• ΣΚΠΚ,ΒΑΔΙΣΗ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ...ΥΠΟΘΕΣΗ X-FILES ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ!!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130444  από costas1968
 Δευ Σεπ 03, 2018 9:59 am
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΤΙΣ 10.30 ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ Η ΒΑΔΙΣΗ ΜΟΥ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΪ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΚΑΛΗ?
ΒΙΟΡΥΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ?ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΗΛΙΑΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ?(ΝΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..)
ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ΄, ΟΤΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΣΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
:character-oldtimer:
 #130445  από Στάθης
 Δευ Σεπ 03, 2018 1:27 pm
Γεια σου Κώστα! Αυτό που πιστεύω είναι ότι όσο βραδιάζει αυξάνεται μια ορμόνη στο εγκέφαλο, η μελατονίνη η οποία επηρεάζει το νευρικό σύστημα με καλό τρόπο όσο ετοιμάζεται το σώμα σιγά σιγά για κατάκλιση. Χωρίς μελατονίνη, θα ήταν αδύνατο να επιτύχουμε χαλαρό, ξεκούραστο ύπνο και έτσι το σώμα δεν θα μπορούσε να περάσει από τις αναγεννητικές και αναζωογονητικές διαδικασίες που συνήθως λαμβάνουν την ώρα του ύπνου.

Από την άλλη το πρωί δεσπόζει μια ορμόνη η σεροτονίνη, η οποία ανεβάζει σιγά σιγά την ένταση των σημάτων προς και από το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Η ποιότητα των καλωδίων (του Νευρικού Συστήματος) και η τοξικότητα του οργανισμού, όπου παρέα και με τις αυξημένες ορμόνες του άγχους, συνεπάγεται ανάλογα και στα αυξημένα συμπτώματα.

Εικόνα

Γενικά καταλαβαίνω τι λες αφού για πολλούς από εμάς ισχύει η παρατήρησή σου και νομίζω είναι θέμα ορμονών και τις πολύ σπουδαίες λειτουργίες αυτών στο σώμα.
 #130447  από costas1968
 Τρί Σεπ 04, 2018 12:16 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.ΑΡΑ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ ΜΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΑΝΤΩΣ.Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ
:violin:
 #130448  από Στάθης
 Τρί Σεπ 04, 2018 1:55 pm
costas1968 έγραψε: Τρί Σεπ 04, 2018 12:16 pm ...ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ ΜΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΧΩΣ...
:violin:
Αυτό δεν είναι πολύ καλή ιδέα γιατί η ορμόνη αυτή είναι για το βράδυ, εκτός αν θέλει κανείς να αισθάνεται χαλάρωση και υπνηλία όλη μέρα. :emojis-30:

Η καλύτερη νομίζω προσέγγιση στο θέμα είναι το κυκλοφορικό, δηλαδή η όσο το δυνατόν καλύτερη αιμάτωση του εγκεφάλου και αυτό χρίζει αποτοξίνωση, άσκηση, διατροφή και καλή ψυχολογία σε βάθος χρόνου, φέρνοντας σε σωστή ισορροπία όχι μόνο τις ορμόνες αλλά και την καλύτερη ξεκούραση το βράδυ, και περισσότερη ενέργεια το πρωί.

Βέβαια αν κανείς παίρνει μια φαρέτρα φαρμάκων από το πρωί καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολο για τον εγκέφαλο να έρθει σε ισορροπία, πόσο μάλλον με την τροποποίηση (μετάλλαξη) που κάνουν στο οργανισμό σε βάθος χρόνου, οι ορμόνες θα είναι και αυτές ασυνάρτητες και ανισόρροπες όπως είναι και το ανοσοποιητικό, γιατί στον οργανισμό όλα είναι μια αλυσίδα.
 #130452  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Τετ Σεπ 05, 2018 10:28 pm
Καλησπέρα κι από μένα.Κι εγώ Κώστα έτσι ακριβώς είμαι.Το πρωί συχνά χρησιμοποιώ μπαστούνι και στο σπίτι μέσα ενώ το βράδυ μπορώ να βγω έξω να περπατήσω 500 600 μέτρα χωρίς μπαστούνι και να ανέβω δύσκολα μεν αλλά μπορώ σκαλοπάτια χωρίς να πιάνομαι.Γι αυτο και κανω γυμναστική πάντα το βράδυ. Με πήρα βίντεο και το έδειξα στο φυσικοθεραπευτή μου και δεν το πίστευε!Κι εμένα μου έχουν πει ότι οφείλεται στη μελατονίνη.Αυτο είναι τόσο ελκυστικό που με κάνει να σκέφτομαι να πάρω συμπληρώματα μελατονίνης αλλά προς το παρόν δεν το έχω κάνει γιατί φοβάμαι λίγο. Πάντως πριν λίγες μέρες διάβασα ότι κάπου στο εξωτερικό έγιναν δοκιμές σε ασθενείς με μελατονίνη με πολύ καλά αποτελέσματα.
 #130458  από costas1968
 Πέμ Σεπ 06, 2018 2:39 pm
ΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΣΟΥ?ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ-ΜΙΚΡΗ Ή ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ- ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΛΛΑΣΟΜΕΘΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ-ΜΑΚΑΡΙΤΗ ΠΙΑ- ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ <<ΡΟΖ ΓΑΤΟΣ>>!!!!
:teasing-tease:
 #130459  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Παρ Σεπ 07, 2018 12:23 am
Κώστα ο γιατρός μου δεν σχολίασε κάτι ούτε ο φυσικοθεραπευτής.Απλα πριν 2 χρόνια το είχα πει σε ένα βιοχημικό και αυτός μου είχε πει για τη μελατονίνη.Και για να γελάσουμε λίγο πολλές φορές λεω στον εαυτό μου : γιατί τα μαγαζιά να μην λειτουργούν μέχρι αργά το βράδυ για να μπορώ να κάνω τα ψώνια μου άνετα? :emojis-2: Γιατί προς το παρόν έχω τρελαθεί στο e shopping ! :emojis-1:
 #130468  από kath
 Δευ Σεπ 10, 2018 12:55 pm
Διαβαζω τις αναρτησεις σας και μολις μου λυθηκε η ιδια απορια που και εγω εχω εδω και παρα πολυ καιρο. Η απαντηση του Σταθη λογικοτατη ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι το συστημα μας χρειαζεται προ παντων ηρεμια κατα το δυνατο ως πολυ ευαισθητο σε σχεση με αυτο των μη πασχοντων. Η μελατονινη ομονη-κλειδι τελικα. Δεν θα την επαιρνα ως συμπληρωμα πρωι μιας και διαφορες δουλειες τρεχουν μεσα στην μερα ομως μαλλον πρεπει να βρω τροπους να κρατω σε ηρεμια το συστημα