• ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ MS Κ HASHIMOTO

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130353  από Ευτυχία
 Τρί Ιούλ 31, 2018 8:51 am
Καλημέρα..μόλις πρόσεξα οτι εχω να μπώ 2 χρονια στην παρέα σας (μας)..ελπίζω να σας βρίσκω καλά...(οσο γίνεται)
Δεν θα μιλήσω για την AVONEX ή αλλιώς πρέζα που την έκοψα μόνη μ πριν χρόνια κ ισιωσα..ούτε για το FAMPYRA που πήγε στα σκουπίδια πριν καν κλείσω μήνα...ουτε για τους νευρολόγους γενικά που μισώ..ούτε και για τον dr Ελευθέριο-αγαπημένο γενετιστή-που μακάρι να ειχα τα λεφτά να συνεχίσω την αγωγή του...
θέλω να ρωτήσω για την συνύπαρξη HASHIMOTO-MS αν υπάρχει κάποιος απο εσας που αντιμετωπίζει το ιδιο με μένα..
Χθες βράδυ έμαθα οτι εχω και απο αυτο και φρίκαρα..η αλήθεια είναι οτι τοσο κλάμα δεν εριξα ούτε πριν 8 χρόνια που έμαθα για την MS..φοβάμαι οτι θα ξυπνήσω την "σουλα" και θα φταιω εγω που δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ τον καινούριο "φίλο" ...
ps ΣΤΑΘΗ ή admin sorry που άνοιξα θεμα σε- πιθανόν -λάθος παρακλάδι του forum..αν είναι "μετακομίστε" το
 #130354  από Στάθης
 Τρί Ιούλ 31, 2018 11:47 am
Γεια σου Ευτυχία,μην σε φοβιζει ο Hashimoto, είναι ένα θέμα που διαχειρίζεται πολυ πιο εύκολα ... από την κυρία.

Αυτό που ισχύει για τη κυρία (βελτιστοποίηση της Υγείας του Κεντρ. Νευρικού συστήματος) το ίδιο ισχύει και για τον θυροειδή. Βελτιστοποίηση της Υγειας του. Σαν πρώτες συμβουλές είναι η διακοπή χρήσης make-up απο το οποίο φεύγουν βαρεά μέταλλα και συσσωρεύονται στο θυροειδη. Επίσης ψάξου για αυτά που στρεσάρουν το θυροειδή και σιγά σιγά βελτιστοποίηση.
Να θυμάσαι δεν εχεις θεμα με το ανοσοποιητικό αλλά με την τοξικότητα.

Η φαρμ. αγωγή του hashimoto είναι απλή και αποτελεσματική.
Επίσης, ο θυροειδής υποφέρει στους σκληρυντικούς από τα τοξικά σκιαγραφικά και τα φάρμακα.

Εύχομαι καλή Δύναμη !
 #132436  από Giotap
 Σάβ Ιαν 04, 2020 3:35 pm
Καλησπέρα!
Έχω κ εγώ hasimoto. Έπαιρνα t4 και καλά προληπτικά γιατί έχει τάση ο θυρεοειδής να υπολειτουργει. Μου έφερνε ταχυκαρδίες και η γιατρός μου μου τα έκοψε. Απλά παρακολουθώ που και που με εξετάσεις.
Δεν έχει σχέση η σκπ με αυτό. Μην ανησυχείς.
 #132437  από alexander34
 Σάβ Ιαν 04, 2020 8:26 pm
Παιδιά καλησπέρα κι από εμένα και Χρόνια πολλά!!!
Ονομάζομαι Αλέξανδρος και είμαι 34 ετών.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα..

Πάσχω απ΄τα 16 μου από υποθυρεοειδισμό...στα 25 γύρισε σε αυτοάνοσο κι έγινα χασιμοτάκι...με αντισώματα 6.500 με όριο τα 60.
Εδώ και λίγα χρόνια απ'το 2012 συγκεκριμένα, η ζωή μου έχει γίνει πραγματική κόλαση...τότε ξεκίνησα και με την πρώτη μου μαγνητική εγκεφάλου...η οποία βγήκε πεντακάθαρη με μια υποψία, για ενδοκράνια υπέρταση....που τελικά με διαβεβαίωσε ο Νευρολόγος πως δεν είναι τπτ...μάλιστα ανέφερε μέσα και κάτι για το τουρκικό εφίππιο...το αφήσαμε έτσι με τον γιατρό, πως και καλά δεν είναι κάτι...να προσπαθησω να ηρεμήσω και να το ξεχάσω....φυσικά δεν γινόταν κι έτσι πήγα σε άλλο νευρολόγο όπου ξεκίνησα με άλλες εξετασεις....εγκεφαλογράφημα, ηλεκτρομυογράφημα τα κλασσικά, μιας και κατα καιρούς μούδιαζαν τα χερια και είχα έναν ήπιο τρόμο, οι γιατροί μου έλεγαν πως είναι και καλά απ τον θυροειδή....το 2015 ήταν σκέτη κόλαση, έτσι και το 2016 μέχρι σήμερα.....το τρέμουλο στα άκρα με ξέχασε βέβαια, κι εγω εκείνο, ώσπου ήλθαν νέα συμπτώματα!
Ξαφνικές αυξομειώσεις της TSH, ζαλάδες, ίλιγγος, ξαφνικές υπογλυκαιμίες τύπου αντιδραστικές....
Έκανα λοιπόν μια καμπύλη σακχάρου και βγήκε καλή, μας δείχνει βέβαια όπως μου είπαν και οι γιατροί, πως το πάγκρεας είναι έτοιμο για δράση (του τύπου παράγει πολύ ινσουλίνη).
Έτσι, έκλεισα ραντεβού για μαγνητική στο παγκρεας, να εξετάσουμε το ενδεχόμενο αν υπάρχει ισνουλίνωμα, ως τοτε μου είπαν να αποφεύγω τα μεγάλα γεύματα και τους πολλούς υδατάνθρακες,,,πλέον δε τρώω καθόλου ζάχαρη κλπ., έχασα 20 κιλά σε 2 μήνες (είμαι 180 και 75 κιλά).
Το 2017 έκανα την δεύτερη μου μαγνητική, όπου μας έδειξε 2 στικτές εστίες (χωρίς ειδικούς χαρακτήρες)μια μαγνητική αυχένα, έδειξε αρκετές κήλες σχεδόν σε επαφή με νωτιαίο μυελό (ύστερα από τρακάρισμα παλιότερα) και μια μαγνητική οσφυϊκής μοίρας με σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση 2 βαθμού . ουφ
Φέτος λοιπόν και συγκεκριμένα πριν από 2 μήνες, καθώς περπατούσα στο κέντρο, μούδιασε το αριστερό μου πόδι(μυρμηγκιάσματα, καυσαλγίες, τσιμπήματα σαν από βελόνες, (αν συνέχιζα πάραυτα να περπατάω θα ακολουθούσε σπαστικότητα και τελικά θα έπεφτα γιατί απλά δεν αισθανόμουν καθόλου το πόδι, όπως έγινε την δεύτερη φορά) στο καπάκι το αριστερό χέρι και ταυτόχρονα το μισό πρόσωπο αριστερά πάλι,αυτό έγινε 4 φορές σε μια εβδομάδα,δεν το σκέφτηκα πολύ, κι έτσι πήγα για νέες μαγνητικές...εγκεφάλου/αυχένα.
Το αποτέλεσμα?
Απ' τις 2 στικτές εστίες, φάνηκε μόνο η 1 συγκεκριμένα αναφέρει αυτή τη φορά, (μια στικτή εστία στη λευκή ουσία του ΑΡ μετωπιαίου λοβού, με υψηλό μαγνητικό σήμα σε ακολουθίες καταστολής ΕΝΥ (flair) ) και προστέθηκε ένα σύνδρομο κενού εφιππίου,ο αυχένας καμία μεταβολή, τα ίδια μόνο κήλες, έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω μια εισαγωγή στο Νοσοκομείο, όπου οι γιατροί, μου έκαναν ΟΝΠ.
Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν καλά, η γενική ΕΝΥ αρνητική, μέχρι και VDRL κοιτάξαμε αρνητικό, εκκρεμούν βέβαια οι ζώνες αν το λέω καλά, το μόνο που βγήκε θετικό και με προβληματίζει είναι το INDEX (0,675) που είναι οριακά αυξημένο...οι γιατροί μου είπαν, πως δεν είναι κάτι και δεν αξιολογείται, μα είναι μια τιμή για ΣΚΠ (μια φλεγμονή στον εγκέφαλο..) που δεν πρέπει να έχω όμως λένε, γιατί θα είχα άλλου τύπου εστίες στον εγκέφαλο.
Συνεχίζω να μην είμαι καλά, μουδιάσματα κλπ.

Υ.Γ.απ΄το 2016 ξεκίνησα να βλέπω μυγάκια (μυοψίες) πολύ έντονα, προηγείται πάντα μια αύρα με ημικρανία, να έχει σχέση αυτό με κάτι...?! οεο?
Σίγουρα θα σας εχω μπερδέψει και είναι λογικό με τόσες πληροφορίες, μα θαρρώ πως έπρεπε να σας τα αναφέρω όλα για να έχετε κι εσείς μια καλύτερη εικόνα.

Ευχαριστώ κι εύχομαι καλή Χρονιά σε όλους με Υγεία!!!
Ας απαντήσει κάποιος... :P