:48 pm
Καλησπέρα. Επειδή είμαι σε μια παρόμοια φάση. Στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ μου είπαν εχθές ότι τους νοιάζει ουσιαστικά να έχουν κάπου να βάλουν την σφραγίδα τους, δεν τους νοιάζει να είσαι ασφαλισμένος (άντε βγάλε άκρη). Απλώς δεν μπορεί να γράψει φάρμακα ιδιώτης γιατρός. Ορισμένα φάρμακα τα προμηθεύεστε από το νοσοκομείο όμως. Οπότε καλύτερα επικοινωνήστε με το φαρμακείο ΕΟΠΥΥ που σας εξυπηρετεί :)
 #131144  από mitsos
 Παρ Μαρ 01, 2019 6:35 pm
Σε ευχαριστω πολυ :) θα ενημερωσω για οτι μου πουν :emojis-1:
 #131159  από mitsos
 Δευ Μαρ 04, 2019 1:57 pm
Λοιπον μου ειπαν να ξανασυνταγογραφησω τα φαρμακα σαν ανασφαλιστος, και δεν θα εχω καποιο προβλημα για να τα παρω...αν και ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιο θεμα θα ξεπηδησει οταν θα παω να παρω το φαρμακο 😂
 #131160  από Dhm
 Δευ Μαρ 04, 2019 3:01 pm
Χμ ναι δεν ξέρω κι εγώ το φοβάμαι. Και εγώ έχω αρκετές συνταγές ακόμα ως ασφαλισμένη. Μάλλον απλώς την επόμενη φορά δεν θα περιμένω να έχω ξεμείνει από φάρμακα, για να προλάβω αν τυχόν πρέπει να ξανά συνταγογραφήσω!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :)
 #131220  από Smaragdenia
 Σάβ Μαρ 16, 2019 10:07 am
Αν κάποιος δεν έχει ασφάλεια θα πρεπει να πάει σε νευρολόγο γιατρό του δημοσίου να γράψει φαρμακευτική αγωγή. Μαζί με αυτό δίνει μια βεβαίωση της πάθησης διάρκειας ενός έτους. Δινεις την συνταγή καθε φορά μαζι με την βεβαιωση φωτοτυπία.Την στέλνεις κάθε φορά για παραγγελία φαρμακου.Δεν υπάρχει ασφαλιση και σε περνάει με ειδικό νομο για βαριες και ανείατες ασθενιες.Αρκει να έχεις το ΑΜΚΑ σου. Δεν μπορεις να πας σε ιδιώτη γιατρό. Αφου σου δώσει ο γιατρος του δημοσίου την βεβαιωση και την συνταγή φαρμάκου Μπορεις αργότερα να πας να σου ξαναγραψουν τα φαρμακα σε δημόσιο Νοσοκομείο σε αλλη ειδικότητα γιατρου πχ γενικής ιατρικής αρκει να του δείξεις την βεβαίωση με την γνωμάτευση του γιατρου νευρολογου απο το δημόσιο νοσοκομείο.Καθε χρόνο ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομείου θα σου δινει βεβαιωση με την γνωμάτευση για την πάθηση. Αρά δεν εχεις θεμα που εισαι ανασφαλιστος τωρα προσορινά. Τα χαρτιά σου θα περάσουν μεσο ΕΟΠΥΥ. Και μπορεις να παραγγειλεις το φαρμακο απο το φαρμακειο του δημοσιου νοσοκομειου μόνο. Τα ξέρω απο συγγενικο μου προσωπο ανασφάλιστο.Καλή δύναμη!!😊
 #131273  από Dhm
 Παρ Μαρ 22, 2019 3:24 pm
Πάντως, πήγα σήμερα να πάρω φάρμακα με πάρα πολύ άγχος 1. για το αν θα δεχτούν βιβλιάριο που δεν ισχύει και 2. για το αν θα δεχτούν συνταγή γραμμένη σε βιβλιάριο που δεν ισχύει.
Εν τέλη, όπως πάντα, άγχος χωρίς λόγο :P (ποτέ δεν θα μάθω χαχα) Μια χαρά το δέχτηκε και δεν είπε τίποτα. Τώρα αν θα το καταλάβουν κάποια στιγμή και θα με ψάχνουν, δεν το γνωρίζω. Και δεν μπορώ να πω πως έχω καταλάβει ακριβώς τι θα γίνει όταν θα πρέπει να γράψω νέες συνταγές και μαγνητικές. Προς το παρόν, είμαι στους 2 μήνες ήδη αναμονή για να πάω στα ΚΕΠΑ να κάνω αίτηση για να περάσω επιτροπή... :smile-thinking:
 #131280  από mitsos
 Τρί Μαρ 26, 2019 2:21 am
Λοιπον, εγω το εγραψα κανονικα το tysabri στον ερυθρο σταυρο, σαν ανασφαλιστος...και στον εοπυυ μου ειπαν δεν στο δινουμε γτ το χορηγει το νοσοκομειο..εν ολιγης το εκανα κανονικα στο ερυθρο...το θεμα ειναι οτι ας μν μας πιανει πανικος με τν ασφαλεια..ολα κομπλε..ειμαστε καλυμενοι ;)
 #131284  από Dhm
 Τρί Μαρ 26, 2019 11:15 pm
Χμ ναι μπορεί να παίζει ρόλο και το φάρμακο. Εγώ Copaxone παίρνω...