• ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΩΣ ΑΜΕΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #130948  από NOBODY
 Κυρ Ιαν 13, 2019 8:05 pm
Φίλοι και φίλες, θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε ως προς τα δικαιώματα μου ως αμεα. Είμαι άτομο με 93 % αναπηρία ( Σκλήρυνση κατά Πλάκας, Νόσος Crohn, αφαίρεση παχέος εντέρου και εκ γενετής εγκεφαλική βλάβη) Θα ήθελα, επειδή έχω μπερδευτεί για τα καλά, να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθώ για να δω συνολικά τι δικαιούμαι και τι όχι. Το να ρωτάω δεξιά και αριστερά μόνο μπερδέψει με έχει. Πραγματικά έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα, νόμος, που να ασχολείται αποκλειστικά με τα δικαιώματα των Αμέα? Η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη.
 #130949  από Gianna
 Κυρ Ιαν 13, 2019 8:39 pm
Nobody Γεια σου,
Καταρχήν μην απελπίζεσαι.
Ξεκινά με ψυχραιμία να ενημερώνεσαι. Στο facebook υπάρχει μια ομάδα που ονομάζεται ΣΥΝΗΓΌΡΟΣ ΤΩΝ ΑΜΕΑ.
Παράλληλα, απευθυνσου και σε κάποιον κοινωνικό λειτουργό. ΠΧ τα κέντρα Αποκατάστασης έχουν, όπως επίσης και τα Νοσοκομεία τύπου Αιγινητειο. (Από όσο ξερω)
Μάζεψε τους εισηγητικους φακέλους και άρχισε να αυτοκατευθυνέσαι. Η διαδικασία είναι πιο απλή από όσο πιστεύεις. Οπότε εκ των προτέρων άγχος και ανησυχία είναι τελείως περιττά. Start small.

Καλή επιτυχία!!