• Καλλυντικά, Βαφές Μαλλιών, Αρώματα

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130842  από Gianna
 Κυρ Δεκ 16, 2018 2:05 pm
Προς τις κυρίες του Φόρουμ,

Γνωρίζουμε όλοι ότι η φροντίδα της εξωτερικής εμφάνισης προσδίδει πόντους στη γενικότερη ευεξία και αυτοπεποίθηση (ο περιποιημένος άνθρωπος πάντα αποπνέει και δείχνει σεβασμό τόσο προς τους άλλους όσο και προς τον εαυτό του)... :smile-makeup: :smile-makeup: :smile-makeup:

....και από την άλλη ένα λογικότατο trend της εποχής μας είναι η χρήση όσο το δυνατό πιο αγνών καλλυντικών προϊόντων (βιολογικών, οργανικών, υποαλλεργικών, φυτικών, σπιτικών, κτλ)...

....και η κοσμετολογία και έρευνα έχει προχωρήσει πολύ...

...ας ξεκινήσουμε ένα νήμα επικοινωνίας, κοινοποιήσεων links και ανταλλαγής πρακτικών γνώσεων και απόψεων επί του θέματος... (σχετικά με το make-up, σαμπουάν, καθαρισμοί / περιποίηση προσώπου, βαφή και ανταύγειες μαλλιών, αρώματα, αποσμητικά κτλ)

Ενδεικτικά κάποια αναζήτηση από το διαδίκτυο.

http://www.enallaktikos.gr/ar10979el_oi ... lista.html

https://enallaktikidrasi.com/2013/10/zi ... allyntika/

Υγεία και Ομορφιά!!!

:smile-flower:
 #130843  από AspasiaP
 Κυρ Δεκ 16, 2018 7:30 pm
Δεν ξέρω αν και πόσο σκόπιμα τρομοκρατούν, αλλά από το ονομα των ιστοτόπων και μόνο δεν εμπνέουν και τόση εμπιστοσύνη. Η δόση κάνει το δηλητήριο και δεν μπήκαν στον κόπο να μιλήσουν για αυτή. Από την άλλη, πετροχημικό η φορμαλδεΰδη; Μπορεί, αλλά είναι και ουσία που υπάρχει στο αίμα. Νομίζω αποτέλεσμα μεταβολισμού αμινοξέων. Καλά αυτά που λένε, αλλά προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική για την αξιοπιστία τους.
 #130844  από Στάθης
 Κυρ Δεκ 16, 2018 9:37 pm
AspasiaP έγραψε: Κυρ Δεκ 16, 2018 7:30 pm Δεν ξέρω αν και πόσο σκόπιμα τρομοκρατούν, αλλά από το ονομα των ιστοτόπων και μόνο δεν εμπνέουν και τόση εμπιστοσύνη. Η δόση κάνει το δηλητήριο και δεν μπήκαν στον κόπο να μιλήσουν για αυτή. Από την άλλη, πετροχημικό η φορμαλδεΰδη; Μπορεί, αλλά είναι και ουσία που υπάρχει στο αίμα. Νομίζω αποτέλεσμα μεταβολισμού αμινοξέων. Καλά αυτά που λένε, αλλά προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική για την αξιοπιστία τους.
Το θέμα σας είναι σημαντικό σαν γνωρίζω περίπτωση στην Ιταλία (κοπέλα) που τιθάσευσε την πάθηση μειώνοντας τα χημικά από τα make-up και τα καλλυντικά, βελτιώθηκε ραγδαία η υγείας της με την διακοπή καλλυντικών προϊόντων βαρέων μετάλλων και τοξικών ουσιών.

Επίσης η φορμαλδεΰδη δεν περιέχεται στο αίμα μας, είναι η γνωστή φορμόλη, και είναι ένα καρκινογόνο επίσημα δηλωμένο από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

www.de-di.gr

proionta-tis-fisis.com

www.ediva.gr

Με συγχωρείτε για την ανδρική παρέμβαση...
 #130845  από AspasiaP
 Δευ Δεκ 17, 2018 1:02 am
Περιέχεται στο αίμα μας σε ποσότητες 2.74 +/- 0.14 mg/L. Είναι παράγωγο του μεταβολισμού. Τα καλλυντικά τι περιεκτικότητα έχουν και πάνω από ποιά συγκέντρωση είναι επικίνδυνη; Αν δεν το αναφέρουν τα άρθρα, είναι στα όρια της τρομολαγνείας. Για την κοπέλα στην Ιταλία δεν έχω αμφιβολία, δυσκολεύομαι να καταλάβω όμως πώς ακριβώς έβγαλε το συμπέρασμα. Υπάρχει ο κίνδυνος "post hoc ergo propter hoc" δηλαδή το ότι συνέβη ένα γεγονός Β μετά από ένα γεγονός Α δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το Α προκάλεσε το Β. Εγώ και φίλες μου είχαμε κάνει αντίστοιχες αλλαγές, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή.
 #130846  από Gianna
 Δευ Δεκ 17, 2018 11:11 am
Στάθη ευχαριστούμε για την παρέμβαση!! Πολύ χρήσιμη!!

Ασπασια, είσαι πολύ ψαγμένη και μιλάς πάντα με επιχείρημα!! :emojis-1:

Όσο αφορά τα των προϊόντων περιποίησης και ομορφιάς, ήδη συνασθενεις μας στο εξωτερικό προσπαθούν να χρησιμοποιούν Όσο πιο οργανικά προϊόντα γίνεται! Η λογική είναι να μην επιβαρύνεται ο οργανισμός μας μέ επιπρόσθετες ουσίες. Και αυτό λόγω της πάθησης.

:smile-flower: