• Φαρμακα η οχι;

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131126  από elenagg
 Κυρ Φεβ 24, 2019 12:00 am
Σας παρακαλω, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Εχω σκπ διεγνωσμενη απο το 2008ε μουδιασματα στα χερια. Εκανα κορτιζονη. Κ αλλη μια φορα το 2011 οπου εκανα παλι κορτιζονη γιατι εσκυβα κ ηταν σαν να με διαπερνα ηλεκτρικο ρευμα. Από τοτε δεν ειχα κανενα θεμα η συμπτωμα. Εχω 2 παιδακια και δεν εχω παρρι καμια αγωγη μεχρι τωρα. Γενικά δεν υπήρχε ποτε στο μυαλο μου ως προβλημα θεμα η κατι τετοιο. Τον Οκτώβρη που μας περασε η νευρολογος μου ζητησε μετα απο 8 χρονια να κανω μια επαναληπτική μαγνητική να δουμε πως ειμαι. Απο τότε το μυαλο μου εχει αλλαξει φοβαμαι, αγχωνομαι. Νιωθω οτι εχω προβλημα. Ενω η μαγνητική εδειξε οτι η 1η εστια ειναι σταθερη κ ανενεργη και υπαρχουν πολλες μικρες στον εγκεφαλο ενεργες. Δεν ξερω τι να κανω. Η νευρολογος μου προτείνε φαρμακευτική αγωγη απο το στομα.
Τις τελευταίες 15 μερες νιωθω ζαλαδα, ασταθεια και μεχρι το βραδυ σαν να κουραζονται τα ματια μου. Τι να κανω; σκεφτομαι να παω στο νοσοκομειο να κανω ρνα κυκλο κορτιζονης; να μπω σε αγωγη; θα λυσει κατι; θα προστατέψει κατι; ειμαι θολωμενη. Εχω μικρα παιδακια και δςν ειμαι διατεθειμένη να παθω τιποτα... Για τα επομενα 20 χρονια τουλάχιστον. Τελος σκεφτομαι να επισκεπτώ εναν ολιστικο γιατρο..
Τι μου προτείνεται;
 #131128  από johnkyr
 Δευ Φεβ 25, 2019 7:54 am
χαλάρωσε ,

ότι και να κάνεις, ξεκίνα διατροφή ,βιταμίνες, γυμναστική



τώρα σχετικά με την αγωγή ... μάλλον υπάρχουν 3 "σχολές"

1. δεν ξεκινάω αγωγή, τα φάρμακα μάλλον δεν κάνουν τίποτα
2. ξεκινάω μια ελαφριά αγωγή, κι αν χειροτερέψει κάτι πάω στα πιο βαριά
3. ξεκινάω τα βαριά απ την αρχή, για να μην χειροτερέψει κάτι στην ΣΚΠ, αλλά μπορεί οι παρενέργειες τους να είναι πιο σοβαρές.
 #131129  από elenagg
 Δευ Φεβ 25, 2019 5:51 pm
Σε ευχαριστώ πολύ,
Ενημερωθηκα πληρως απο εδω μεσα για πολλα κ διαφορα.
Η ασταθεια κ μια πιεση στα ματια με αγχωνει.
Με βαζει σε διαδικασια να δω αν πρέπει να κανω κορτιζονη.
Η γιατρος προτινει φαρμακα.
Κατι το οποιο δεν με βρίσκει σύμφωνη.
 #131169  από Konstantinos
 Τετ Μαρ 06, 2019 3:06 am
Η παραπάνω επιλογή Νο3 φαίνεται να έχει καλύτερα αποτελέσματα μακροχρόνια από τις άλλες δυο και είναι η ανερχόμενη κυρίαρχη άποψη στους ειδικούς στην ΣΚΠ διεθνώς.
Είναι πολύ λογικό να θέλεις να προστατεύσεις ότι υπάρχει και λειτουργεί σωστά από το να περιμένεις να επέλθουν σοβαρές βλάβες και μετά να τρέχεις για να σώσεις αυτό που πλέον δεν υπάρχει για να το σώσεις. Βέβαια οι παρενέργειες είναι αρκετά σοβαρές και επικίνδυνες, αλλά και οι βλάβες που μπορεί να προκαλέσει η ΣΚΠ δεν είναι καθόλου ευχάριστες.
Βασικά καλούμαστε να επιλέξουμε ποιόν κίνδυνο αξιολογούμε ως περισσότερο πιθανό και ποιόν περισσότερο αποδεκτό.
Κάθε δρόμος έχει τις θυσίες του.
 #131172  από dm123
 Τετ Μαρ 06, 2019 4:53 pm
Νομίζω η πρώτη επιλογή «δεν παίρνω φάρμακα γιατί δεν κάνουν τίποτα» σκέτο δεν υπάρχει ως επιλογή (τουλάχιστον ως προτεινόμενη επιλογή). Θα ήθελα να το διορθώσω και να γράψω ότι «δεν παίρνω φάρμακα αλλά αρχίζω βιταμίνες, διατροφή και άσκηση (σώματος και ψυχής)».
Εγώ πάντως θεωρώ από προσωπική εμπειρία αλλά και πολλές συζητήσεις με άτομα μέσα από το forum αλλά και τον κοινωνικό μου κύκλο, όπου τυχαίνει να έχω αρκετά άτομα με σκλήρυνση, στην πορεία των 16 ετών ( τόσο καιρό την έχω την ριμάδα) ότι μακροχρόνια καλύτερη λύση είναι αυτή. Ναι μεν της αποχής αλλά όχι της παραίτησης. Την κορτιζόνη βέβαια δεν την κατακρίνω όταν δεν γίνεται κατάχρηση (σβήνει κάποιες φωτιές για να μπορέσεις να επανέλθεις πιο γρήγορα)
Δυστυχώς για την επιλογή μου δεν μπορώ να στο αποδείξω γιατί απλά δεν θα υπάρξουμε ποτέ αντικείμενο ανεξάρτητης μελέτης. Αλλά μέσα από την δική μου αλλά και άλλων συνασθενών μαρτυρία νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις αν ισχύουν ή όχι κάποια πράγματα. Και για να μην θεωρήσουν κάποιοι ότι «ελα μωρέ καμιά εστία θα έχει και για αυτό κουνίεται» ξανα- αναφέρω ότι η μαγνητική μου είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα νευρολόγου σουρωτήρι. Πολλαπλές εστίες εγκέφαλος, αυχενική και θωρακική μοίρα. Και όμως τώρα που έχω καταφέρει και συμμετέχω σε αγώνες δρόμου χαίρομαι πολύ που μπορώ και ξεπερνάω στην κατάταξη τους υγιείς. Και ακόμα περισσότερο που μπορώ και τρέχω μαζί με τα δύο μου αγόρια. Αυτό και αν είναι ευτυχία!!!
Σου εύχομαι καλή δύναμη και υγεία σε σένα και στην οικογένεια σου!
 #131181  από Kpoplistener
 Παρ Μαρ 08, 2019 5:37 pm
Δεν μπορώ εγώ να σου πω γιατί μπορεί να σε πάρω στον λαιμό μου. Εσύ είσαι ο γιατρός του εαυτού σου . Και ούτε τους γιατρούς να ακούς καταγραμμα. Έχει συνείδηση και ξέρεις το σώμα σου

Εγώ προσωπικά δεν παίρνω καθόλου φάρμακα τα έκοψα γιατί έβλεπα ότι δεν ζούσα.
 #131182  από Kpoplistener
 Παρ Μαρ 08, 2019 5:40 pm
Konstantinos έγραψε: Τετ Μαρ 06, 2019 3:06 am Η παραπάνω επιλογή Νο3 φαίνεται να έχει καλύτερα αποτελέσματα μακροχρόνια από τις άλλες δυο και είναι η ανερχόμενη κυρίαρχη άποψη στους ειδικούς στην ΣΚΠ διεθνώς.
Είναι πολύ λογικό να θέλεις να προστατεύσεις ότι υπάρχει και λειτουργεί σωστά από το να περιμένεις να επέλθουν σοβαρές βλάβες και μετά να τρέχεις για να σώσεις αυτό που πλέον δεν υπάρχει για να το σώσεις. Βέβαια οι παρενέργειες είναι αρκετά σοβαρές και επικίνδυνες, αλλά και οι βλάβες που μπορεί να προκαλέσει η ΣΚΠ δεν είναι καθόλου ευχάριστες.
Βασικά καλούμαστε να επιλέξουμε ποιόν κίνδυνο αξιολογούμε ως περισσότερο πιθανό και ποιόν περισσότερο αποδεκτό.
Κάθε δρόμος έχει τις θυσίες του.
Φίλε προτιμώ να πάθω από την ασθένεια παρά να γίνω πειραματόζωο. Γιατί αυτό θέλουν να είμαστε . Σας αρέσει η δεν σας αρέσει.