• Τη Γνώμη σας??

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130711  από Stavros2121
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 1:45 am
Καλησπέρα στη παρέα ,

Λοιπόν δε αφορά εμένα το μήνυμα αλλά τη κοπελιά μου.

Πριν περίπου 15 μέρες μετά από μια θολούρα στο μάτι αποφασίσαμε να πάμε στον οφθαλμίατρο για τις απαραίτητες εξετάσεις.Για "κακή" μας τύχη το μάτι δεν παρουσίαζε κάποια πάθηση, φυσιολογική η οπτική θήλη και γενικά χωρίς αλλοιώσεις αλλά με ήπια διαταραχή χρωματικής αντίληψης.
όπως και να χει μας παρέπεμψε να πάμε σε νευρολόγο....κάναμε μαγνητική...το αποτέλεσμα 8 Ανενεργες εστίες με σύμπτωμα οπτική νευρίτιδα ..
Ο νευρολόγος ενημέρωσε για 3 ήμερη αγωγή με κορτιζόνη χωρίς να είναι απαραίτητο ...τλσπ κάναμε την αγωγή αλλά δε φαίνεται μέχρι στιγμής να περνάει η θολούρα συγκεκριμένα τις τελευταίες μέρες φαίνεται να έχει χειροτερέψει.Έχω διαβάσει οτι μέχρι την 15 μέρα μπορεί να χειροτερέψει και μέτα βελτιώνεται σε διάστημα ενός χρόνου απλά δε ξέρω αν θα βοηθάγε και αλλη αγωγη με κορτιζονη ??!!!?!!

Οπως και να χει Σε 4 μερες βγαίνουν οι εξετάσεις αίματος άρα θα πάμε ξανά στο νευρολόγο για να δούμε τι θα μας πει...Μας εχει ενημερώσει ήδη για μαγνητική σε 3 μηνες.

θα ηθελα να ρωτησω:
Απο την στιγμη που οι εστιες ειναι ανενεργες χρειαζεται να ξεκινησει αγωγη η οχι?
Σχετικα με την οπτικη νευριτιδα θα βηθουσε καποιο συμπληρωμα η καποιο συμπλεγμα βιταμινων ?Εχω διαβασει σε παλιοτερα Posts για το NEUrozan Και το συμπληρωμα με μυρτιλο?
Επισης θα ήθελα να μου προτείνεται με βάση την εμπειρίας σας κάποιον καλό νευρολόγο, επιστήμονα και άνθρωπο για μια δεύτερη γνώμη.


Ευχαριστώ και καλή συνέχεια
 #130713  από Vagia88
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 4:04 pm
Καλησπέρα!και γω το ίδιο σύμπτωμα με την κοπελα σου είχα ως πρώτο!για καλή μου τύχη εμένα αποκαταστάθηκε το μάτι μου εντελώς δεν μου άφησε κάτι παρόλο που τότε δεν πήρα κορτιζονη!εγω πήγα σε 5 γιατρούς γενικά δεν έμεινα σε μια γνώμη!εχω καταλήξει στην γιατρό μου που είναι δίπλα μου είναι άνθρωπος Κ όχι γιατρός Κ τελευταία μια γνωστή μου με πήγε Κ σε ένα δημόσιο νοσοκομείο που έχουν πολύ Κάλο τμήμα για την πάθηση μας!για μένα καλό θα είναι να πάρετε γνώμες γενικά!αν θες σου λέω το όνομα της γιατρού μου που έχει ιδιωτικό ιατρειο η αν θες δημόσιο νοσοκομείο σου λέω αυτό που πήγα εγώ σε προσωπικό Μυνημα!
 #130714  από you can do it
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 7:47 pm
Και εμένα η πρώτη μου υποτροπή ήταν οπτική (οπισθοβολβική) νευρίτιδα.
Πήρα πολλή κορτιζόνη (7 μέρες ! ενδοφλέβια). Δεν πέρασε αμέσως. Φυσικά από οπτική οξύτητα περίπου 3/10 στο ένα μάτι πήγε σε λίγες μέρες στο 7-8 αλλά αυτά τα 2 με 3 δέκατα καλύφθηκαν πολύ αργότερα και σταδιακά.
Μέσα σε ένα περίπου χρόνο και αργά - αργά είχα φτάσει πάλι στην τέλεια όραση... θέλει υπομονή.
Και ο οφθαλμίατρός μου επέμενε να ξαναπάρω κορτιζόνη πάνω στο τρίμηνο αλλά επέμενα και εγώ να μην πάρω γιατί με τσάκισε.
Βέβαια ακολούθησα το δρόμο της εναλλακτικής ιατρικής (κινέζικη) και πήρα και Νeuroaspis, δεν το άφησα στην τύχη του χωρίς να κάνω τίποτα. Οπότε με υπομονή και επιμονή το μάτι και όσα συμπτώματα ή ψιλοϋποτροπές που βγήκαν μετά πέρασαν.
Θέλει πολλή υπομονή και όχι πανικό. Και στον καθένα είναι διαφορετικό. Έχω ακούσει και περιπτώσεις που σε ένα μήνα πέρασε τελείως το μάτι, και άλλες που κάτι έμεινε μετά. Επίσης με μια υποτροπή δεν κλειδώνει η διάγνωση. Μπορεί να περάσει αυτό και η κοπέλα σου να μην ξανα ασχοληθεί. Να σκέφτεστε θετικά, πράγμα που σίγουρα είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή, αλλά προσπαθήστε να μην αγχώνεστε. Στήριξέ την όσο πιο πολύ μπορείς.
Tώρα για γιατρό που να είναι καλός και άνθρωπος, δεν ξανα ασχολήθηκα με γιατρούς αλλά αν βρεις κανέναν πες το και σε μένα να έχω υπόψη αν τύχει κάτι...
(Vagia, αν θες στείλε μου π.μ. να μου πεις το όνομα του γιατρού αν δεν σου κάνει κόπο.)
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 #130715  από Stavros2121
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 10:30 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Άλλη θεραπεία κορτιζόνης δε νομίζω να ξανακάνουμε ...ούτως η άλλως από τι έχω καταλάβει η φλεγμονή θα περάσει από μόνη της (καλώς εχόντων των πραγμάτων) ίσως πιο αργά αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα με η χωρίς τη κορτιζόνη.

Vagia αν μπορείς στλ μου με ένα pm το όνομα της γιατρού που έχει ιδιωτικό ιατρείο και το δημόσιο νοσοκομείο που έχει καλό νευρολογικό τμήμα .
you can do it είδα για το Neuroaspis και από τι φαίνεται είναι ένα εξειδικευμένο συμπλήρωμα πάνω στη ΣΚΠ. Τώρα διάβαζα είναι στη φάση ΙΙΙ και τα αποτελέσματα θα τα δημοσιεύσουν το Γενάρη του 2019 .Όπως και να χει μιλάμε για συμπλήρωμα και όχι για σκεύασμα θεραπείας.

Εμείς αυτή τη στιγμή περιμένουμε να βγουν οι αιματολογικές, θα πάμε στο γιατρό να δούμε τι έχει να μας πει σχετικά με τα συμπληρώματα και τις αγωγές.


Εύχομαι δύναμη σε όλους!